czwartek, 17 grudnia 2015 13:42

Poświęcono odnowiony kościół OO. Franciszkanów

 

W środowy wieczór 16 grudnia, arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski, dokonał uroczystego poświęcenia kościoła OO. Franciszkanów, który od kilku lat przechodził gruntowny remont.

Renowacja zabytkowej świątyni, której powstanie datowane jest na XIII w., od wielu dekad czekała na odświeżenie zabytkowego wnętrza. Trwające od kilku lat starania zakończyły się sukcesem, a sam remont i upiększanie kościoła miesiącami mogli obserwować wierni. W minioną środę dokonano także uroczystego poświęcenia wnętrz.

Uroczysta msza święta, sprawowana pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka, rozpoczęła się od przywitania duchowieństwa i zgromadzonych parafian gwardiana wspólnoty klasztornej, o. Jacka Korsaka: - Szansę na ten remont dawała dotacja z funduszy Unii Europejskiej, naszego zakonu oraz datków wiernych. Generalna renowacja klasztoru pokazuje, jak wiele zależy od naszej determinacji i uświadomienia sobie tego, o co zabiegamy. Ta piękna budowla jest domem bożym i wszystko co związane z Bogiem jest piękne i temu, co Jemu służy, powinno być piękne - mówił. W nabożeństwie uczestniczyli także prowincjał o. Jan Maciejowski z Gdańska oraz przybyli franciszkanie z gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz proboszczowie z gnieźnieńskich parafii.

Po poświęceniu świątyni, w swojej homilii Prymas Polski nawiązał do odczytywanej na ten dzień Ewangelii, ale także wskazał na znaczenie świątyni w życiu zarówno osób duchownych, jak i wiernych. Po kazaniu, abp Wojciech Polak poświęcił odnowiony ołtarz świątyni. W trakcie uroczystości delegacja z parafii franciszkańskiej w Wilnie odebrała relikwie bł. Jolenty, a na zakończenie nabożeństwa zabrzmiały melodie specjalnie skomponowane na tę okazję przez p. Bognę Swiłło z Gdyni. Całej mszy towarzyszył także piękny śpiew chóru "Symfonia" z Gdyni.

3 komentarzy

  • Link do komentarza miastowy czwartek, 17 grudnia 2015 18:55 napisane przez miastowy

    Ad.katolikos - po katedrze wiecznie chodzą wycieczki tak, źe żadnego skupienia do modlitwy nie ma, a garnizonowy udostępnia tylko niewielką część tylnej nawy świątyni, to nie to, co cały kościół z otwartymi ramionami, jak oo.Franciszkanie.

  • Link do komentarza Katholikos czwartek, 17 grudnia 2015 17:45 napisane przez Katholikos

    Katedra też jest otwarta cały dzień, podobnie garnizonowy :)

  • Link do komentarza była parafianka czwartek, 17 grudnia 2015 16:47 napisane przez była parafianka

    Piękny kościól, świątynia mojego dzieciństwa, jedyny, który jest otwarty cały dzień, do którego moźna wejść i się pomodlić.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane