Jesteś tutaj:Wywiady Gnieźnianie na warsztatach medialnych w Toruniu
czwartek, 06 października 2016 07:40

Gnieźnianie na warsztatach medialnych w Toruniu

  Redakcja

„Środki przekazu służą wolności poprzez służbę prawdzie; ograniczają one korzystanie z wolności, jeśli oddalają się od prawdy, rozpowszechniając kłamstwa albo rozbudzając niezdrowe emocjonalne reakcje na wydarzenia”.

Św. Jan Paweł II tymi słowami w 2003 roku w Orędziu na XXXVII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu wyraźnie dał do zrozumienia czym jest wolność mediów. Na żywo może się przekonać o tym młodzież, biorąca udział w Warsztatach Medialnych w WSKSiM w Toruniu. Przygotowane na wysokim poziomie warsztaty przyciągają młodych uczniów z całej Polski. Liczne spotkania, prezentacje, przedstawienia podkreślają, jak ważne są w wychowaniu młodego pokolenia wartości moralne. A medialno-dziennikarsko-polityczny ich charakter odsłania świat prawdy, tradycji i autentycznego człowieczeństwa. Potrzeba tylko odrobinę dobrej woli, aby wynurzyć się ze światopoglądowej neutralności i iść pod prąd w bezlitośnie zmanipulowanym świecie.

Zapytaliśmy o kilka szczegółów dwóch uczestników Piotra i Antka.

Co skłoniło Was do wyjazdu do Torunia na Wakacyjne Warsztaty dotyczące nowoczesnego dziennikarstwa, polityki i kultury dla młodzieży?

Antek: Namówił mnie do tego mój starszy brat, poparła mama i sam chciałem się przekonać jak tam jest.

Piotr: Ja? Opiekowałem się Antkiem (śmiech)

A: Ja po prostu byłem tam po raz pierwszy i trochę za młody, bo warsztaty tak naprawdę były dla młodzieży od 3 klasy gimnazjum. Ale…dzięki Piotrek, że mnie „pilnowałeś”…

P: Dla mnie był to drugi wyjazd w to miejsce. Podobało mi się poprzednio, więc dlaczego nie miałem pojechać?

Jakie wrażenia, co tak naprawdę można było tam przeżyć?

A: Spotkać fajnych ludzi z całej Polski. Dowiedzieć się wiele rzeczy o świecie, o mediach…

P: ...zetknąć się z inną rzeczywistością, naprawdę. Posłuchać wykładów o zagrożeniach dzisiejszego świata. Można było porozmawiać z wykładowcami uczelni i pytać ich o wiele rzeczy. Dla mnie interesujące były zagrożenia w świecie informatyki i sprawy dotyczące tematyki wojennej. O wielkich manipulacjach, „kręceniu”, by wiadomości do społeczeństwa docierały takie, jakie delikatnie mówiąc „mają dojść”.

Co masz na myśli mówiąc manipulacja informatyczna?

P: Mogliśmy zobaczyć, jak przygotowuje się różnego rodzaju banery reklamowe. Efekt końcowy np. pięknej kobiety, jest oparty na graficznej manipulacji. Po prostu z szarej myszki „wychodzi” zupełnie inna kobieta o nieskazitelnej urodzie, nie podobna zupełnie do siebie. Ludzie się na to nabierają. Albo jak dobiera się światło, kolor garnituru w kampanii politycznej – jakie to ma znaczenie na decyzje społeczeństwa później.

Nie uważacie, że to trochę niepopularne być w Toruniu i to właśnie na uczelni związanej z Radiem Maryja czy Telewizją Trwam? Jakieś to takie niemodne…

A: Dlaczego?

P: Było nas tam młodych ok.300 i co? Przecież pojechaliśmy tam do szkoły, na uczelnię. Ona tam jest po to, by kształcić młode polskie mądre pokolenie. Czuliśmy się tam swobodnie.

A: Spaliśmy w hotelu studenckim, a w trakcie naszego pobytu cały czas coś ciekawego się działo.

Czy mieliście okazję się spotkać z założycielem tego dzieła, O. T. Rydzykiem?

A: Tak, miał swój wykład. Wspomniał o swoim powołaniu i mówił do nas, młodych, jak ważni jesteśmy i jak wiele dobrego możemy zrobić.

P: To są dwa przeciwne światy: ten świat medialny, w którym O. Tadeusz przedstawiany jest jako postać negatywna i ten drugi świat, który my już znamy: miły, kulturalny człowiek z poczuciem humoru.

A młodzież? Jaka była?

A: Część z nich widać, że przyjechała dla rozrywki. Ale zdecydowana większość dla lepszego poznania świata mediów, zobaczyć radio i telewizję od środka.

P: A niektórzy sprawdzić uczelnię, którą być może wybiorą po liceum.

A: Ale wszyscy skłonni do nowych przyjaźni. Otwarci i jak my weseli (śmiech)

A wykładowcy?

P: Warsztaty były po to by zainteresować tematem, uczelnią. To już zauważyłem. Dlatego wykłady były bardzo ciekawe, od rana do wieczora.

Czy mieliście okazję nawiedzić Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II?

A: Tak, oczywiście. Piękne miejsce.

P: Codziennie podczas trwania warsztatów odprawiana była msza święta w sanktuarium.

A: Mieliśmy okazję służyć przy ołtarzu wtedy, gdy mszę świętą odprawiał kustosz tej świątyni.

P: A przygrywał zespół złożony z młodych, gdyż równolegle odbywały się muzyczne warsztaty - dla chętnych.

Planujecie pojechać tam ponownie?

A: Ja tak.

P: Pewnie tak. Jak czas mi pozwoli.

Czy takie warsztaty możecie polecić swoim rówieśnikom?

A: (lekki uśmiech) zawsze można zaproponować…

P: Tak, ale byłoby to trudne. Dużo moich kolegów jednak ma przed sobą krzywy obraz tego radia, tej telewizji, Ojca Rydzyka i to ich na pewno zniechęca. Potrzebują czasu by zrozumieć, że to fajne miejsce, a ja nie ukrywam przed nimi tego, że tam po prostu bywam…(uśmiech).

12 komentarzy

 • Link do komentarza apolityczny poniedziałek, 10 października 2016 22:42 napisane przez apolityczny

  @ Urszula - o reformie gimnazjalnej media też kłamią, jak z nut. Piszą kłamliwe artykuły na zamówienie przeciwników Polski, a niestety poziom tych nauczycieli jest tak niski, że powtarzają te łgarstwa bez zastanowienia. Najlepszym i niestety bardzo paskudnym przykładem są nauczycielki z pobliskiego Śremu, które zrobiły sobie fotę w czarnych lumpach pogrzebowych i umieściły w internecie w proteście proaborcyjnym. Po prostu głupie baby i w dodatku nauczycielki!

 • Link do komentarza Urszula poniedziałek, 10 października 2016 12:18 napisane przez Urszula

  „Środki przekazu służą wolności poprzez służbę prawdzie; ograniczają one korzystanie z wolności, jeśli oddalają się od prawdy, rozpowszechniając kłamstwa albo rozbudzając niezdrowe emocjonalne reakcje na wydarzenia”. - To zdanie ze wstępu tego artykułu powinno się dedykować tym wszystkim mediom, co manipulują społeczeństwem szerząc kłamstwa, jak to ostatnio miało miejsce w nieprawdziwym przekazie o projekcie dot. aborcji.

 • Link do komentarza katolik piątek, 07 października 2016 19:23 napisane przez katolik

  Panie Feliksie - nic dodać, nic ująć. Gniezno, które jest ( i powinno być na zawsze) kolebką polskiego chrześcijaństwa i stolicą Polski katolickiej śpi! Nieraz chciałoby się zapytać, czy naprawdę siedzibę ma tutaj Prymas Polski?

 • Link do komentarza Feliks piątek, 07 października 2016 12:45 napisane przez Feliks

  Takiej dzielnej i mądrej młodzieży Polsce potrzeba. Warsztaty, o których mowa, przyciągają wielkie tłumy młodych. Ostatnie w Ciechanowie zgromadziły kilkuset uczestników, choć chętnych było ponad dwa tysiące. W Gnieźnie grono nauczycieli chciało nie tak dawno również zorganizować warsztaty medialne - niestety (delikatnie mówiąc) wybito im to z głowy. I dziwić się potem, że na spędach czarownic pod patronatem jakiejś Kluski pojawia się tyle zwolenniczek mordowania nienarodzonych. Władzo kościelna i świecka w mieście stołecznym Gnieźnie ! Opamiętaj się !

 • Link do komentarza Patryk czwartek, 06 października 2016 20:49 napisane przez Patryk

  Jestem w waszym wieku, chłopaki i życzę moim rówieśnikom, aby odnaleźli w Was osoby godne naśladowania. Alleluja i do przodu!

 • Link do komentarza Jolka czwartek, 06 października 2016 19:48 napisane przez Jolka

  "Takie będą Rzeczypospolite,jakie ich młodzieży chowanie....Nadto przekonany jestem,że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli"-Kanclerz Jan Zamoyski-cytat z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej.
  Tak trzymać chłopcy.Kształcić się tam trzeba,gdzie prawda idzie w parze z Bogiem.

 • Link do komentarza Lady czwartek, 06 października 2016 16:14 napisane przez Lady

  Podoba mi się "inność " tych dwóch chłopaków. Bierzcie ze sobą kolejnych na takie wyjazdy!

 • Link do komentarza Monia czwartek, 06 października 2016 15:23 napisane przez Monia

  A Ty Gnieźnian z wielkiej litery milcz, bo Bóg, kościół i Radio Maryja to dla Ciebie tabula raza.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 06 października 2016 14:58 napisane przez Gnieźnianin

  I biegłość retoryki nabędą taką jak pisowscy posłowie .

 • Link do komentarza z Gniezna czwartek, 06 października 2016 13:36 napisane przez z Gniezna

  żeby o czymś, czy o kimś mówić, trzeba to lub kogoś najpierw poznać, większość ludzi, którzy źle mówią o radiu Maryja, o. Rydzyku, nawet nie wiedzą co tam się nadaje, o czym się tam mówi, itd, nie zawsze trzeba się oczywiście zgadzać, ale przede wszystkim trzeba poznać ludzi, czy też radiostację, to takie proste, dziękuję wam chłopcy, że łamiecie ten stereotyp, i odważnie głosicie swoje zapatrywania!

 • Link do komentarza Kuba czwartek, 06 października 2016 10:33 napisane przez Kuba

  Fajne chłopaki, znam ich ze szachów. Gratulacje za odwagę w tych nienormalnych czasach. Trzymajcie się!

 • Link do komentarza czytelniczka czwartek, 06 października 2016 09:34 napisane przez czytelniczka

  I znowu należy się cieszyć, że rośnie nam taka młodzież. Przypomonam sobie, że jeden z tych chłopców uczestniczył także w ŚDM w Krakowie. Ale, żeby tak żyć i być wesołym nastolatkiem o którego rozwój dbają rodzice, trzeba wzrastać w normalnej i pełnej ciepła i odpowiedzialności rodzinie? Cieszcie się chłopcy, że taką właśnie macie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane