wtorek, 16 maja 2017 12:49

„Bunt” w więzieniu w Gębarzewie. Skazani wysunęli żądania

 
„Bunt” w więzieniu w Gębarzewie. Skazani wysunęli żądania fot. Rafał Wichniewicz

We wtorkowy ranek kiku więźniów Zakładu Karnego wszczęło bunt. Na miejsce natychmiast skierowano służby porządkowe, które skutecznie stłumiły protest. Wszystko w ramach zaplanowanych ćwiczeń.

Sytuacja miała miejsce 16 maja w godzinach rannych. Dwaj więźniowie Zakładu Karnego w Gębarzewie odmówili wyjścia do pracy w hali produkcyjnej i zdecydowali się pozostać w celi, po czym zabarykadowali się, zaczęli demolować wyposażenie wnętrza i zażądali spotkania z dyrektorem więzienia. Strażnikom przedstawili powody swojego zachowania i przekazali żądania. Dyrektor, po zapoznaniu się z ich treścią, skierował na miejsce mediatorów. Mimo iż postanowiono spełnić część żądań, więźniowie nie ustępowali. Widząc upór skazańców, zadecydowano o siłowym rozwiązaniu buntu - na miejsce wezwano Służbę Więzienną w pełnym rynsztunku, a także poproszono o pomoc Grupę Interwencyjną Służby Więziennej z Poznania.

Wkrótce po tym na miejscu pojawiły się wezwane grupy porządkowe, które przystąpiły do pacyfikacji celi. Najpierw musieli pokonać barykadę z krzeseł i stolików, która znajdowała się w wejściu, a następnie więźniowie zostali siłą rzuceni na ziemię i skuci kajdankami. Jeden z funkcjonariuszy biorący udział w akcji został w jej trakcie poszkodowany, dlatego niezbędne było udzielenie mu pomocy medycznej. To wszystko to na szczęście scenariusz ćwiczeń, jakie przeprowadzone zostały we wtorek w gębarzewskim Zakładzie Karnym. Tego dnia zaplanowano wspólne działania Służby Więziennej wraz z GISW, Policją oraz Strażą Pożarną.

Na miejscu odbyła się także zabezpieczanie niebezpiecznej przesyłki przez strażaków w kombinezonach, a także detonacja paczki ze znajdującym się w niej ładunkiem wybuchowym.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane