|  MN  |  Zostaw komentarz

Kształcenie na medal, czyli najlepsi w Wielkopolsce

zdjęcia nadesłane

Hubert Wieliński i Filip Pawlaczyk, uczniowie klasy III Branżowej Szkoły I stopnia w Kłecku i jednocześnie odbywający praktyczną naukę w zawodzie stolarz w Complet Chmielewscy spółka jawna, zwyciężyli zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej konkursu wojewódzkiego OHP pn. „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy”. Organizatorem konkursu była Wielkopolska Wojewódzka Komenda OHP.

I etap sprawdzający wiedzę teoretyczną został zorganizowany w marcu. Do rywalizacji przystąpiło 31 dwuosobowych drużyn z całej Wielkopolski. Pięć najlepszych zespołów wzięło następnie udział w II etapie konkursu, który odbył się w dniu 18 kwietnia w Niechanowie. Hubert i Filip potwierdzili swoje świetne przygotowanie i umiejętności stolarskie ponownie wygrywając, tym razem w części praktycznej.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przedmiotu codziennego użytku zgodnie z otrzymanym projektem. Na realizację zadania drużyny miały trzy godziny. Komisja konkursowa poddała ocenie jakość i precyzję wykonania, czas realizacji oraz zastosowanie odpowiednich procedur bezpieczeństwa pracy. Jak przyznają Filip i Hubert zadanie było dość trudne, należało wykorzystać wiele umiejętności zdobytych podczas trzech lat nauki w zakładzie pracy.

Ze zdobycia podwójnego I miejsca cieszy się Elżbieta Janiak, doradca zawodowy w Młodzieżowym Centrum Kariery, OHP Kłecko: Sukces chłopaków to sukces wszystkich – szkoły, która mobilizuje do pracy i do nauki, pracodawcy, który wdraża zawodową część nauki oraz pośrednio OHP, które wspiera uczniów w rozwoju ich kariery zawodowej.  Jak dodaje Arleta Gohra – Kajdaniak, Komendant OHP w Kłecku: Rolą OHP jest wspieranie młodzieży w ich osiągnięciach wychowawczych, kształceniu, kontaktach z pracodawcami oraz w uczestniczeniu w różnego rodzaju konkursach zawodowych. Bardzo nas cieszy sukces Huberta i Filipa, bo świadczy on, że nasza praca przynosi wymierne efekty.

Stolarz to jeden z zawodów, którego można nauczyć się w Szkole Branżowej I stopnia w Kłecku. Jak przyznaje sekretarz szkoły, Magdalena Kubalewska stolarstwa uczą się nie tylko chłopcy, ale również i dziewczęta i dodaje: – Mamy dość duże zainteresowanie nauką w zawodzie stolarza wśród młodzieży. Promujemy ten fach także wśród uczniów klas 7 i 8, którzy również uczą się w naszej szkole podstawowej. Ponadto zachęcamy do nauki w tym zawodzie dziewczęta, które – jak obserwujemy – coraz lepiej się w nim odnajdują.

Szkoła współpracuje w ramach kształcenia zawodowego z lokalnymi pracodawcami. Jednym z nich jest spółka Complet Chmielewscy, zlokalizowana w podgnieźnieńskim Myślęcinie, specjalizująca się w produkcji mebli tapicerowanych, która od lat kształci uczniów w swojej fabryce. Czy nauka zawodu w branży meblarskiej jest dobrym wyborem? Zdaniem Roberta Chmielewskiego, współwłaściciela Complet Chmielewscy, sp. j.: Stolarz, tapicer i szwaczka to zawody, które przez najbliższe 15-20 lat będą poszukiwane przez pracodawców, będą dawały stabilność zatrudnienia i gwarancję dobrego wynagrodzenia. Zawód stolarza meblowego stwarza ponadto młodemu człowiekowi spory horyzont wyzwań zawodowych i wiele możliwości własnego rozwoju. Branża wyposażenia wnętrz oferuje możliwości w bardzo wielu gałęziach przemysłu meblowego, dlatego rozwój swojej ścieżki zawodowej w zawodzie stolarz jest bardzo szeroka.

Już niebawem uczniowie klas ósmych przystąpią do egzaminów, a po nich przyjdzie czas na podjęcie ostatecznej decyzji co do dalszej nauki w szkole ponadpodstawowej. Jedną z możliwości jest nauka perspektywicznego zawodu, gwarantującego pracę na lokalnym rynku. Nauka w zawodzie stolarz m.in. w Szkole Branżowej I stopnia w Kłecku to dobra droga do zaplanowania zawodowej kariery. Warto dodać, że jedną z sześciu inteligentnych specjalizacji Wielkopolski są „wnętrza przyszłości”, co nie powinno dziwić zważywszy, że region jest największym producentem mebli w Polsce, z ponad 30% udziałem w rynku. Dlatego zawód stolarza jest, i z pewnością nadal będzie w przyszłości, jednym w poszukiwanych zawodów na rynku pracy.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.