|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

W Gnieźnie powstaje Ośrodek Kuratorski dla młodzieży

Nowa instytucja, która ma pomagać młodzieży borykającej się z problemami natury prawnej, wkrótce rozpocznie swoją działalność. Celem jest to, aby poprzez zajęcia i rozwijanie pasji młodzi ludzie znaleźli dobrą drogę w swoim życiu.

Wkrótce w jednej z kamienic przy Rynku uruchomiony zostanie Ośrodek Kuratorski przy Sądzie Rejonowym w Gnieźnie. Pod tą nieoczywistą nazwą funkcjonować będzie instytucja, stanowiąca formę świetlicy socjoterapeutycznej dla młodzieży. Będą mogli tu rozwijać pasję, zdobywać wiedzę i spędzać wolny czas – wszystko po to, by im pomóc.

– Ośrodek kuratorski zajmuje się osobami, które nie są dorosłe, a więc nie ukończyły 18 roku życia. Są dzieci wagarujące, czasem popełniają jakieś przestępstwa lub są uzależnione od różnych substancji psychoaktywnych. Wtedy trafiają one do sądu rodzinnego i pierwsze, co on robi, to ustanawia nadzór kuratora nad nimi i całą rodziną. Ośrodek kuratorski ma na celu, by w tym pierwszym etapie, kiedy jest ustanowiony nadzór kuratora, wejść i wspomóc dysfunkcyjne rodziny, ewentualnie samych małolatów, aby ich „wyprostować” – opowiada Arletta Ignaszak, kurator zawodowy przy Sądzie Rejonowym w Gnieźnie. Jak dodaje, często się też zdarza, że są to młode osoby, które po prostu wpadły w złe towarzystwo lub były w nieodpowiednim miejscu i czasie, a teraz muszą się liczyć z konsekwencjami.
Jak duży jest problem? Tylko w 2024 roku na terenie działania Sądu Rodzinnego w Gnieźnie odnotowano 268 spraw „karnych” związanych z młodzieżą. To sporo.

W ośrodku realizowane będą zajęcia socjoterapeutyczne i resocjalizacyjne. Ośrodek ma być tym etapem, który może pozwolić uchronić przed wysłaniem do zakładu poprawczego. – Obserwując działalność innych ośrodków kuratorskich, są widoczne duże sukcesy takich instytucji – dodaje Arletta Ignaszak. Młodzież z takich miejsc często zaangażuje się w różne inicjatywy czy konkursy, wygrywając nagrody i zaczynając tym samym nowy etap w życiu.

Na potrzeby powstania Ośrodka pozyskano lokal, który od dłuższego czasu nie miał najemcy – poprzednio mieścił się w nim hostel. Wnętrza zostały kompleksowo wyremontowane i zaadaptowane. W pomieszczeniach powstała świetlica z zapleczem kuchennym, sale zajęć komputerowych, sala relaksu z tablicą multimedialną, a także gabinet psychologa. Docelowo na zajęcia uczęszczać będzie mogło do 15 osób. Zajmować się nimi będą wychowawcy. Same spotkania odbywać się będą po szkolnych zajęciach – od godziny 15:30 do 19:30.

Oficjalne otwarcie Ośrodka nastąpi w lutym 2025 roku. Każdy, kto chce pomóc w rozruchu, wesprzeć jego działalność lub zostać darczyńcą, może to zrobić.

Samo powstanie instytucji jest wynikiem rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 23 listopada 2022 roku i Ustawa z 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ośrodek powstał dzięki wsparciu projektu pn. Realizacja projektów i programów edukacyjnych, wychowawczych, interwencyjnych oraz profilaktycznych opartych na podstawach naukowych, w tym programów profilaktyki uniwersalnej, wskazującej i selektywnej.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jolka
Jolka
17/01/2025 12:11

A co z senatorskim hotelem? Szkoda, ze ten budynek nie będzie spełniał celów turystycznych. Centrum miasta, idealne położenie. Jak widać władze nie maja pomysłu na prawdziwe rozruszanie Gniezna.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.