O Historii Polskiego Parlamentaryzmu można było dzisiaj usłyszeć podczas wernisażu wystawy biograficzno-filatelistycznej autorstwa Wojciecha Śmieleckiego.
Nie jest przypadkiem, że została ona zorganizowana właśnie w tym roku – mija bowiem 450 lat od uchwalenia przez Sejm w 1573 roku konfederacji warszawskiej, która gwarantowała wolną i równą elekcję dla wszystkich oraz przekazanie tronu wybranemu królowi.
Uroczystość otworzył sygnał Poczty Specjalnej, zagrany przez trębacza pocztowego. Następnie Wójt Gminy Gniezno przywitała gości i zaprosiła na to niecodzienne wydarzenie.
Podczas wernisażu kurator wystawy Wojciech Śmielecki zaprezentował 12 prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej, rozpoczynając od pierwszego – Gabriela Narutowicza poprzez Ignacego Mościckiego, Bolesława Bieruta do Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego.
Nie mogło również zabraknąć Premierów oraz Marszałków Sejmu i Senatu przedwojennej Polski.
Przy tej okazji pojawił się również samochód z przedwojennej Polski – Opel Olympia z 1938 roku, który przewiózł kartki okolicznościowe specjalną Pocztą Samochodową od Urzędu Gminy Gniezno do Urzędu Pocztowego, przy eskorcie funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.
Dodatkową atrakcją dla filatelistów był specjalny datownik i ozdobna „eRka” z podobizną Edmunda Maćkowiaka, prezydenta Miasta Gniezna w latach 1887-1942, który w 1942 roku zginął w Auschwitz.
Wystawę można oglądać w Urzędzie Gminy Gniezno w godzinach pracy, między 7:00 – 15:00, do 19 września 2023 roku.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.