W Gnieźnie trwa Festiwal „Fyrtel”, w którym odkrywane są nieznane lub zapomniane aspekty lokalnej tożsamości i wartości, jakie niesie historia miasta i jego dawnych mieszkańców. Jednym z nich jest kwestia kobiet w jego dziejach.
Festiwal „Fyrtel” to niekiedy odkrywanie na nowo miasta, poznawanie lub dzielenie się wątkami tworzącymi naszą tożsamość, jako gnieźnianek i gnieźnian. Spotkania odbywają się od początku mijającego tygodnia, a w piątek czas ten upłynął pod znakiem kobiet.
Na samym początku było to „fyranie girami” po śródmieściu, gdzie wraz z Jarosławem Mikołajczykiem poznawano miejsca, które związane były z różnymi kobietami – pisarkami, lekarkami, ale także działającymi w innych dziedzinach. W dalszej części odbyło się w Starym Ratuszu spotkanie z Kamilą Kasprzak-Bartkowiak, która napisała publikację „Gnieźnieński szlak kobiet” z życiorysami Marii Springer, Pelagii Gdeczyk, Stanisławy Sławskiej-Taczakowej, Seweryny Grodzkiej-Tubackiej, Ewy Kolanowskiej, Gabrieli Mikołajczyk, Anny Piskurz i Heleny Kowalewskiej. Ostatnim akcentem dnia było spotkanie z Grzegorzem Gajkiem pt. „Tysiąc lat historii Kobiet”.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.