|  MN  |  Zostaw komentarz

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podsumowała 2023 rok

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna tradycyjnie podsumowuje miniony rok, który książnica zalicza do jak najbardziej udanych.

To był rok dużych wydarzeń, festiwali, koncertów, spektakli, ale i szeregu warsztatów i spotkań. Zakończono biblioteczne projekty, a także przybyło nowych czytelników.

Rozczytana Koalicja – Dobiegł końca drugi i zarazem ostatni rok realizacji rozpisanego na lata 2022-2023 Projektu „Rozczytana Koalicja”. W projekcie brały udział przedszkola, szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i animatorzy kultury. Współpraca z partnerami przyjęła formę wspólnych spotkań, warsztatów oraz przedsięwzięć animacyjno-edukacyjnych. W ramach projektu odbył się także konkurs na najciekawsze „Inicjatywy Oddolne” promujące czytelnictwo, koncert czy wystawa. W projekcie wzięło udział prawie 3500 osób. Projekt „Rozczytana Koalicja” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Festiwal Literacki PRETEKSTY – Po raz trzynasty odbyło się wrześniowe Gnieźnieńskie Święto Słowa – Festiwal Literacki PRETEKSTY. W bogatym programie tradycyjnie nie zabrakło różnorodnych tematycznie spotkań autorskich, wystaw czy spektakli, a także X. jubileuszowego Slamu Poetyckiego im. Franciszka Rabelais i Turnieju Książkożerców. Wśród wydarzeń trwających od 31 sierpnia do 22 września mogliście uczestniczyć w ciekawych i różnorodnych spotkaniach autorskich, Spektaklu Teatru Wszelki Wypadek pt. „Merylin Mongoł”, wystawy „Światłoczułe Słowa” czy wykładach i panelach dyskusyjnych. W tym roku podczas festiwalu biblioteka gościła poetkę Ewę Lipską, Ziemowita Szczerka, Marka Krajewskiego, Cezarego Łazarewicza, Katarzynę Michalak, uczestników panelu dyskusyjnego: Marka Budzisza, dr Jacka Bartosiaka, gen. Waldemara Skrzypczaka oraz prof. Przemysława Czaplińskiego. W wydarzeniach wzięło udział 600 uczestników.

Festiwal organizowali: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna. Wsparcia udzielali partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, IKE, Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, KDoK, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

IX Festiwal FYRTEL – Jako wyjątkowy „festiwal o Mieście” integruje lokalną społeczność zarówno w kontekście kulturowym, jak i współpracy międzypokoleniowej. W bogatym programie dziewiątej edycji festiwalu znalazły się m.in. warsztaty: „Gniezno, którego już nie ma”, „Społeczna historia Gniezna – postmodernizm”, „Notatnik miejski – Skiereszewo oraz „A na Fyrtlu powiedzieli”; wystawa fotografii Janusza Chlasty pt. „Wydarzenia kulturalne” z cyklu „Światłoczuła historia Fyrtla”. Nie zabrakło ciekawych spotkań i wykładów oraz premierowych pokazów filmowych („Polania” w reż. Pawła Bartkowiaka). Kulminacją wydarzeń festiwalowych był tradycyjnie koncert „Wieczór na Fyrtlu” w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, podczas którego zaprezentowano najciekawsze projekty artystyczne oraz ogłoszono Laureata „Królika” – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna. W trakcie wieczoru wystąpił zespół Pere Lachaise oraz komik-iluzjonista „Pan Li”. W wydarzeniach festiwalu wzięło udział 1159 osób.

Organizatorzy: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna/ Miasto Gniezno

Partnerzy: Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Archiwum Państwowe w Gnieźnie, Baza – Centrum Edukacji Kreatywnej, Miejski Ośrodek Kultury.

Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.

Królewskie Gniezno Czyta – kolejna edycja projektu promującego czytelnictwo w naszym mieście. Jednym z jego elementów były trwające całą jesień warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej „Królewskie Gniezno Czyta z Myszką Marcysią”. Kampania ma swoje stałe elementy – choćby Piknik Czytelniczy w Parku Trzech Kultur, czy wielomiesięczne warsztaty dla przedszkoli i szkół w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. „Królewskie Gniezno Czyta 2023” ma na celu przekonać mieszkańców, że czytanie jest frajdą i dobrą zabawą, ale i najlepszą inwestycją w szkolną edukację dziecka oraz w rodzinne relacje. W tym roku w 100 wydarzeniach wzięło udział 2726 osób.

Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Ale przede wszystkim nie było by Biblioteki gdyby nie Czytelnicy. We wszystkich placówkach biblioteki zapisanych jest 9845 czytelników. W 2023 roku do Biblioteki zapisało się 875 nowych osób.

Ponad 60% użytkowników odwiedzających biblioteczne placówki to kobiety. Natomiast podział na strukturę wiekową pokazuje, że najliczniejsze grupy czytelników, to osoby w wieku 6-12 lat czyli uczniowie szkół podstawowych (23.2%) i w wieku od 25 do 44 lat (18.7%).

Czytelnicy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna prezentują pełny przekrój wiekowy społeczeństwa miasta.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.