Jesteś tutaj:Reportaże Stoi we Wrześni lokomotywa. Z Gniezna...
piątek, 09 października 2015 09:23

Stoi we Wrześni lokomotywa. Z Gniezna...

 

Ponad rok temu wrzesiński samorząd zakupił od powiatu gnieźnieńskiego parowóz Px48. Od kilku dni jego widok cieszy wrześnian, którzy doczekali się pomnika własnej wąskotorówki.

Lokomotywa Px48 1785 była jednym z dwóch parowozów, które znajdowały się na stanie w Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Choć nie był on od dłuższego czasu wykorzystywany do jazdy (z uwagi na brak posiadanego przeglądu), stał w lokomotywowni i czekał na lepsze czasy. Niestety, decyzją poprzedniego Zarządu oraz Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, zadecydowano o sprzedaży mienia, co zresztą spotkało się z ogólną krytyką, zwłaszcza miłośników kolejnictwa.

Sprzedaż parowozu miała wesprzeć remont drugiej z lokomotyw parowych, która znajduje się na stanie w GKW do dziś. Niestety, do tej pory tak się nie stało, ale jak już wiadomo, przegląd drugiego "peiksa" ma nastąpić w przyszłym roku. Nie zmienia to jednak faktu, że Px48 1785 został ostatecznie sprzedany Wrześni, która postanowiła urządzić sobie... pomnik wrzesińskiej wąskotorówki.

Na dniach przy ul. Kaliskiej ustawione zostały ostatnie elementy ekspozycji - gnieźnieński parowóz wraz z tendrem oraz dwa wagony towarowe (zakupione przez samorząd w innym miejscu). Niemal od samego początku miejsce przyciąga wrześnian (zwłaszcza najmłodszych) oraz osoby, które jeszcze pamiętają, jak do miejscowości docierały szlaki wąskich torów. Wejście na teren tego dość okazałego pomnika, prowadzi przez furtkę, na którą składa się szlaban kolejowy. Na miejscu urządzony został peron z podjazdem dla wózków, ławki, lampy, tablica informująca o stacji "Września Miasto", a także semafor. Nie brakuje także tablicy informacyjnej z zachowanymi zdjęciami wąskotorówki, schematu linii kolejowej, która w okresie rozwoju docierała do Pyzdr i Gniezna, a także rozkładu jazdy. Głównym elementem ekspozycji jest oczywiście parowóz z wagonami, ustawiony w kierunku północnym, tak jakby właśnie miał odbyć kurs w stronę Gniezna...

Sama lokomotywa oraz wagony zostały gruntownie odremontowane pod wskazaniami konserwatorskimi, ale efekt jest taki, że parowóz wygląda, jakby dopiero co wyjechał z chrzanowskiego zakładu. Faktycznie miało to miejsce jednak w 1955 roku.To jednak już jest eksponat, gdyż wnętrze kotła zostało opróżnione i znalazły się tam dodatkowe urządzenia instalacyjne dla całej ekspozycji. Całość jest w nocy oświetlona latarniami, a eksponaty dodatkowo podświetlone ziemnymi lampami. Nie da się ukryć, że pomnik wrzesińskiej wąskotorówki powinien być teraz solą w oku dla tych, co zdecydowali o jej sprzedaży i przykładem, jaką wartość mają takie eksponaty dla historii regionu. Miejmy tylko nadzieję, że za kilka-kilkanaście lat, także w Gnieźnie nie trzeba będzie stawiać pomnika naszej wąskotorówce...

19 komentarzy

 • Link do komentarza dk wtorek, 13 października 2015 16:22 napisane przez dk

  Rok 2016 i kilka kolejnych lat to będzie ostatnia (na bardzo, bardzo długi czas) szansa na odzyskanie właściwej rangi Gniezna. Dziś to miasto ma status podobny do przysłowiowych Myszykiszek. Poznań - choćby na polu "polityki historycznej" już się nas nie obawia. Września w rozmaitych dziedzinach wyraźnie wyprzedza Gniezno . Mieszkańcy Gniezna przyzwyczaili się do myśli, że ich miejscowość jest jakąś zapadłą dziurą. Tymczasem- przypomnę - chodzi o ośrodek większy od wielu "gierkowskich" miast wojewódzkich i - wciąż- stolicę subregionu (proszę zajrzeć do dokumentów z Warszawy - Gniezno jest tam stolicą subregionu, tak samo jak np. Konin czy Radom).

 • Link do komentarza Scarlett wtorek, 13 października 2015 10:18 napisane przez Scarlett

  ad. Jerzy Kałwak - Co takiego jest w tym naszym mieście, ze od lat rządzą tutaj tacy nieudacznicy? Czy wyborcy są aż tak bardzo głupi?

 • Link do komentarza Jerzy Kałwak wtorek, 13 października 2015 08:54 napisane przez Jerzy Kałwak

  Bardzo piękny pomysł kibiców Lecha Poznań i Kompanii Piwowarskiej: parowóz Ty51 183 z lat 50. XX w. pod odrestaurowaniu stanie przed stadionem Lecha.

 • Link do komentarza parafianin niedziela, 11 października 2015 23:22 napisane przez parafianin

  @ Weronika - ten poseł, o którym Pani wspomina sprzeniewierzający się prośbom biskupów polskich w sprawie glosowania za in vitro siedzi sobie, jak gdyby nigdy nic właśnie między biskupami, z których nawet jeden jest prymasem na inauguracji roku akademickiego w seminarium! Jeżeli biskupi i hierarchia nadal zapraszają takiego parlamentarzystę w swoje podwoje, to skąd mają czerpać wzór przeciętni katolicy? Czy to, że białe jest białe, a czarne jest czarne obowiązuje tylko świeckich? O jakiej moralności mamy rozmawiać w Polsce, jak taki przykład płynie od naszych duszpasterzy? Aż taki brak odwagi u sług bożych?

 • Link do komentarza Weronika niedziela, 11 października 2015 19:09 napisane przez Weronika

  Do pana "jt" jakiemu panu "Darkowi"? Chyba, ze to Pan jest z nim zaprzyjaźniony, bo my nie! Dariusz Pilak, poprzedni ( niestety) starosta wraz z całą ekipą Platformy Obywatelskiej odpowiadac powinien za szkody, jakie poniosło gnieźnieńskie społeczeństwo pod ich rządami. To szpital, którego rozbudowe zatrzymano niszcząc ludzkie zdrowie, to przykład powyższej lokomotywy tak beztrosko sprzedanej sąsiedniemu gospodarnemu miastu i wiele wiele innych spraw, które wołają o pomstę do nieba. Gnieźnianie powinni pamiętać o tym przy najbliższych wyborach nie dając im krzty poparcia. Poseł PO, który wywodzi sie z katolickiej organizacji i nadal jest kandydatem do sejmu głosował za in vitro! Wstyd dla Gniezna,i dla tych, co na niego głosowali i niech się zastanowią, czy katolikowi warto plamić swoje sumienie głosując ponownie na tego kandydata.

 • Link do komentarza Jerzy Kałwak - kandydat do Senatu RP okręg nr 92 niedziela, 11 października 2015 11:34 napisane przez Jerzy Kałwak - kandydat do Senatu RP okręg nr 92

  Od 1990 roku Wrześnią zarządzają prawicowi, konserwatywno-liberalni, chrześcijańsko-demokratyczni burmistrzowie i radni. Obecny burmistrz Tomasz Kałużny także wywodzi się z takiego środowiska, związanego pierwotnie z UPR, ale w istocie samorządowego (Unia Wrześnian).

  We Wrześni zniknął wielki pracodawca Tonsil, zatrudniający pół miasta i powiatu. Miasto po tym wstrząsie staje na własne nogi. Nikt tam nie ma poczucia, że upadek tej firmy i kilku innych firm pozbawił Wrześnię wszystkich zębów i wszelkich sił. Z takim poczuciem nie dałoby się niczego zrobić.

  Nie można iść naprzód z głową odwróconą do tyłu. O kolejce wąskotorowej trzeba pamiętać w tym samym stopniu, co np. o dyliżansie. Można, jak ktoś by chciał, postawić dyliżans przed pocztą albo dworcem. Ale kto by chciał dzisiaj podróżować takim środkiem transportu?

 • Link do komentarza Jt sobota, 10 października 2015 15:45 napisane przez Jt

  Podziękowania proszę składać Panu Darkowi Pilakowi, który będąc Starostą podjął decyzję o sprzedaży lokomotywy do Wrześni.

 • Link do komentarza z centrum piątek, 09 października 2015 18:44 napisane przez z centrum

  Z przykrością muszę stwierdzić że są w Polsce miasta czyste i zadbane w których wykorzystuje się różne takie elementy przyciągające zainteresowanie turystów. Gniezno miało i nadal ma taki potencjał ale jak widać z uporem maniaka robi się wszystko żeby tego nie wykorzystać. Zamyka się jakieś kraty na kłódki, wysypuje piach na Rynek itp. Czemu i komu to ma służyć trudno zrozumieć, jedno jest pewne że przy następnych wyborach nie należy wysłuchiwać pierdół typu "będzie ładnie i pięknie, postaramy się " tylko trzeba zadać konkretne pytania kandydatom do samorządu, trzeba pytać ile pieniędzy przeznaczą na konkretne cele i co planują zrobić , trzeba pytać jakie mają plany do zatrudniania swoich i płacenia im profitów. Taka lokomotywa mogła z powodzeniem stać w Gnieźnie, mógł być zrobiony cały kompleks związany z kolejnictwem i innymi elementami budzącymi zainteresowanie . W takiej wsi Podgórzyn atrakcję stanowi również dawny tramwaj – pozostałość po linii tramwajowej powstałej w 1911 r. W Elblągu w ostatnich latach zabytkowy tramwaj Konstal 5N stał jako atrakcja turystyczna przed Bramą Targową, w sezonie wakacyjnym zabytkowy tramwaj rusza na elbląskie torowiska. To nieliczne przykłady co można zrobić z wykorzystaniem tego co się posiada. W Gnieźnie dziwnie się postępuje sprzedając lokomotywę w zamian wysypując piach na Rynku ?

