Jesteś tutaj:Reportaże Gniezno, którego już nie ma - kolejka dziecięca w Parku Piastowskim
poniedziałek, 25 listopada 2019 18:01

Gniezno, którego już nie ma - kolejka dziecięca w Parku Piastowskim

 
Gniezno, którego już nie ma - kolejka dziecięca w Parku Piastowskim fot. Kazimierz Soja

Jeździła dziesięć lat, a obecnie pamiętają ją jedynie ci gnieźnianie, którzy na tej ziemi spędzili już dobre pół wieku swojego życia. Pora wrócić do wspomnień o Miejskiej Kolejce Dziecięcej!

Wielu już dziś nie wie, że swojego czasu Gniezno posiadało jednocześnie dwie, niezależne kolejki wąskotorowe. Jedna, choć w okrojonym mocno zakresie, funkcjonuje do dziś – to Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa, istniejąca od 1883 roku. Po drugiej, działającej przez dekadę, nie pozostał nawet ślad, a uchowały się jedynie zdjęcia i to, co zostało w ludzkiej pamięci...

Kolejka dziecięca, kolejka harcerska, kolejka parkowa – te nazwy funkcjonowały wśród gnieźnian naprzemiennie, a jej powstanie to ciekawa historia, podobnież jak jej zniknięcie i zupełne materialne zaprzepaszczenie. A był to efekt pracy wielu osób, zaangażowanych w jej budowę oraz prowadzenie. Iluż młodych mieszkańców Grodu Lecha dzięki niej zdecydowało się zostać później kolejarzami? Tego dziś już nie wiemy. Wiemy natomiast, jakie były jej koleje losu (dosłownie). Wszystko zaczęło się pod koniec lat 50. XX wieku...


Park Piastowski

Ówczesne władze Gniezna postanowiły uporządkować tereny położone wokół Jeziora Jelonek. Obszar ten, który zaczęto zagospodarowywać jeszcze w okresie okupacji niemieckiej, zdecydowano przeznaczyć w całości pod zieleń urządzoną, tworząc park. Wykonaniem jego projektu zajął się Kazimierz Soja, architekt miejski. Dostał on do dyspozycji obszar o powierzchni 19 hektarów (razem z jeziorem 32 hektary), ograniczony ul. Poznańską, Cienistą, Strumykową, a od wschodu graniczył on z istniejącymi domami stojącymi przy ul. Łaskiego, Jeziornej oraz Cierpięgi.

Park Piastowski – taką oficjalną nazwę otrzymał nowy gnieźnieński zieleniec – miał powstać przede wszystkim rękoma społeczeństwa – mieszkańców przy wsparciu zakładów pracy. Pierwsze prace rozpoczęły się już w 1959 roku, ale docelowo rozłożone zostały na kilka lat. W każdym roku miały być realizowane kolejne etapy, które docelowo miały uatrakcyjnić cały teren. Na przykład na miejscu po rozebranych halach dawnej Garbarni Wielkopolskiej, powstał skwer z niewielką fontanną, schodami prowadzącymi z ul. Cierpięgi i bramą wejściową do parku. Wzdłuż umocnionego brzegu jeziora powstała promenada, od której odchodziły w różnych kierunkach liczne alejki. Najwięcej ich było w rejonie ul. Poznańskiej, gdzie wiły się na wzniesienie w stronę Dziekanki.

W 1959 roku utworzono sztuczną wyspę, połączoną z lądem za pomocą mostka, na której pobudowano kawiarnię, dysponującą tarasem wchodzącym na wody jeziora. Poprowadzono niezbędną infrastrukturę, ustawiając 48 lamp, a także sadząc 6900 krzewów i 1500 drzew. Do 1962 roku na stromo schodzącym w kierunku jeziora stoku powstał amfiteatr z murowaną sceną i widownią na trzy tysiące osób. Liczne prace murarskie realizowali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ramach egzaminów z budownictwa. Wsparcia udzielały także działające na terenie Gniezna zakłady pracy, dostarczając lub przewożąc materiały. 


Wąskim torem

W projekcie Parku Piastowskiego zdecydowano się także na pójście krok naprzód i stworzenie swojego rodzaju innowacji, jakiej mogło pozazdrościć wiele innych miast ówczesnej ludowej Polski – kolejkę parkową dla dzieci.

Na początku założono, że jej zakres będzie skromny – ułożono tor o rozstawie 600 mm i długości około 600 metrów, który poprowadzono po dużym okręgu. W ramach inwestycji wybudowano przystanek z peronem w północnej części torowiska. Na nim znalazła się wiata, a także ustawiono semafor kształtowy. Dużą drewnianą szopę do przechowywania całego taboru zlokalizowano przy ul. Cienistej. Lokomotywę spalinową i wagonik podarowała gnieźnieńska Cukrownia. Nie potrzebowała ona już spalinowozu o rozstawie 600 mm, ponieważ tory na Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej w 1957 roku przekuto na szerokość 750 mm. Być może to było asumptem do powstania Miejskiej Kolei Dziecięcej?


Fragment Parku Piastowskiego z lotu ptaka. Po lewej, u dołu - wyspa. Po prawej, u góry - amfiteatr. Po lewej do góry - widać teren, na którym powstała kolejka wąskotorowa (zauważyć można stojące dwa wagony). Zdjęcie z "Architektura Zespołu Budynków Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Gnieźnie".

Budowę kolejki parkowej ukończono wiosną 1962 roku i 10 czerwca, przy okazji obchodów Dni Gniezna, dokonano oficjalnego otwarcia. Lokomotywa wraz z wagonikiem przebudowanym na nowe potrzeby, od razu stała się niesamowitą atrakcją dla młodych mieszkańców Grodu Lecha. Być może kolejka jeździłaby w takim dość skromnym zakresie przez kolejne lata, gdyby nie została ona zauważona przez redakcję popularnego już wówczas czasopisma „Przekrój”.


Apel

Byłem przy tej kolejce i widziałem co się tam dzieje. Co za radość dla dzieci! A jak zazdroszczą tatusiowie, że im nie wypada być maszynistą. Jeden kłopot: w Gnieźnie jest o tysiąc dzieci za dużo na ten jeden jedyny wagonik. (...) Błaga się fabryki, cukrownie, kopalnie, gdzie takie wagoniki stałyby niepotrzebne, o zaofiarowanie tej kolejce tych wagoników. Wdzięczność przez całe następne Tysiąclecie - gwarantowana - pisał w sierpniowym numerze „Przekroju” redaktor Roman Burzyński.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać i nadeszła ona bardzo szybko z samego Ministerstwa Komunikacji, które postanowiło przekazać trzy wagony osobowe oraz... parowóz! Zostały one dostarczone z ówczesnej Bydgosko-Wyrzyskiej Kolei Dojazdowej, a do Gniezna zostały przywiezione jeszcze w sierpniu 1962 roku. Dowieziono je na platformach wagonowych na składnicę towarową, skąd zostały wkrótce przetransportowane przez miasto na ul. Cienistą. Tam je ulokowano na istniejącym już torze wąskotorowym.

W tym czasie ta niebywała atrakcja, funkcjonująca jako Miejska Kolej Dziecięca, podlegała pod Zarząd Kolei Dojazdowych w Poznaniu. Obsługą, naprawami, a także przewozami zajmowali się Marian Maćkowiak, maszynista z GKW oraz pracownicy prezydium Miejskiej Rady Narodowej, wśród których był Stanisław Jaszko, zajmujący się lokomotywą spalinową. Do współpracy przy zabezpieczaniu przejazdów zaangażowano miejscowy hufiec ZHP – stąd przyjęła się jedna z nazw kolejki - "harcerska".


Parowóz T2-027 po ustawieniu i z załadowanym węglem. W tle katedra. Fot. K. Soja.

 

Para buch! Koła w ruch!

Nie jest znana data oficjalnego i uroczystego przekazania parowozu i wagonów do MKD. Odbyło się to jednak z wielką pompą, na którą zaproszono zasłużone w tej sprawie przedstawicielstwo „Przekroju”, ministerstwa oraz zarządu kolejowego. Przybyli więc z ramienia Ministerstwa Komunikacji A. Kordulasiński, T. Pacholski jako reprezentant DOKP Poznań, Roman Burzyński oraz Stanisław Wrotny – obaj z redakcji wspomnianego czasopisma. Wszystkich gości powitał Tadeusz Sobieralski, przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Towarzyszyły im niezliczone tłumy dzieci z całego Gniezna, a całości dopełniała muzyka orkiestry kolejowej z gnieźnieńskiego węzła PKP. Cały teren parku wokół kolejki przyozdobiono flagami i transparentami.


Przewodniczący MRN T. Sobieralski zakłada czapkę kolejarską red. R. Burzyńskiemu. Fot. K. Soja.

Podczas uroczystości przekazania, redaktorowi Romanowi Burzyńskiemu, dzięki któremu lokomotywa z wagonami trafiła do Gniezna, Tadeusz Sobieralski nałożył czerwoną czapkę zawiadowcy stacji. Po tym symbolicznie podniósł on semafor zezwalając na jazdę i donośnym głosem krzyknął: „Proszę wsiadać, drzwi zamykać!”. Gwiżdżąc dał sygnał do pierwszego odjazdu nowego pociągu, czemu cały czas przygrywała orkiestra. Gwizdek został następnie przekazany przodującemu uczniowi Szkoły Podstawowej nr 1 Michałowi Śmieleckiemu, a czapkę Roman Burzyński zachował na pamiątkę. Sama kolejka tego dnia jeździła do późnego wieczora... 


Red. R. Burzyński daje sygnał do odjazdu. Po prawej stoi T. Sobieralski. 
Fot. K. Soja.
 


Gwizdek na pamiątkę otrzymał Michał Śmielecki. Fot. K. Soja.

Tabor

Sama lokomotywa, która trafiła do Gniezna, była modelem parowozu T2-027, zbudowanego w 1936 roku w zakładzie Orenstein & Koppel w Berlinie. Trafiła ona do ówczesnego Słupska (niem. Stolp), gdzie służyła w zakładzie Groth & Co Stolp. Miała masę 9 ton, moc 80 koni mechanicznych, a po wojnie trafiła do Bydgoskiej Kolei Dojazdowej. Wagony, które przekazano do Gniezna, to były wąskotorowe Bhi 155, Bhi 160 oraz Bhi 166 - wszystkie z 1914 r. Cały tabor trafił do Gniezna w pełni sprawny, dzięki czemu mógł od razu wejść do użytku.

W dniu uroczystości doszło też do incydentu na torze – jeden z wagonów wypadł z szyn. W żadnej z relacji pisanych nie zachował się opis tej sytuacji i pewnie dziś nikt by o nim nie pamiętał, gdyby nie zdjęcia otrzymane od pana Wiesława Soji, syna Kazimierza Soji. Zostały one wykonane tego wyjątkowego dnia, kiedy jeszcze wszyscy goście byli na miejscu. Jak widać na kilku fotografiach, jeden z wagoników znajduje się na śródtorzu i grupa mężczyzn, za pomocą grubych belek, próbuje z powrotem wkoleić go na swoje miejsce.


Wkolejanie wagonu na tory. 
Fot. K. Soja.
 

Lata prosperity

Kolejka cieszyła się niesłabnącą popularnością. Przejazdy, kosztujące przez cały czas 1 zł, gromadziły sporą grupę zainteresowanych, a chcąc jeszcze bardziej urozmaicić atrakcyjność Parku Piastowskiego, w 1966 roku w pobliżu MKD pojawiła się m.in. kawiarnia. Jej cechą charakterystyczną były drewniane beczki. Bliżej ulicy Poznańskiej, niedaleko amfiteatru, pojawiła się także karuzela. W tym samym roku pośrodku toru kolejki powstało miasteczko drogowe – rzecz wówczas tak innowacyjna, że dziś, po wielu latach, ponownie wraca się do ich budowania przy gnieźnieńskich szkołach. Tutaj była okazja nie tylko, by się nauczyć zasad ruchu na drodze, ale także odbywały się egzaminy na kartę rowerową.

Z czasem, eksploatowana na bieżąco kolejka, wymagała napraw. Wszystkim zajmowali się kolejarze zarówno z GKW, jak i parowozowni. Wymieniano podkłady, a sama lokomotywa w 1972 roku trafiła na przegląd, dzięki któremu mogła dalej służyć mieszkańcom. Nadzór nad nią przejął Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający w węźle PKP. Przyszłość tej atrakcji zapowiadała się kolorowo, kiedy nagle na jej drodze stanęły inne plany...


Goście i przedstawiciele władz miasta na tle lokomotywy, która otrzymała oznaczenie taboru MKD. 
Fot. K. Soja.
 

Wygaszenie

Od 1966 roku w głowach władz wojewódzkich rodził się projekt budowy trwałego pomnika tysiąclecia państwa polskiego. Co prawda na rzecz tej inicjatywy, ogłoszonej jeszcze w 1958 roku, w całym kraju pobudowano 1400 szkół, jednakże zaplanowano, że w Gnieźnie powinien powstać swojego rodzaju kompleks szkolno-muzealny. Placówka miała pełnić szeroką funkcję edukacyjną i stanowić dobrą bazę dla prezentowania zabytków odkrytych na terenie Grodu Lecha. Plan z początkowej wizji latami przechodził modyfikacje, ale już na początku lat 70. było wiadomo, że zrealizowany zostanie u zbiegu ul. Poznańskiej i Cienistej (dziś ul. Kostrzewskiego). Kiedy utworzony w tym celu komitet wybrał już projekt, zakładający budowę sporego kompleksu budynków, było przesądzonym iż dni małej kolejki są policzone.


Pośrodku toru MKD w 1964 roku powstało miasteczko ruchu drogowego. Na zdjęciu tłumy dzieci stojące wzdłuż torowiska w dniu przekazania pociągu. 
Fot. K. Soja.


Rozbiórka całej infrastruktury kolejowej rozpoczęła się na początku 1973 roku. Tabor wywieziono, a tory rozebrano. Zdemontowano także wszystkie pozostałe atrakcje. W planie było, że docelowo kolejka trafi w nowe miejsce. Zakładano, że w powstającym od czterech lat Parku XXV-lecia PRL nad Jeziorem Winiary wytyczony zostanie nowy szlak dla kolejki, gdzie zacznie ona żyć na nowo. Tak się jednak nie stało. Dlaczego? Dziś trudno dociekać. Być może na przeszkodzie stanęły trudności piętrzące się wraz z nadchodzącym kryzysem gospodarczym.

Parowóz został przekazany do winiarni zlokalizowanej na osiedlu Grunwaldzkim, gdzie pełnił funkcję grzejki, a więc służył jako... kotłownia (może tym inspirował się Stanisław Bareja w kultowym serialu Alternatywy 4 w odcinku „Dwudziesty stopień zasilania”?). Maszynista Krzysztof Bamber, który jako pierwszy opisał dzieje MKD w magazynie Świat Kolei i który pomógł autorowi przy pisaniu niniejszego artykułu, odkrył dalszą smutną rzeczywistość, jaka spotkała wąskotorówkę: (...) wagony składowano w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, gdzie ulegały stopniowej dewastacji i w końcu je zezłomowano. Parowozik T2-27, gdy przestał pełnić rolę „grzejki”, ustawiono pod osłoną dzikich krzaków w MPGiK przy ul. Chrobrego, gdzie został złomowany w 1978 roku. I to był koniec, a do tematu już nigdy więcej nie powrócono.

* * *

Finalnie, mimo iż wkrótce po rozebraniu kolejki rozpoczęła się budowa „Pomnika”, to teren na którym znajdowała się większość torowiska przez ponad 20 lat nie pozostał zabudowany. Ostatecznie bowiem nie zrealizowano całego projektu, o czym pisaliśmy w Gniezno, które nie powstało – Niedokończony Pomnik.

Gdyby dziś umiejscowić położenie kolejki w terenie, to jej tor zlokalizowany był na obszarze od skrzydła mieszczącego obecnie I Liceum Ogólnokształcące (szopa oraz przystanek) w kierunku południowym – w miejscu gdzie dziś wznosi się Instytut Kultury Europejskiej oraz akademik.


* * *
 

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuję panu Krzysztofowi Bambrowi - za wskazanie najcenniejszych informacji historycznych. Podziękowania kieruję również do pana Wiesława Soji -  za podesłanie unikalnych zdjęć z przekazania nowego taboru do MKD, wykonanych w 1962 roku.

Artykuł ten, publikowany pierwszy raz 25 listopada 2019 roku w Dniu Kolejarza, dedykujemy aktywnym i emerytowanym pracownikom kolei na wąskim, normalnym i szerokim torze.
 Osoby mające swoje wspomnienia związane z kolejką, zdjęcia, być może bilety itp., a także inne ciekawe materiały historyczne dotyczące Gniezna, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Źródła:

„Proszę wsiadać, drzwi zamykać” – aut. Krzysztof Bamber w: „Świat Kolei” nr 10 (2001 r.)
„Proszę wsiadać, drzwi zamykać!” - aut. Stanisław Wrotny w: „Przekrój” nr 912 (1962 r.)
Dzieje Gniezna, red. Jerzy Topolski, Warszawa 1964 r.
Architektura Zespołu Budynków Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Gnieźnie - aut. Grażyna Kodym-Kozaczko, Gniezno 2006

12 komentarzy

 • Link do komentarza Tosia sobota, 30 listopada 2019 11:04 napisane przez Tosia

  Dziękuję za pamięć i napisanie histori kolejki moje dzieci znały to tylko z mojej opowieści a dzięki Panu mogą zobaczyć zdjęcia DZIEKUJE

 • Link do komentarza szok czwartek, 28 listopada 2019 06:58 napisane przez szok

  Niebywałe że w tych latach 50-tych jak robili te parki i kolejkę to zajmował się tym architekt miejski i nie mieli komputerów ani funduszy unijnych i robili to własnym sumptem a teraz mają wszystko łącznie z Zakładem Zieleni miejskiej którym kieruje zdaje się ktoś z wykształceniem od terenów zielonych i krajobrazu a ogłasza się przetargi i zatrudnia zewnętrzne firmy nawet do stworzenia małego skweru po czym wydaje się kasę można by powiedzieć dwa razy na to samo, no tak bo i na ZZM którego pracownicy mogliby przyjść z łopatami i grabkami żeby zrobić nowy skwer ale tego nie robią a kasa na nich płynie, no i płacą na firmę zewnętrzną co też zielenią się zajmuje .

 • Link do komentarza kibolo środa, 27 listopada 2019 08:46 napisane przez kibolo

  @senior.To wszystko o czym wspominasz,to było za dobrych czasów,w latach 1945-1989,czyli za tzw. KOMUNY.To były czasy jakie mile wspominają ci którzy w tych czasach na weneji bywali co sobota-niedziela na plażach i można było zapomnieć o wszystkim.Przede wszystkim ludzie byli inni.A dzisiaj takiemu asiorowi przeszkadza ulica Sobieralskiego upamiętniająca najlepszego włodarza Gniezna w powojennej historii.Tej asie.Z Sobieralskiego komunista był taki jak z ciebie katolik.

 • Link do komentarza vegatermik wtorek, 26 listopada 2019 23:23 napisane przez vegatermik

  Normalny tor na obecnej wąskotorówce można doposażyć w ten o prześwicie 750mm i puścić dawnym szlakiem pod wiaduktem.
  Któż by nie chciał pojechać kolejką 750mm ze stacji Muzeum Narodowe przy zachodniej Hali wachlarzowej, poprzez Gniezno Wąskotorowe, Jelonek, Małachowo do Skorzęcina. Pociąg mógłby zawierać transportery rowerowe, tak jak to jest na licznych szlakach alpejskich.
  Jest wiele pomysłów do realizacji, aby nasza wąskotorówka przynosiła zyski.

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 26 listopada 2019 22:37 napisane przez Mieszkaniec

  Piękny artykuł. Szkoda, że nasza parowozownia niszczeje i jest rozkradana.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 26 listopada 2019 07:34 napisane przez rowerzysta

  Fajnie przedstawione. Znałem część faktów tylko z opowiadań.

 • Link do komentarza Mar wtorek, 26 listopada 2019 07:16 napisane przez Mar

  VEGATERMIK . Masz racje taka kolejka parowa dla dzieci - wąskotorowa mogłaby jeździć na terenie starej parowozowni jako uzupełnienie kompleksu muzealno- handlowego i dodatkowa atrakcja dla naszych dzieci czy nawet wnuków. Linia wąskotorowa do lasu miejskiego nie ma przyszłości !!!!!!!. Ale ten sam skład pociągu jeżdżący na zapleczu naszej stacji kolejowej GNIEZNO był by atrakcją nawet dla ludzi przejeżdżających normalnymi pociągami przez Gniezno w stronę Gdańska ! Co to by był za wspaniały widok z okien tych szybkich i nowoczesnych pociągów śmigających przez Gniezno

 • Link do komentarza senior wtorek, 26 listopada 2019 00:52 napisane przez senior

