W piątkowy wieczór, 13 stycznia, odbyła się już trzecia prelekcja prof. Andrzeja Kochańskiego z Polskiej Akademii Nauk w ramach cyklu „Gnieźnieńskie spotkania z genetyką”. Spotkania odbywają się z inicjatywy Forum Gniezno dla Życia i Rodziny. Sali multimedialnej na spotkanie użyczyli w swoim klasztorze ojcowie franciszkanie.
Temat prelekcji prof. Kochańskiego brzmiał: Czy inżynieria genetyczna może ulepszyć człowieka? Temat ten nawiązywał do ostatnich prób tzw. wzmocnienia genetycznego człowieka. Jak zauważył wykładowca, w 2015 r. po raz pierwszy opublikowano wyniki badań nad modyfikacją genów ludzkich zarodków. W 2018 r. świat dowiedział się o narodzinach Lulu i Nany, dwóch dziewczynek z modyfikacją genu. W 2022 r. świat obiegła wiadomość o hodowli zarodków mysich w specjalnych bioreaktorach (prototyp sztucznej macicy). Zasadne więc stało się pytanie: co będzie dalej?
Pan profesor mówił o próbach ulepszania człowieka za pomocą inżynierii genetycznej. Temat został zogniskowany na technologii dziedzicznej edycji genomu CRISPR/Cas. Omówiono historię badań nad CRISPR/Cas w próbach edycji genów człowieka. Scharakteryzowano główne cele edycji genomu człowieka. Omówiono również różnice pomiędzy zastosowaniem terapeutycznym technologii CRISPR/Cas, a użyciem tej metody w celu „usprawnienia człowieka” (ang. genetic enhancement).
W spotkaniu wzięło udział około 50 osób. Po zakończonym wykładzie uczestnicy zadawali różnego rodzaju pytania, np.: Czy istnieje uniwersalny kodeks etyczny w genetyce? Czy nie należy się obawiać o przyszłość genetyki jako nauki? Jak badania nad sztuczną inteligencją łączą się z badaniami genetycznymi? Prelekcja i odpowiedzi na pytania trwały prawie półtorej godziny.
Forum Gniezno dla Życia i Rodziny oraz pan profesor zapraszają na kolejne spotkanie w piątek, 3 lutego 2022 r., o godzinie 19.00 w klasztorze ojców franciszkanów w Gnieźnie. Tematem kolejnego spotkania będą związki genetyki z polityką.
Andrzej Kochański (ur. 1971 w Gnieźnie) to polski lekarz genetyk, prof. dr hab. nauk medycznych, specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, profesor zwyczajny w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Konsultant krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej, członek Zespołu ds. Bioetycznych KEP.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Bardzo ciekawy wykład, warto było się wybrać. Ciekawe, co będzie na kolejnym, temat zapowiada się interesująco.
Spore zainteresowanie, już nie mogę się doczekać kolejnego wykładu.
Cieszy
Ciekawy pomysł, szkoda że nie wiedziałam wcześniej
Wspaniała konferencja i bardzo ciekawy prelegent
Zdecydowanie warto było pójść.
Bardzo dobra konferencja. Warto czerpać wiedzę od specjalistów i do tego takiego formatu
Świetnie, że jest lekarz, który nie tylko łączy nauke z wiarą, ale także wprowadza głębszą refleksje w dyskusję nad życiem !
Bardzo ciekawa i interesująca tematyka. To bardzo dobrze, że ktoś umie odważnie poruszyć takie zagadnienia. Mam nadzieję, że kolejne spotkanie również się odbędzie
Cieszy niezmiernie, że naukowiec z tak bogatym dorobkiem pochodzi z Gniezna. Ale jeszcze większą nadzieję niosą ze sobą poglądy i wiedzą na której się opierają. Nie ma w nich miejsca na żaden relatywizm moralny.
Bardzo dobrze, że takie tematy są poruszanie w przestrzeni publicznej.
Warto mieć podstawową wiedzę.
Te same twarze, które są na każdym evencie prawicowym.
I bardzo dobrze, że w tym czerwonym Gnieźnie są ludzie, których poglądy dają nadzieję na normalność w tym pokręconym ostatnio lewackim świecie.
Sam jesteś ,,lewakiem,,
Bardzo dobrze, że jest lekarz, który swoją wiedzę naukową potrafi łączyć z wiarą. To pokazuje nam wszystkim, że te dwie sfery się nie wykluczają, tylko dopełniają. Nauka i wiara idą w parze. Wszyscy powinniśmy to uznać. Szacunek dla Organizatorów i oczywiście dla Prelegenta. Brawo!
Bardzo ciekawa propozycja oraz interesujące wykłady:)
Wykład interesujący. Sam profesor posiada ogromną wiedzę w kwestii genetyki. Chętnie wybiorę się na kolejne spotkanie.
Zaiste, zainteresowanie ogromne wśród gnieźnian.
Do „Olla” – bo takie wykłady sa dla ludzi inteligentnych i chcących poszerzać swoją wiedzę, a twój komentarz jest z najniższej półki na której niestety i ty się znajdujesz..
@Olla – nie było reklamowane (i nie będzie), a jednak sporo ludzi się zwiedziało i przyszło. Z każdym kolejnym wykładem osób przybywa. To mówi samo za siebie, prawda?
Forum Gniezno dla Życia i Rodziny znowu działa – i to cieszy! A wykładowca jest z najwyższej półki naukowej.
Wykład był niezwykle interesujący, podany w sposób zrozumiały nawet dla takiego laika, jak ja. Niestety, coraz głębsze wchodzenie nauki w geny człowieka niesie rozwój tej dziedziny naukowej w dobrym kierunku, ale także może stanowić zagrożenie w problematyce etycznej i religijnej.