Promocja książki „Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne” autorstwa uznanego marynisty, dziennikarza i pisarza morskiego Mariusza Borowiaka odbyła się w sobotę 9 września w Centrum Kultury „Scena to dziwna w Gnieźnie”.
W wydarzeniu, którego istotnym elementem było niespotykane w Wielkopolsce uroczyste wodowanie książki, udział wzięło wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, miłośników tematyki morskiej, a także rodziny i bliscy bohaterów publikacji „Wielkopolska na morzu…”
Jak podkreślał Mariusz Borowiak, pomysł na książkę zrodził się wiele lat temu, a przyczynkiem do jej napisania była znajomość autora z wybitnym pisarzem i publicystą morskim Jerzym Pertkiem. Książka to zbiór ponad 100 szkiców historycznych i współczesnych poświęconych związkom Wielkopolski z morzem na przestrzeni od X do XX wieku. Z punktu widzenia niezorientowanego w temacie czytelnika, pojawia się tu bardzo ważne pytanie: – gdzie równinna kraina zwana Wielkopolską, a gdzie morza i oceany? Jak się jednak okazuje, Wielkopolanie od najdawniejszych czasów byli ciekawi otaczającego ich świata i czynili to z bardzo różnych pobudek. Jest to pierwsze tego typu opracowanie, które ukazuje sylwetki polskich ludzi morza pochodzących z Wielkopolski, dzieje statków i okrętów noszących nazwy wprost z Wielkopolski. Bohaterowie niniejszej książki żyli z morza i dla morza. Tak w dużym skrócie można powiedzieć o postaciach, które przemierzając nieznane szlaki świata w sposób szczególny i na trwałe zapisały się w świadomości Polski i Polaków.
Spotkanie z Mariuszem Borowiakiem obfitowało w niezwykle ciekawe opowieści, które poparte zostały również prezentacją fragmentów książki, w których opisane zostały sylwetki mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego: Ireny Dybek z Czerniejewa – Pierwszej Damy Floty Alianckiej w II wojnie światowej oraz prof. Bolesława Kasprowicza juniora – nauczyciela i wychowawcy wielu pokoleń pracowników gospodarki morskiej, znakomitego znawcy ekonomiki portów, syna znanego przemysłowca i działacza społecznego w Gnieźnie. W lektorów wcielili się wicestarosta gnieźnieński Anna Jung oraz aktor Teatru za Miastem Artur Kamiński. Całość wydarzenia zakończył piknik morski, koncert muzyki szantowej w wykonaniu „Szkockiej trupy” oraz gry i zabawy prowadzone przez „Teatr za miastem”.
Wydanie książki „Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne” objął patronatem Starosta Gnieźnieński Piotr Gruszczyński.
Notka o autorze.
Mariusz Borowiak. Urodzony w Gnieźnie, jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy i dziennikarzy morskich. Autor ponad 100 książek (także w języku angielskim i rosyjskim) oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej w ogólnym nakładzie ponad 250 000 egzemplarzy. Współautor haseł do słowników i encyklopedii oraz blisko 700 artykułów w kraju i za granicą. Współpracownik magazynów „Morze, Statki i Okręty” i „Polska Zbrojna Historia”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w okresie II wojny światowej. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015 i 2016 oraz wyprawy The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych). Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”. Był też jednym z konsultantów scenariusza filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. W wydawnictwie „Stara Szuflada” ukazały się: „Waleczny. Opowieść o morskim Wołodyjowskim”, „Stawiacz min ORP Gryf 1934-1939”, „Dywizjon Ćwiczebny i Dywizjon Minowców 1921-1939”, „Komandor Kanafoyski i Oddział Wydzielony „Wisła” w 1939 r.” oraz z P. Wytykowskim „U-Booty Hitlera w Ameryce Południowej. Prawdziwa historia”.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.