  Jak to wszystko rozumieć, że w Polakach jest zapał, są pomysły, jest wykonanie i po jakimś czasie wszystko ulega dewastacji, nikt nad tym nie panuje i zostają tylko wspomnienia? Dotyczy to nie tylko tej kolejki i innych rozmaitości na Wenecji. Pamiętam wielka pracę wielu ludzi i społeczników. pamiętam także, bo w tym uczestniczyłem, wiele godzin spędzonych na sadzeniu drzewek i innych pracach w ramach zajęć szkolnych. Wszyscy się mobilizowali, po czym dzisiaj nawet śladu nie ma po tych rozmaitościach. To samo Park Miejski. Należał kiedyś do jednych z najpiękniejszych parków nawet w Europie. Było wszystko, wspaniałe kwiaty, rzadkie rośliny, potężne drzewa, krzewy, alejki. Tam naprawdę było bardzo, bardzo ładnie. A dzisiaj? strach patrzeć ,co się porobiło. Nikt nie ma pomysłu, żeby go zrewitalizować i na pewno nie można tego kawałka ziemi, co jeszcze pozostał nazywać parkiem! To samo z Doliną Pojednania. Wieczne remonty, a przecież egzystuje ona wcale nie tak długo, a już przechodziła niejedną rewitalizację. Wielkie pieniądze wydajemy na te wszystkie kolejne naprawy, a tak po prawdzie, to nie ma na czym oko spocząć. Zamiast tych zajęczaków, czy nie lepiej byłoby zająć się rzetelną odbudową tych wspomnianych terenów zielonych? Chyba mieszkańcom to bardziej potrzebne, niż te stwory, które ani urodą nie grzeszą, ani z królami nie mają do czynienia. Naprawdę, nikt nie wie, jaki pomysłodawcy mieli cel, by do dekapitalizującego się miasta wprowadzać takie dziwadła?

 • Link do komentarza vegatermik poniedziałek, 25 listopada 2019 23:08 napisane przez vegatermik

  Jako gnieźnianin, chcę bardzo podziękować p. Krzysztofowi - maszyniście za udostępnienie tak wspaniałego artykułu na użytek publiczny. Kiedy spotkałem Pana w Żninie podczas międzynarodowego zlotu parowozów wąskotorowych, rozmawialiśmy wtedy m.in. na temat owego artykułu. Jakże pięknie wygląda ów maszyna wąskotorowa na tle, gnieźnieńskiej katedry. .. zjawiskowy obraz. Dobrze,że te chwile zostały uwiecznione! Będąc dwulatkiem moi rodzice zabierali mnie na ową kolejkę … Ku chwale naszego miasta, należy podnieść, temat kolejowy w pieczę obecnego prezesa PKP S.A. p. Krzysztofa Mamińskiego. Premier Morawiecki też jest przychylny pomysłowi odrodzenia gnieźnieńskiej parowozowni.
  Skoro... lata temu PKP mogło wydać około 200 mln zł na sześć maszyn typu ED74 wyprodukowanych w latach 2007-2008 dla spółki Przewozy Regionalne, które zostały postawione w krzakach na bocznicy stacji Kraków - Bieżanów Zamówienie dotyczyło 14 składów i pochłonęło około 200 mln zł, w tym dotacje z Unii Europejskiej. Teraz chodzi o dobrą lokatę, na lata! Za ułamek tej kwoty można ubogacić ów muzealny kompleks parowozowni gnieźnieńskiej i oddać osobom kompetentnym, dbającym o walory techniczno-historyczne. Tedy znajdzie się i miejsce pod restytucję kolejki dziecięcej, drzewiej kursującej w Parku Piastowskim Pierwszej Stolicy Polski.

 • Link do komentarza as poniedziałek, 25 listopada 2019 21:48 napisane przez as

  Jak długo jeszcze Sobieralski będzie miał ulicę? Co z dekomunizacją?

 • Link do komentarza Leszek Kabaciński poniedziałek, 25 listopada 2019 21:45 napisane przez Leszek Kabaciński

  Od drugiej minuty pokazuje kolejkę i teren miasteczka ruchu drogowego.

  Gniezno 1968 1979 Budowa drogi E 83 oraz Muzeum i Szkoły Pomnikhttps://www.youtube.com/watch?v=CAFvH8_EdtQ

 • Link do komentarza el che poniedziałek, 25 listopada 2019 19:41 napisane przez el che

  Bardzo dziękuję Panu za przypomnienie przepięknej historii znad Wenecji. Dlatego przepięknej bo dotyczącej dzieciństwa - mojego i wielu Gnieźnian.
  SZACUNEK.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane