Wydrukuj tę stronę
wtorek, 05 listopada 2019 08:27

Co warto wiedzieć o leczeniu niepłodności?

  mn
Co warto wiedzieć o leczeniu niepłodności? zdjęcie nadesłane

W czwartek 7 listopada w Gnieźnie odbędzie się otwarta konferencja pt. „Leczenie niepłodności: fakty i mity. Rodzicielstwo zdrowie od początku”. Jednym z prelegentów będzie gnieźnianin, prof. dr hab. Andrzej Kochański. Z profesorem rozmawia Kamilla Węcka-Nijak z Forum Gniezno dla Życia i Rodziny.

Panie Profesorze, dlaczego potrzebna jest w Gnieźnie konferencja na temat in vitro? Czy media nie przekazują dostatecznie dużo informacji na ten temat?

Przekaz jaki mamy w mediach jest zwykle jednostronny i jednowarstwowy. Jednostronność przekazu polega na zachwalaniu "metody leczenia niepłodności" z pominięciem negatywnych skutków in vitro.  Wybiórczy ( jednowarstwowy) charakter przekazu przejawia się w zawężeniu zagadnienia do emocji związanych z bezdzietnością i radości towarzyszącej narodzinom dziecka.   

Jak odnaleźć się w świecie całkowicie nowoczesnych metod prokreacji? Według jakich zasad – prawnych, emocjonalnych, społecznych, moralnych  powinno się  postępować?

Roztropność wymaga uwzględnienia wszystkich wymienionych zasad. Bezpieczeństwo matki i dziecka jest jednak priorytetem.

Jest Pan Profesor genetykiem. Jakie zagrożenia ze strony genetycznej niesie  program leczenia niepłodności za pomocą technik wspomaganego rozrodu?

Niestety, lista zaburzeń genetycznych związanych z technikami wspomaganego rozrodu wciąż się wydłuża. W ujęciu chronologicznym na pierwszym miejscu należy umieścić wrodzone wady rozwojowe. W przypadku niektórych z nich częstość występowania u dzieci urodzonych z zastosowaniem zapłodnienia pozaustrojowego wzrasta nawet dziesięciokrotnie w porównaniu z populacją ogólną.    

Na koniec pytanie innego gatunku. Jest Pan Profesor z urodzenia gnieźnianinem, absolwentem „Dąbrówki”, która obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Jak Pan wspomina „piętnastkę”? 

W tej szkole nauczyłem się pracy.  I za to jestem wdzięczny moim Nauczycielom. Niestety wielu z nich już  nie żyje. 

Dziękuję za rozmowę!

 

PROGRAM KONFERENCJI

  • Technologia in vitro. Wszystko, co chciałeś wiedzieć, ale bałeś się zapytać (Prof. Andrzej Kochański)
  • Sumienie lekarza i pacjenta w aspekcie in vitro (prof. Bogdan Chazan)
  • Okiem praktyka: diagnozowanie i leczenie niepłodności (dr Jacek Szulc)
  • In vitro: prawo i etyka (apl. adw. Nikodem Bernaciak)

 

Konferencja odbędzie się 7 listopada w MOK-u o godzinie 18:00, wstęp wolny.

10 komentarzy