piątek, 10 kwietnia 2020 20:34

10 lat

 

Mija 10 lat, odkąd pod pomnikiem Bolesława Chrobrego zapłonęły znicze, a flagi narodowe zostały okryte kirem - dziś przypominamy pamiętny dla wielu czas, uchwycony na kilku zdjęciach z Gniezna w kwietniu 2010 roku.

10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób różnego stanu oraz opcji politycznej. Wśród nich był prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także posłowie, przedstawiciele instytucji państwowych, duchowni, wojskowi oraz pracownicy obsługi samolotu.

Polska delegacja podróżowała na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, gdzie jednak nie dotarli - samolot rozbił się niedaleko pasa startowego lotniska w Smoleńsku. Dzień ten zmienił życie wielu, a mieszkańcy Gniezna licznie odwiedzali plac przed katedrą, gdzie kilka tygodni wcześniej pojawił się prezydent Lech Kaczyński, odwiedzający Pierwszą Stolicę Polski. Tam pod pomnikiem Bolesława Chrobrego przez kolejne dni aż do pogrzebu zapalano znicze, a najmłodsi zostawiali także listy. Dzień po tragedii w katedrze odbyło się także nabożeństwo żałobne, sprawowane przez abpa Henryka Muszyńskiego Prymasa Polski, a przez kolejny tydzień codziennie o godzinie 8:57 bił dzwon św. Wojciecha.

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Redakcja niedziela, 10 maja 2020 20:15 napisane przez Redakcja

  Zamykamy dyskusję, bo kolejne komentarze w moderacji przekraczają znacznie granice kultury i nie dotyczą w żadnym stopniu tematu, którym jest powyższy reportaż. I nie, przyczyny i okoliczności zdarzenia nie są nawiązaniem do ww. materiału.

 • Link do komentarza Julian piątek, 08 maja 2020 23:44 napisane przez Julian

  Tak to był zamach, a dokładniej wybuch. Dowodem na to jest fakt, że nie znaleziono ŻADNYCH dowodów wybuchu. Ciekawe kto to powiedział?

 • Link do komentarza Żal Rzeczypospolitej... piątek, 08 maja 2020 08:07 napisane przez Żal Rzeczypospolitej...

  Kibolo, czyli to nieprawda, że oddaliśmy ludziom Putina śledztwo? że nieudolny ówczesny rząd z ulicy Wiejskiej bratał się z gazpromem? że zrobiono "reset" za miliardy uzależniając Polaków od najdroższego gazu w Europie? a kilka dni po katastrofie Tusk nie odpoczywał w najlepsze na nartach, ba, nie nagrodzono go Medalem Karola Wielkiego ani nie dano mu intratnej posadki gwarantując bezpieczeństwo i nietykalność? A, i najlepsze, eksperci z laboratorium Forensic Explosives Laboratory, podległej brytyjskiemu ministerstwu obrony, wcale na próbkach z poszycia samolotu nie znaleźli substancji wybuchowych, jak trotyl, prawda? Bez komentarza....

 • Link do komentarza lotnik czwartek, 07 maja 2020 15:40 napisane przez lotnik

  Chociaż komentarze "Wilka" są wg mnie często zbyt ostre, to jednak w przeważającej ilości przyznaje mu rację. Co do katastrofy smoleńskiej to powiem tylko jedno mianowicie tylko kompletny idiota może uwierzyć w to, że parę metrów nad ziemią samolot o bardzo szerokich skrzydłach mze wykonać volte i się odwrócić. A druga sprawa, gdyby Rosjanie mieli czyste sumienie, to dopuścili by do śledztwa Polaków, oddaliby skrzynki i przede wszystkim wrak. Tusk że swoją ekipa nas załatwił w tym śledztwie, a Anodina zwiała na stałe z Rosji. Nie bez powodu!

 • Link do komentarza Rafik czwartek, 07 maja 2020 08:50 napisane przez Rafik

  wstyd to czytać takie bzdury pisane przez ciebie "wilk" ty uważasz sie za obywatela mojego kraju przez takich pajaców jest jak jest spiskowe teorie podsycanie opini wszystko po to by mieć później radość że inni się kłócą bo mają inny pogląd na ten temat . masz na to dowody ? jak nie to nie pier....dol buraku

 • Link do komentarza kibolo niedziela, 19 kwietnia 2020 21:28 napisane przez kibolo

  Rosji zależy, by Polacy wierzyli w teorie spiskowe. W to, że pod Smoleńskiem nie doszło do katastrofy samolotu lecz do zamachu. W posmoleńską katastrofę, w podziały polskiego społeczeństwa, wpisali się także harcerze-nacjonaliści wspierani przez PiS, skrajni, prorosyjscy narodowcy oraz "eksperci" z USA. Osobą, która łączy wszystkie te grupy, jest Antoni Macierewicz,agent KGB, który nie jest żadnym ekspertem od lotnictwa lecz po mistrzowsku, z użyciem metod rosyjskiej propagandy, tworzy teorie spiskowe dotyczące Smoleńska.Choć od katastrofy smoleńskiej mija właśnie 10 lat, badania pokazały,że ponad 25 % Polaków wierzy w zamach. Działalność wszystkich grup podnoszących spiskowe teorie smoleńskie jest na rękę Rosji. Antoni Macierewicz przyznał, że on sam nie wierzy w zamach, ale od lat rozsiewa zamachowe teorie.Od komentatora 100 km w bok.Na temat.

 • Link do komentarza wilk piątek, 17 kwietnia 2020 02:32 napisane przez wilk

  Po 10 latach każdy rozgarnięty obywatel RP wie doskonale,kto oddał śledztwo Rosjanom,kto za pomocą komisji powołanej DOPIERO 5 dni po katastrofie oraz za pomocą usłużnych nienawistnych mediów zaciemniał ŚLEDZTWO,natychmiast umorzył długi Rosjanom i podpisał najdroższy ,najdłuższy kontrakt na dostawy gazu w historii EU,dla Polaków,a członkowie i wyznawcy tej antypolskiej partii właściwie nazywając mafii,jakże we wszystkim popierali,przegłosowali nawet w ówczesnym Sejmie 29 kwietnia 2010 r. haniebną ustawę o całkowitym oddaniu śledztwa i poparciu prac dla komisji Tatiany Anodiny oraz pozostawieniu WRAKU POLSKIEGO SAMOLOTU do końca śledztwa w rękach Rosjan !!!!!!!!!!! KTO MIAŁ w tym interes ????? Jeden został dziwnie .....prezydętem,drugi w nagrodę .....ciepłą posadkę ....w Brukseli........ W normalnym kraju w Zachodniej cywilizacji,tacy ludzie,takie partie nie miały by prawa istnienia,do końca świata ,a u nas jeszcze niektórzy tęsknią za ....komuną !!!!!! W XXI wieku to wstyd rodacy !!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane