Od najbliższej niedzieli 3 grudnia rusza kolejna edycja najstarszej akcji Caritas. Zapoczątkowane w 1994 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, dzięki świecom rozprowadzanym w parafiach, pozwala zebrać fundusze na potrzeby najmłodszych.
Inicjatywa, jaką są świece Caritas oraz cała akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom powstały z myślą o najmłodszych, pochodzących z mniej zamożnych lub dysfunkcyjnych rodzin. Dzięki temu w prosty sposób można pomóc potrzebującym wsparcia potrzebującym. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec są od lat przeznaczane na pomoc dla najmłodszych w naszych świetlicach, czy też w domach dziecka.
– Ta świeca, która ma się pojawić na naszych świątecznych stołach, jest przejawem naszej otwartości, życzliwości i troski o drugiego człowieka. Dzięki dystrybucjom tych świec i otrzymanym środkom, jesteśmy w stanie dofinansować różne dzieła, które czynimy jako instytucja charytatywna Kościoła, czyli Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, chociażby jak dofinansowanie różnych wypoczynków letnich, posiłków, refundacje leczenia, rehabilitację – mówił ks. Marcin Andrzejewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W tym roku przygotowanych będzie 25 tys. dużych świec za 18 złotych i 20 tys. małych świec za 8 złotych. Złotówka z każdej świecy pozostaje w parafii i trafi na działania charytatywne, a 10 groszy trafi na fundusze pomocy w najbardziej zapalnych miejscach na świecie, gdzie Caritas niesie pomoc.
Caritas dofinansowuje przede wszystkim funkcjonowanie Placówek: Domów Dziecka w Kołdrąbiu, Świetlic środowiskowych w Chodzieży i Kruszwicy. W świetlicach podopieczni mają zapewnioną pomoc w odrabianiu lekcji, zajęcia ze specjalistami (logopeda, psycholog, nauczyciele), posiłki, wycieczki oraz przede wszystkim bezpieczne i ciepłe schronienie w ciągu dnia.
Tegoroczną edycję Wigilijnego dzieła Pomocy Dzieciom zainauguruje ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski w sobotę (1.12). Zapali pierwszą świecę Wigilijnego Dzieła po Mszy św. o g. 18 .00 w gnieźnieńskiej katedrze, oficjalnie rozpoczynającej czas adwentu.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Piękna inicjatywa!