Przejdź do treści głównej

Autor: MN (opr)

Przeboje światowej muzyki zabrzmią w orkiestrowych aranżacjach

OMG Orkiestra Miła Gnieznu zaprasza na kolejny koncert, podczas którego młodzi muzycy zaprezentują znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej w orkiestrowych aranżacjach. Wydarzenie odbędzie się 28 czerwca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, a wstęp będzie bezpłatny.

Czytaj dalej

Nowe eksponaty w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie. Strefa SOWA jeszcze bardziej inspirujaca

Łoże Fakira, Przetestuj pamięć, Rysowanie z opóźnieniem, Śmigiełko, Złap mnie, jeśli potrafisz i Spacer z funkcją – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Gnieźnie wzbogaciła się o sześć nowych eksponatów. W sumie jest ich już 24, a wszystkie zostały stworzone przez Centrum Nauki Kopernik. Pozwalają mieszkańcom miasta i okolic odkrywać naukę poprzez samodzielne doświadczanie i eksperymentowanie.  Mieszkańcy Gniezna mogą eksperymentować w Strefie SOWA przy nowych eksponatach, które znalazły się w Stolicy eXperymentu przy ul. Słowackiego. Najwięcej emocji z pewnością wzbudzi...

Czytaj dalej

Rozpoczyna się Królewski Festiwal Artystyczny. Przed nami koncerty otwarcia i dwa miesiące pełne kultury

Kuba i Kuba, Małgorzata Ostrowska, Zippy Ogar, Kękę, Paluch – już 26 i 27 czerwca Plac św. Wojciecha stanie się centrum muzycznych wydarzeń inaugurujących tegoroczny Królewski Festiwal Artystyczny. Koncerty otwarcia organizowane przez Miasto Gniezno i Miejski Ośrodek Kultury rozpoczną wakacyjny sezon kulturalny w Pierwszej Stolicy Polski. Zmienił się jeden z artystów występujących drugiego dnia. 

Czytaj dalej

Wyjątkowy koncert w zabytkowych wnętrzach pałacu w Czerniejewie

Miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję spędzić niedzielne popołudnie w wyjątkowej scenerii Pałacu w Czerniejewie. Już 28 czerwca odbędzie się kolejny koncert z cyklu „W Pałacowym Salonie”, który od lat przyciąga miłośników kameralnych brzmień. Wstęp na wydarzenie jest możliwy z bezpłatnymi wejściówkami.

Czytaj dalej

Piętnaście dań inspirowanych czasami Piastów. Rusza „Uczta Chrobrego”

Po sukcesie ubiegłorocznej odsłony projektu „Uczta Chrobrego”, Gniezno ponownie zaprasza mieszkańców i turystów do odkrywania smaków inspirowanych epoką pierwszych Piastów. Tegoroczna akcja potrwa przez całe wakacje – od czerwca do sierpnia – a w lokalnych restauracjach będzie można skosztować piętnastu wyjątkowych dań i deserów nawiązujących do czasów Bolesława Chrobrego.

Czytaj dalej

Tradycja spotyka innowację. „Świt, który zrodził władców” – unikalny mariaż historii, autorskiej muzyki i technologii AI

Jak połączyć najnowsze technologie generatywne z surowym klimatem wczesnego średniowiecza? Kompozytor Maciej Braciszewski zapowiada premierę projektu „Świt, który zrodził władców” oraz albumu muzycznego „Władcy Świtu 2”, która odbędzie się 28 grudnia 2026 roku. Ten 30-minutowy, stworzony w wysokiej rozdzielczości esej wizualny to projekt, w którym cała warstwa obrazu powstała przy użyciu zaawansowanej sztucznej inteligencji pod okiem ekspertów od archeologii i etnografii Słowian, tworząc spójny mariaż historii, autorskiej muzyki i technologii AI.

Czytaj dalej

Fortepian przy świecach – wyjątkowy koncert z aranżacjami znanych utworów

Przeboje największych gwiazd lat 80. zabrzmią w Gnieźnie w wyjątkowych, fortepianowych aranżacjach. Koncert „Fortepian przy świecach” połączy atmosferę nostalgii z kameralnym charakterem muzyki wykonywanej na żywo w otoczeniu setek świec.

Czytaj dalej

Kolejne znalezisko w „garażowym archiwum” oraz inne ciekawostki z albumu Janusza Chlasty – spotkanie z fotografią

Odnalezione kolejne materiały z twórczości gnieźnieńskiego reportera (i nie tylko) będą tematem spotkania, które odbędzie się w drugiej połowie czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury. Będzie okazja do porozmawiania o wydawnictwie, pracy nad tym wyjątkowym archiwum, ale także wygrania dodrukowanego albumu wydanego dwa lata temu.

Czytaj dalej

Pamięć, wiara i twórczość. Podsumowali ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci

28 maja 2026 roku – w 45. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oraz w 54. rocznicę święceń kapłańskich ks. Jerzego Popiełuszki, które przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego – Gniezno stało się miejscem wyjątkowego spotkania młodych artystów, ich rodzin, nauczycieli i opiekunów z różnych stron Polski. Tego dnia odbyło się uroczyste podsumowanie IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Męczennicy Końca Tysiącleci – św. Wojciech, bł. ks. Jerzy Popiełuszko” pod hasłem „Prawda jest nieśmiertelna”.

Czytaj dalej