|  MN (opr)  |  2 komentarze

Przedpremierowy pokaz filmu „Święty” odbędzie się w Poznaniu

kadr z filmu

Zostało zaledwie kilka dni do premiery filmu fabularnego, opowiadającego o wydarzeniach rozgrywających się w Gnieźnie w marcu 1986 roku. Tymczasem jego prapremiera odbędzie się w Poznaniu.

Jak informują organizatorzy oraz partnerzy produkcji, w Poznaniu odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu pt. „Święty” w reżyserii Sebastiana Buttnego. Udział w nim wezmą aktorzy i twórcy tej realizacji, m.in. reżyser oraz odtwórcy głównych ról, Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra oraz Leszek Lichota. Partnerem produkcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który współfinansował film. Ten trafi do kin 24 marca br.

Wydarzenia pokazane w filmie rozgrywają się wiosną 1986 roku w Wielkopolsce – Gnieźnie i Poznaniu. Dochodzi wówczas do kradzieży figury Świętego Wojciecha z archikatedry gnieźnieńskiej. „Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w tej sprawie i trudnej współpracy Milicji Obywatelskiej z Kościołem.

 

– To subiektywny obraz przebiegu pewnego sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, z pewną dozą poczucia humoru i lekkością kina zza oceanu. Tamta Polska to symboliczny obraz wielkiego, opuszczonego placu budowy pogrążonego w chaosie. Czy tak wiele zmieniło się od tamtego czasu? Współczesny widz przekona się, że cały czas żyjemy w tym samym kraju, w którym – choć istnieją wielkie podziały – to jeszcze więcej nas łączy – czytamy w zapowiedzi premiery filmu.

W filmie „Święty” pokazana jest nie tylko historia, ale ludzie: – Staraliśmy się oddać ich mentalność, emocje. Dzisiaj, kiedy zaufanie społeczne jest tak bardzo nadszarpnięte, możemy odnaleźć pewne analogie do tego, co było kiedyś. Historia może być lekcją. Możemy zobaczyć, jak to kiedyś się skończyło, do czego doprowadziło. I próbować uniknąć tej samej pułapki. Bo wojna polsko-polska przenosi się do małych ojczyzn, do stołów, przy których siadamy z rodziną. To jest niepokojące i strasznie przykre – mówił w jednym z wywiadów Mateusz Kościukiewicz, odtwórca roli głównej.

Twórcy i obsada: Mateusz Kościukiewicz – Andrzej Baran, porucznik Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego MO w Poznaniu. W pozostałych rolach: Lena Góra – Jola Baran, historyk sztuki, szefowa działu kultury „Głosu Wielkopolskiego”, żona Andrzeja. Leszek Lichota – Ksiądz Stefan, kurialista i historyk sztuki. Dobromir Dymecki – Marian Porębski, porucznik IV Departamentu SB zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Sebastian Buttny – scenariusz i reżyseria. Łukasz Gutt – autor zdjęć. Produkcja – IKH Pictures Production.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zocha
zocha
15/03/2023 18:16

Gratulacje dla Budasza i jego wydziału promocji. 1000 lecie koronacji też przenieście do Poznania.

Nefretete
Nefretete
15/03/2023 12:28

I jak zwykle Gniezno w sprawie czysto gnieźnieńskiej jest ominięte szerokim łukiem. Co ma to władze miasta?



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.