Wydrukuj tę stronę
niedziela, 30 kwietnia 2017 11:30

Nadanie hejnału i flagi dla Gniezna w 1997 roku utrwalone na filmie

 
Nadanie hejnału i flagi dla Gniezna w 1997 roku utrwalone na filmie kadr z filmu

Kilka dni temu minęła 20. rocznica nadania Grodowi Lecha hejnału oraz flagi - to wyjątkowe w historii Gniezna wydarzenie zostało uwiecznione na amatorskim filmie.

To unikalny materiał, który choć opowiada niewielki kawałek historii naszego miasta, to jednak stanowi dokument pokazujący też, jak Gniezno i mieszkańcy zmienili się od tego czasu. Wszystko rozegrało się w środę 23 kwietnia 1997 roku w centrum miasta, tuż po uroczystej akademii, jaka odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Fredry.

Wkrótce po zakończeniu spotkania, na ul. Mickiewicza uformowała się mała parada, na czele której szła orkiestra, a tuż za nią poczet sztandarowy z flagą Gniezna. Za nimi poruszał się ówczesny prezydent Bogdan Trepiński wraz z przewodniczącym Rady Miasta Włodzimierzem Pilarczykiem, którzy szli w towarzystwie przedstawicieli stanu mieszczańskiego, ubranych w stroje z epoki. Jako kolejni w paradzie byli radni miejscy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, kierownicy i dyrektorzy jednostek miejskich oraz różnych instytucji, zlokalizowanych na terenie Gniezna, a także zaproszone na uroczystość delegacje. 

Parada skierowała się do Starego Ratusza, który na ten rok doczekał się odnowionej fasady. Po dotarciu wszystkich uczestników do budynku, w Sali Kryształowej odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, na której to wykonano po raz pierwszy hejnał Gniezna oraz zaprezentowano flagę miasta. Po zakończeniu posiedzenia, do licznie zgromadzonych przed budynkiem mieszkańców Gniezna wyszli delegaci, którzy pojawili się na balkonie Starego Ratusza. Jako pierwszy głos zabrał kierownik Biura Rady Miasta Jacek Bogacz. 

Następnie dla obecnych mieszkańców wykonano nowy hejnał Gniezna. Został on skomponowany z okazji tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha w ramach konkursu, który wygrał Grzegorz Bogdański. 8-taktowy utwór jego autorstwa, napisany jest w tonacji Es-dur i obecnie można go usłyszeć z głośników umieszczonych na Rynku codziennie o godzinie 12:05. Następnie Bogdan Trepiński oraz Włodzimierz Pilarczyk zaprezentowali nowe insygnia prezydenta i przewodniczącego, zakładane do dziś na specjalne uroczystości. Po tym dokonano rozwinięcia flagi Gniezna - na szczęście tego dnia wiał lekki wiatr, który pozwolił na efektowne załopotanie ku uciesze obecnych mieszkańców, po czym do zgromadzonych słowo wygłosił prezydent Bogdan Trepiński. 

Zachęcamy do obejrzenia 15-minutowego filmu, nakręconego amatorską kamerą 23 kwietnia 1997 roku.

Galeria

9 komentarzy