sobota, 03 czerwca 2017 20:57

Nagranie z przylotu papieża w 1997 roku

 
Nagranie z przylotu papieża w 1997 roku kadr z filmu

Mija właśnie 20 lat od drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Gniezna. Dokładnie tyle lat temu w Gnieźnie odprawiona została uroczysta msza święta, w której uczestniczyło około 300 tysięcy ludzi.

To wydarzenie na zawsze zapadło w pamięci gnieźnianom oraz pielgrzymom, którzy przybyli w pierwsze czerwcowe dni do Grodu Lecha. Papież odwiedził wówczas Gniezno po raz drugi jako głowa Kościoła katolickiego, 18 lat po swojej pierwszej wizycie z 1979 roku. Czas oczekiwania na przylot Jana Pawła II został utrwalony na tym 20-minutowym, amatorskim filmie. W trakcie jego oglądana możemy zobaczyć tłumy mieszkańców stojące wzdłuż ul. Kostrzewskiego, gdzie na terenie dzisiejszych boisk wylądował śmigłowiec z Ojcem Świętym. W dalszej części można zobaczyć także tłumy pod Pałacem Prymasowskim, gdzie Jan Paweł II zatrzymał się na noc przed głównymi uroczystościami ku czci 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

00:00 - Tłumy oczekujące na ul. Kostrzewskiego - 2 czerwca
02:35 - Przylot pierwszego śmigłowca - 2 czerwca
08:46 - Lądowanie śmigłowca z papieżem - 2 czerwca
14:38 - Powrót papieża z krótkiej wizyty w Poznaniu - 3 czerwca
17:38 - Pod Pałacem Prymasowskim - 3 czerwca
19:40 - Przejazd papieża ul. Dalkoską w kierunku lądowiska - 4 czerwca

9 komentarzy

 • Link do komentarza Scarlett czwartek, 08 czerwca 2017 21:28 napisane przez Scarlett

  Ktoś powinien zbierać te pamiątki z dawnego Gniezna , bo za kilkanaście, kilkadziesiąt lat będą one miały wielka wartość historyczną. Nawet, jak są niedoskonałe, jak ten film, ale jednak w pewnym sensie wzruszające.

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 05 czerwca 2017 13:54 napisane przez czytelnik

  Mnie tam godziny nie obchodzą. Ważne że redaktor skądś wydobył nagranie. Nie pierwsze zresztą, pamietam takie jeszcze starsze nagranie z wizyty rodziny ze Stanów w dawnym Gnieźnie.

 • Link do komentarza Redakcja poniedziałek, 05 czerwca 2017 12:42 napisane przez Redakcja

  Biskupie, a cóż możemy za godziny ustawione w kamerze, które są utrwalone na nagraniu 20 lat temu? Pytanie retoryczne.

 • Link do komentarza lechosław niedziela, 04 czerwca 2017 23:46 napisane przez lechosław

  Wzruszyłem się bardzo, bo odnalazłem się na tym nagraniu. 20 lat minęło jak jeden dzień ... Przyjaciel, z którym stoję już nie żyje ...

 • Link do komentarza Pawel niedziela, 04 czerwca 2017 16:44 napisane przez Pawel

  Jak Wojtyła lądował to szedłem akurat na nocke do "Systemu" na wrzesinskiej dawny "Bacutil"

 • Link do komentarza Zuza niedziela, 04 czerwca 2017 16:01 napisane przez Zuza

  Muzeum Gniezna jest zbyteczne,bo oprócz gnieźnian kto by tam zaglądał? Pilnie potrzebne jest powiększenie obecnego muzeum o sale z eksponatami Gniezna wspołczesnego, ale takže na przestrzeni wieków. I należy mieć nadzieję, że kiedyś to muzeum powiększy się o pomieszczenia szkolne, bo jeszcze trochę, a do liceum nie będzie miał kto chodzić!

 • Link do komentarza wielkopolanka niedziela, 04 czerwca 2017 13:37 napisane przez wielkopolanka

  oglądając takie filmy i nie tylko, mam wrażenie, że przydałoby się coś takiego jak muzeum Gniezna, gdzie ludzie mogliby przynosić takie fotki, filmy i inne pamiątki....

 • Link do komentarza senior niedziela, 04 czerwca 2017 11:35 napisane przez senior

  Ciekawe ile w prywtnych nagraniach gnieźnian kryje się takich kronik? Może muzeum albo archiwum by się tym zainteresowało? Jak się okazuje Gniezno to nietylko początki państwa polskiego, ale także różne ciekawostki lat nam współczesnych. Na pewno żyje jeszcze wiele gnieźnian, którzy pamiętają inne ciekawe wydarzenia i dobrze, że redakcja je przypomina.

 • Link do komentarza Biskup sobota, 03 czerwca 2017 22:17 napisane przez Biskup

  Podajecie błędne godziny .
  2 czerwca 1997 roku ok godziny 21 miedzy wieżami katedry pojawiły się śmigłowce, a ok 22 Papież był już w Pałacu po przejeździe z miejsca lądowania przy Ul. Kostrzewskiego...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane