|  Artykuł sponsorowany  |  Zostaw komentarz

Nadchodzi widowisko historyczne „Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego”

W dniach 1, 2, 3 oraz 8, 9, 10 sierpnia Gniezno stanie się sceną wyjątkowego wydarzenia artystycznego – „Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego”. Na Placu Świętego Wojciecha, u stóp Katedry Gnieźnieńskiej, w niezwykłej, kilkupoziomowej scenografii, z udziałem wielkoformatowych instalacji, rozegra się widowisko, którego miasto jeszcze nie widziało.

Będzie to spektakularna opowieść o początkach państwowości, o sile ducha i tożsamości narodowej – osadzona w miejscu, gdzie historia Polski naprawdę się zaczęła.

Gniezno, jako pierwsza stolica, duchowe centrum i miejsce koronacji Bolesława Chrobrego, znów stanie się przestrzenią symbolicznego spotkania przeszłości i współczesności. Widowisko przygotowane zostało z ogromnym rozmachem i zaangażowaniem uznanych twórców z całej Polski. W spektaklu wezmą udział m.in. muzycy, aktorzy, performerzy uliczni, jeźdźcy i formacje wizualne i artystyczne – łącznie kilkudziesięciu artystów z całej Polski. Organizator długo kompletował skład adekwatny do skali wydarzenia, ale już teraz wiemy, że zobaczymy w nim między innymi: aktorów Teatru Lubuskiego, Teatru Terminus a quo, Teatru Glina Da, performerów Grupy Karmazyn oraz tancerzy Asocjacji 2006. Są to formacje, które od lat zachwycają publiczność swoimi oryginalnymi interpretacjami, formą ekspresji i niezwykłą umiejętnością łączenia teatru z ruchem, ogniem, dźwiękiem i obrazem.

Reżyserii widowiska podjął się Robert Czechowski – wieloletni dyrektor Teatru Lubuskiego, reżyser i animator kultury, który zrealizował dziesiątki nagradzanych spektakli w Polsce i za granicą. Jego doświadczenie w kreowaniu widowisk plenerowych i wizualnie dopracowanych form teatralnych gwarantuje najwyższy poziom artystyczny. Muzykę do spektaklu specjalnie na tę okazję skomponował Daniel Grupa – uznany kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Grupa znany jest z pracy przy licznych produkcjach teatralnych, m.in. w Teatrze Polskim w Poznaniu czy Teatrze Lubuskim. Jego twórczość łączy wpływy muzyki etnicznej, klasycznej i elektronicznej, co nadaje opowieści o Chrobrym nowoczesny, ale głęboko osadzony w emocjach charakter.

Za adaptację scenariusza odpowiadają Sebastian Jasnoch, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi, na co dzień aktor Teatru Powszechnego w Łodzi i Mariusz Babicki – scenarzysta, dramaturg i reżyser, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie – twórcy znani z licznych inscenizacji historycznych, spektakli dokumentalnych oraz projektów rekonstrukcyjnych, którzy z wyjątkową wrażliwością wydobyli z historii to, co ponadczasowe i dobrali do tego nieszablonową konwencję. Autorskie pieśni wykona na żywo Roksana Vikaluk – wokalistka i kompozytorka łącząca w unikalny sposób słowiańskie brzmienia z elementami jazzu i muzyki eksperymentalnej. To jej głos będzie miał za zadanie wprowadzić widzów w przestrzeń emocji, duchowości i średniowiecznej symboliki, nadając całości wyjątkową głębię.

W tytułową postać Bolesława Chrobrego wcieli się Witold Łuczyński – absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, aktor związany na co dzień z Teatrem Małym w Łodzi, znany także z ról filmowych i serialowych, m.in. w „Na sygnale”, „Koronie królów” czy „Komisarzu Aleksie”. Jego kreacja pierwszego króla Polski ma szansę na długo pozostać w pamięci widzów dzięki sile wyrazu, ugruntowanemu warsztatowi aktorskiemu i osobowości scenicznej.

Jednym jednak z najbardziej widowiskowych elementów spektaklu będzie mapping 3D wyświetlany na fasadzie Katedry Gnieźnieńskiej – multimedialne widowisko światła, obrazu i dźwięku, które przemieni świątynię w żywą opowieść o dziejach Polski. Dzięki temu monumentalnemu zabiegowi widzowie zobaczą nie tylko sam moment koronacji, ale także szeroki kontekst – duchowe, społeczne i polityczne przemiany, które ukształtowały naszą tożsamość narodową.

Twórcy głęboko wierzą, że „Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego” będzie wydarzeniem unikalnym na tle innych inscenizacji historycznych. Będzie to nie tylko przypomnienie faktów z przeszłości, ale głęboko przemyślana narracja pokazująca początki państwa polskiego z szerokiej, humanistycznej perspektywy. To opowieść o budowaniu wspólnoty, o duchu jedności i niezależności, która – choć zakorzeniona w przeszłości – niesie uniwersalne przesłanie także dziś.

Już 1 sierpnia zapraszamy na premierę. To wydarzenie, które trzeba zobaczyć – nie tylko dla jego artystycznej wartości, ale też po to, by poczuć dumę z miejsca, które przez wieki bije sercem polskiej tożsamości. Niech każdy mieszkaniec i gość Gniezna stanie się częścią tej opowieści !

Zachęcamy do zakupu biletów poprzez: 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Województwa Wielkopolskiego.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.