Tag: rocznica wybuchu ii wojny światowej
W miniony poniedziałek w Kłecku odbyły się uroczystości upamiętniające uczestników obrony tej miejscowości we wrześniu 1939 roku. Pamiętano także o tych, którzy z zemsty zostali rozstrzelani przez Niemców w kolejnych dniach po zajęciu miasta.
Gniezno upamiętniło 86. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Mieszkańcy Gniezna, samorządowcy, mundurowi i harcerze uczcili pamięć ofiar II wojny światowej oraz tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny. Tegoroczne uroczystości miały szczególny wymiar – odbyły się przed tablicą honorującą żołnierzy 69. Pułku Piechoty i 17. Pułku Artylerii Lekkiej, przeniesioną niedawno w bardziej godne miejsce na ścianie dawnego bloku koszarowego przy ul. Sobieskiego.
Obchody 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej
W najbliższy poniedziałek odbędą się uroczystości związane z kolejną rocznicą wybuchu największego światowego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości. Wydarzenie odbędzie się w innym niż zazwyczaj miejscu – wymownym jednak dla pamięci o uczestnikach walk z 1939 roku.
Pamiątkowa tablica już w godnym miejscu
Po kilku miesiącach nieobecności, tablica upamiętniająca jednostki Wojska Polskiego z Gniezna, które walczyły we wrześniu 1939 r. w obronie kraju, powróciła w nowe miejsce. Poprzednia ściana, na której się znajdowała, tylko ją szpeciła.
Tablica pamiątkowa zostanie przeniesiona
Wyrażono zgodę na przeniesienie tablicy upamiętniającej żołnierzy 69. Pułku Piechoty oraz 17. Pułku Artylerii Lekkiej, która znajduje się na wciąż niszczejącej pozostałości dawnego, koszarowego ogrodzenia.
Upamiętnili 85. rocznicę wybuchu wojny
W miejscu, które przypomina m.in. o bestialskim mordzie, dokonanym na pacjentach szpitala „Dziekanka”, odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej.
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej
W wymownym miejscu obchodzone będą w tym roku uroczystości, upamiętniające niemiecki atak na Polskę – przed tablicą wspominającą pomordowanych pacjentów i personel szpitala „Dziekanka”.
Upamiętnili pomordowanych, pochowanych w Strzyżewie Kościelnym
W 84. rocznicę rozstrzelania grupy Polaków przez niemieckich najeźdźców w Strzyżewie Paczkowym i Jankowie Dolnym, na cmentarzu w Strzyżewie Kościelnym pomodlono się w ich intencji oraz ustawiono tablicę upamiętniającą tamto wydarzenie.