 • Link do komentarza rychu piątek, 09 października 2015 18:00 napisane przez rychu

  gdyby miały nastąpić jakieś zmiany w podziale administracyjnym kraju i na przykład łączone były powiaty to ja jestem za tym żeby Gniezno przyłączyć do Wrześni i żeby ich władze rządziły takim nowym powiatem

 • Link do komentarza Kamil piątek, 09 października 2015 16:43 napisane przez Kamil

  Bardzo ładnie to zrobili i czysto i zieleń dookoła. W Gnieźnie to nawet za zieleń trzeba się wstydzić, te parki u nas to masakra. Za chwilę rok minie od wyborów i nic w parkach nie zrobione.

 • Link do komentarza chce się wyć piątek, 09 października 2015 12:02 napisane przez chce się wyć

  We Wrześni są po prostu mądrzy ludzie. Taki odrestaurowany parowóz to dobra lokata , im starszy tym będzie droższy. Do tego w takiej cenie promocja miasta że aż się nie chce wierzyć . Przypomnijmy że Września kupiła od Gniezna ten parowóz za 140 000zł i o sprawie zaraz zrobiło się głośno, natomiast Gniezno wydaje 400 000zł oficjalnie na promocję przez upadający żużel i do tego nikt nie jest w stanie powiedzieć jakie mamy z tego wymierne korzyści.

 • Link do komentarza pini piątek, 09 października 2015 11:35 napisane przez pini

  Września to pęka ze śmiechu, że w Gnieźnie oddaje się takie zabytki. Nam niepotrzebne. Najlepiej od razu zburzyć parowozownie i tyle. Po prostu wstyd...

 • Link do komentarza wyjechana piątek, 09 października 2015 11:24 napisane przez wyjechana

  można??? wynika z tego, że jak najbardziej, trzeba tylko chcieć i proszę bardzo!! gratuluję Wrześni, nawet mi nie żal gnieźnian!! wybieracie byle jak to macie byle jak!!

 • Link do komentarza Wania piątek, 09 października 2015 11:23 napisane przez Wania

  Pięknie!!!!!

 • Link do komentarza turystka piątek, 09 października 2015 11:09 napisane przez turystka

  z tym speedwayem coś musi być i kto wie może w tym tkwi problem z pieniędzmi, to że to studnia bez dna wiemy nie od dziś, więc ..... faktem też że nie mają na miejscu żadnego parlamentarzysty który musi zdobywać splendor podczas otwarć przypisując sobie zasługi!!

 • Link do komentarza może-wyprowadzić-się-do-Wrzesni? piątek, 09 października 2015 11:04 napisane przez może-wyprowadzić-się-do-Wrzesni?

  Brawa dla Wrześni ! Wstyd, wstyd, wstyd dla władz Gniezna. Budzik i ekipa się ustawiła i nic nie zrobi dla miasta, ujawnią się znowu przed wyborami jacy oni dobrzy dla nas i byśmy na nich głosowali.

 • Link do komentarza mohikanin piątek, 09 października 2015 09:56 napisane przez mohikanin

  gospodarność wrześnian wiąże się z pewną ciekawostką , mianowicie Września nie ma żużla albo jak kto woli spedwaya a także Września nie ma na stanie żadnego parlamentarzysty a mimo wszystko jakoś sobie radzą , nawet gaz ziemny będą mieli ze złóż pod Miłosławiem !

 • Link do komentarza Tyberiusz piątek, 09 października 2015 09:46 napisane przez Tyberiusz

  Jestem pod wrażeniem gospodarności wrześnian. Naprawdę chylić czoła, bo choć miejscowość mniejsza i swoje problemy ma, potrafi stworzyć atrakcję dla mieszkańców. Żeby takie coś powstało w Gnieźnie, w okolicach dworca, aż się prosiło. Teraz trzeba by było dodatkowe pieniądze na zakup lokomotywy wydawać....

 • Link do komentarza ramol70 piątek, 09 października 2015 09:34 napisane przez ramol70

  można tylko płakać że w Gnieźnie znowu nie udało się nic zrobić!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane