Do Szkoły Podstawowej nr 9 na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Małgorzata Strzałkowska – ikona polskiej literatury dla dzieci.
Poetka, prozaiczka, twórczyni unikatowych ilustracji – autorka popularnych i wielokrotnie nagradzanych książek, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Wiersz Strzałkowskiej „Piosenka dżdżownicy”, którym zadebiutowała w „Świerszczyku” w 1987 roku, otworzył nowy rozdział w poezji dla dzieci. Wiersze i opowiadania autorki znajdują się w podręcznikach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Podczas spotkania poetka zaprezentowała wiele swoich utworów i zwróciła uwagę na możliwości tkwiące w zabawach językiem polskim. Dzieci z pełnym zaangażowaniem i zrozumieniem słuchały wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej. Łamańce językowe sprawiły im mnóstwo frajdy i radości. Wszyscy mieliśmy okazję przekonać się, że twórczość pisarki to doskonała gimnastyka buzi i języka.
Autorka zapoznała dzieci z książką „Wiersze, że aż strach”, która to, jak tytuł wskazuje, mówi o strachu. Dzieci lubią być straszone, szczególnie gdy łączy się to z dobrą zabawą i niczym nie grozi. Lubią też obłaskawiać strach, a pozycja Małgorzaty Strzałkowskiej mająca przy okazji zapewniania rozrywki – funkcję terapeutyczną – na pewno im w tym pomoże. Wiersze, że aż strach! Małgorzaty Strzałkowskiej zdobyły w 2003 r. Nagrodę Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (statuetkę Koziołka Matołka) przyznawana przez fundację Książka dla Dziecka. Całe spotkanie stanowiło doskonałą zabawę edukacyjną dla uczniów.
Zachęcamy do wypożyczania książek Małgorzaty Strzałkowskiej w miejskiej bibliotece oraz czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Projekt „Laboratorium Słowa 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.