Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna tradycyjnie podsumowuje miniony rok, który książnica zalicza do jak najbardziej udanych.
To był rok dużych wydarzeń, festiwali, koncertów, spektakli, ale i szeregu warsztatów i spotkań. Zakończono biblioteczne projekty, a także przybyło nowych czytelników.
Rozczytana Koalicja – Dobiegł końca drugi i zarazem ostatni rok realizacji rozpisanego na lata 2022-2023 Projektu „Rozczytana Koalicja”. W projekcie brały udział przedszkola, szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i animatorzy kultury. Współpraca z partnerami przyjęła formę wspólnych spotkań, warsztatów oraz przedsięwzięć animacyjno-edukacyjnych. W ramach projektu odbył się także konkurs na najciekawsze „Inicjatywy Oddolne” promujące czytelnictwo, koncert czy wystawa. W projekcie wzięło udział prawie 3500 osób. Projekt „Rozczytana Koalicja” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Festiwal Literacki PRETEKSTY – Po raz trzynasty odbyło się wrześniowe Gnieźnieńskie Święto Słowa – Festiwal Literacki PRETEKSTY. W bogatym programie tradycyjnie nie zabrakło różnorodnych tematycznie spotkań autorskich, wystaw czy spektakli, a także X. jubileuszowego Slamu Poetyckiego im. Franciszka Rabelais i Turnieju Książkożerców. Wśród wydarzeń trwających od 31 sierpnia do 22 września mogliście uczestniczyć w ciekawych i różnorodnych spotkaniach autorskich, Spektaklu Teatru Wszelki Wypadek pt. „Merylin Mongoł”, wystawy „Światłoczułe Słowa” czy wykładach i panelach dyskusyjnych. W tym roku podczas festiwalu biblioteka gościła poetkę Ewę Lipską, Ziemowita Szczerka, Marka Krajewskiego, Cezarego Łazarewicza, Katarzynę Michalak, uczestników panelu dyskusyjnego: Marka Budzisza, dr Jacka Bartosiaka, gen. Waldemara Skrzypczaka oraz prof. Przemysława Czaplińskiego. W wydarzeniach wzięło udział 600 uczestników.
Festiwal organizowali: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna. Wsparcia udzielali partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, IKE, Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, KDoK, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
IX Festiwal FYRTEL – Jako wyjątkowy „festiwal o Mieście” integruje lokalną społeczność zarówno w kontekście kulturowym, jak i współpracy międzypokoleniowej. W bogatym programie dziewiątej edycji festiwalu znalazły się m.in. warsztaty: „Gniezno, którego już nie ma”, „Społeczna historia Gniezna – postmodernizm”, „Notatnik miejski – Skiereszewo oraz „A na Fyrtlu powiedzieli”; wystawa fotografii Janusza Chlasty pt. „Wydarzenia kulturalne” z cyklu „Światłoczuła historia Fyrtla”. Nie zabrakło ciekawych spotkań i wykładów oraz premierowych pokazów filmowych („Polania” w reż. Pawła Bartkowiaka). Kulminacją wydarzeń festiwalowych był tradycyjnie koncert „Wieczór na Fyrtlu” w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, podczas którego zaprezentowano najciekawsze projekty artystyczne oraz ogłoszono Laureata „Królika” – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna. W trakcie wieczoru wystąpił zespół Pere Lachaise oraz komik-iluzjonista „Pan Li”. W wydarzeniach festiwalu wzięło udział 1159 osób.
Organizatorzy: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna/ Miasto Gniezno
Partnerzy: Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Archiwum Państwowe w Gnieźnie, Baza – Centrum Edukacji Kreatywnej, Miejski Ośrodek Kultury.
Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.
Królewskie Gniezno Czyta – kolejna edycja projektu promującego czytelnictwo w naszym mieście. Jednym z jego elementów były trwające całą jesień warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej „Królewskie Gniezno Czyta z Myszką Marcysią”. Kampania ma swoje stałe elementy – choćby Piknik Czytelniczy w Parku Trzech Kultur, czy wielomiesięczne warsztaty dla przedszkoli i szkół w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. „Królewskie Gniezno Czyta 2023” ma na celu przekonać mieszkańców, że czytanie jest frajdą i dobrą zabawą, ale i najlepszą inwestycją w szkolną edukację dziecka oraz w rodzinne relacje. W tym roku w 100 wydarzeniach wzięło udział 2726 osób.
Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Ale przede wszystkim nie było by Biblioteki gdyby nie Czytelnicy. We wszystkich placówkach biblioteki zapisanych jest 9845 czytelników. W 2023 roku do Biblioteki zapisało się 875 nowych osób.
Ponad 60% użytkowników odwiedzających biblioteczne placówki to kobiety. Natomiast podział na strukturę wiekową pokazuje, że najliczniejsze grupy czytelników, to osoby w wieku 6-12 lat czyli uczniowie szkół podstawowych (23.2%) i w wieku od 25 do 44 lat (18.7%).
Czytelnicy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna prezentują pełny przekrój wiekowy społeczeństwa miasta.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.