Wielomilionowa inwestycja, która ma przyciągać kolejnych turystów do Gniezna od 2025 roku – jest pomysł na odbudowę zamku arcybiskupiego, który przez kilkaset lat stał nad brzegiem Jeziora Jelonek.
W związku ze zbliżającą się rocznicą tysiąclecia koronacji królów Bolesława Chrobrego i Mieszka II w katedrze gnieźnieńskiej, planuje się odbudowę zamku arcybiskupiego. Do tej pory władze miasta skrzętnie ukrywały fakt zainteresowania rekonstrukcją tej budowli, która pierwotnie została pobudowana w XVI wieku. Inwestycja docelowo ma też przyćmić „zamek Przemysła”, który dekadę temu został zbudowany w Poznaniu i do którego przylgnęła łatka „zamku Gargamela” z uwagi na jego formę i styl wykonania, spotykającą się z krytyką znawców historii i architektury.
Zamek arcybiskupi w Gnieźnie miałby zostać odbudowany w jego pierwotnym położeniu i w oparciu o fundamenty znajdujące się wciąż pod ziemią. Jeszcze w tym roku planuje się wykonać szeroko zakrojone badania archeologiczne, które pozwolą na ustalenie ich nośności i wytrzymałości. Dopiero po tym rozpocznie się faza projektowa, która pozwoli na zrekonstruowanie budowli w oparciu o zachowane wizerunki zamku oraz analizy dokonane przez badaczy. Planuje się, że zadanie, przy dofinansowaniu z Polskiego Ładu, udałoby się wykonać w przededniu uroczystości zaplanowanych na 2025 rok. Kwota potrzebna do realizacji przedsięwzięcia nie jest jeszcze znana, ale mowa tu o dziesiątkach milionów złotych. Kwestia własności gruntu została już ustalona ze stroną kościelną.
Docelowo w części odbudowanego zamku ma się znaleźć siedziba Muzeum Historii Gniezna, o której to instytucji mówi się od wielu lat. Ponadto w reprezentacyjnych częściach zamku odbywać się mają także sesje Rady Miasta. W ramach podniesienia atrakcyjności oferty turystycznej, planuje się także przywrócić tradycję mistrza katowskiego, który wykonywałby egzekucje kar nałożonych przez Straż Miejską. Najpewniej odtworzono by także tradycję browaru, który według archeologów miał również funkcjonować w tym miejscu. Więcej szczegółów o inwestycji najpewniej poznamy w najbliższych tygodniach.
Prima Aprilis!
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Nareszcie , to była długo wyczekiwana inwestycja , wiadomo coś kiedy ruszą prace ?
Jestem za. Zwłaszcza te egzekucję poproszę
Prima aprilis
Wiem że to bajka .Ale autor nie wskazał inwestora tejże ,,budowli,,
Byłoby dobrze ,piękny zamek tysiące turystów ale nie dzisiaj.takie info nie dzisiaj
Prima aprylis
01.04
Dobry żart