środa, 31 października 2018 22:21

Noc Świętych - fotogaleria

 
Noc Świętych - fotogaleria fot. Rafał Wichniewicz

W wigilię Wszystkich Świętych ulicami Gniezna po raz kolejny przeszedł tradycyjna procesja z relikwiami świętych i błogosławionych z archidiecezji gnieźnieńskiej.

W wieczór poprzedzający to wyjątkowe święto, jakim jest wspomnienie wszystkich świętych Kościoła katolickiego, po raz kolejny wierni zgromadzili się na wspólnej modlitwie. W tym roku patronem wydarzenia był bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, harcerz, kapłan i męczennik. 

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia relikwii przechowywanych przez parafie i zgromadzenia z terenu Gniezna i nie tylko, po czym rozpoczęło się krótkie przedstawienie, obrazujące postać patrona tegorocznej Nocy Świętych. Zostało ono przygotowane przez druhów z gnieźnieńskiego hufca pod przewodnictwem swojego kapelana ks. Wojciecha Orzechowskiego - bł. ks. Stefan Frelichowski jest patronem polskich harcerzy. Patron wydarzenia był jednym z nich, zanim jeszcze zdecydował się o wstąpieniu do Seminarium. W trakcie II wojny światowej ks. Stefan Frelichowski trafił do obozu koncentracyjnego i w trakcie swojego pobytu w kolejnych miejscach odosobnienia wykazywał się wyjątkowym hartem ducha, niezłomnością i silną wiarą. Pocieszał więźniów, także tych bliskich śmierci i chorujących, od których niemal w przededniu wyzwolenia obozu zaraził się tyfusem i umarł w opinii świętości. 

Po słowach wygłoszonych przez abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski do zgromadzonych w świątyni, uczestnicy udali się w procesji do katedry, odmawiając po drodze Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po dotarciu do bazyliki miała miejsce wspólna modlitwa przed relikwiami oraz Najświętszym Sakramentem, a ostatnim akcentem Nocy Świętych była agapa, czyli wspólny posiłek w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Kacper Z. niedziela, 04 listopada 2018 14:08 napisane przez Kacper Z.

  @nieźnianin-twoim zdaniem normalne zycie to jest życie w służbie szatana! Gratuluję mądrosci i nie zazdroszcze życia wiecznego w jego komnatach.

 • Link do komentarza Krzysztof sobota, 03 listopada 2018 17:57 napisane przez Krzysztof

  Czy świętym Kościoła katolickiego może zostać duchowny, który w 1941 r. zatwierdził tekst, w którym napisano, że Adolfowi Hitlerowi należy się wdzięczność?
  Może !!!!
  . Arcybiskup Stepinac błogosławił bojowników w okresie II wojny światowej, którzy - stosując najbardziej okrutne metody - mordowali Serbów, Żydów, Cyganów i mniejszości narodowe oraz grupy etniczne, które nie wpisywały się w ich wyobrażenie o ''dobrym
  chorwackim katoliku”.

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 03 listopada 2018 16:50 napisane przez Gnieźnianin

  Faktycznie alternatywa dla fanatyków KK. Chciałbym zauważyć żec w tym kraju żyją także ludzie o innych przekonaniach powiedzmy normalnych. Życie jest ciekawe i kolorowe wystarczy wyjść z tej naszej "narodowej" szarości i wcale nie trzeba nie być chrześcijaninem aby to zrobić. Jezus był bardzo pogodnym facetem i pewnie przeciera oczy ze zdumienia jak widzi zachowanie swoich owieczek. Więcej otwartości, uśmiecha i tolerancji życzę. Spójrzce do czego zaprowadził nasz kraj fanatyzm.

 • Link do komentarza Jan Serce czwartek, 01 listopada 2018 08:42 napisane przez Jan Serce

  @Koryfeusz - ma Pan rację, że nawet chodząc po domach w tych pogańskich maskach dzieci powinny zachowac kulturę. Ale kto ich ma tego uczyc, jak rodzice często chodzą z nimi i sami kupują im te szatańskie gadżety? Jest prosty sposob na te hordy. Otóz w tym roku przygotowaliśmy tym dzieciom woreczki z cukierkami, do których włożylismy po jednym świętym obrazku, medaliku z Matką Bożą i niewielką kartką o szkodliwosci Halloween. Ciekawi jesteśmy miny tych dzieci, ale przede wszystkim ich rodziców po otwarciu tych torebek z łakociami!

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 31 października 2018 22:59 napisane przez Koryfeusz

  Ciekawa impreza, alternatywa dla tego święta z zachodu, co to niektórzy młodzi obchodzili dzisiaj licząc na darmowe słodycze. Jednakże jeśli chodzi o Noc Świętych, to niektórzy młodzi ludzie moim zdaniem przybrali nastrój nieodpowiedni do powagi wydarzenia, ale są młodzi, nie ma co na to zwracać uwagi, chwali się, że wzięli udział w tym wydarzeniu. Co innego ci przebierańcy. Część tych dzieciaków w maskach zachowywała się w sposób delikatnie mówiąc, mało kulturalny. Krzyczeli, chcieli niemal wymuszać cukierki, zachowywali się w dziki sposób. To w dodatku dzieci ze szkół podstawowych. Zabawa w przebieranki zabawą, ale jakaś kultura musi być. Jeśli nie potrafią się zachować podczas tych zabaw w pogańskie święto to jak będą się zachowywać w przyszłości? Wiele można zrozumieć, ale nie taki brak kultury, przecież to dzieci i powinny być uczone właściwego, spokojnego, grzecznego zachowania oraz właśnie tak próbować się zachować.

 • Link do komentarza uczestnik środa, 31 października 2018 22:52 napisane przez uczestnik

  Ks. Prymas zgubił biret?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane