Tylko w ubiegłym roku na terenie Gniezna wykonano rekordową ilość zabiegów usunięcia zaćmy. Podobna tendencja jest prawie w całym województwie.
Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że w ciągu ostatnich trzech lat na terenie Wielkopolski przeprowadzono 68. tys. zabiegów usunięcia zaćmy. Schorzenie to jest sporym problemem dla wielu, zwłaszcza kobiet i osób powyżej 60. roku życia, ale na przestrzeni lat zmienił się sposób leczenia.
Obecnie zabiegi usuwania zaćmy są wykonywane w dwóch trybach: trybie jednodniowym i trybie hospitalizacji. Ten pierwszy oznacza opuszczenie przez pacjenta placówki w dniu wykonania zabiegu, natomiast drugi to dłuższy pobyt. Tendencję wzrostową mają przede wszystkim zabiegi jednodniowe – obecnie to 62% wszystkich zabiegów w Wielkopolsce.
Na terenie Wielkopolski funkcjonuje 28 placówek, w których te zabiegi są wykonywane. Najwięcej hospitalizacji w 2022 r. przeprowadzono w trzech poznańskich szpitalach: Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym – 2 800, w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia – 2 000, Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu – 1300 oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie – 1 500.
W przypadku Gniezna jest to NSZOZ Lase-Lens, który w 2022 roku wykonał 631 zabiegów usunięcia zaćmy. Rok wcześniej było ich 532, a w 2020 roku 488. W skali województwa w ciągu tych lat ilość operacji wzrosła z 18 877 do 26 444.
Jak informuje poznański oddział NFZ, warto samodzielnie szukać placówek oferujących możliwość wykonania zabiegu, nie sugerując się wyłącznie poleceniem jednej placówki przez lekarza czy znajomych. Na stronie www.terminyleczenia.nfz.gov.pl, po wpisaniu nazwy szukanego świadczenia: „Zabiegi w zakresie soczewki (zaćma)” można znaleźć listę ośrodków przeprowadzających zabieg i od razu umówić się na wizytę kwalifikacyjną. Obecnie, jak informuje NFZ, dostępne są terminy majowe na zrealizowanie takiej wizyty, a czas oczekiwania na zabieg to około 2-2,5 miesiąca.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.