W niedzielny wieczór Plac św. Wojciecha wypełnił się licznymi mieszkańcami nie tylko Gniezna, ale też przyjezdnymi, którzy przybyli obejrzeć Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez duszpasterstwa młodzieży z archidiecezji gnieźnieńskiej. Światło, dźwięk i synchronizacja aktorskiej gry na wielu zrobiły wrażenie.
To wydarzenie było już od kilku tygodni zapowiadane, jako jeden z elementów przygotowań do Wielkiego Tygodnia, a w ostatnich dniach reklamowane sprawiło, że w niedzielę na Placu św. Wojciecha pojawiło się bardzo dużo osób chętnych obejrzenia przygotowanego widowiska. Prace nad nim oraz próby trwały już od długiego czasu.
– Udało się połączyć wspaniałe grupy – z parafii bł. Radzyma Gaudentego oraz z Kruszwicy i Inowrocławia, które wcześniej tworzyły takie dzieła. Zjednoczyliśmy ich i po raz pierwszy w historii Gniezna odbyło się plenerowe Misterium Męki Pańskiej pt. „Oto nasz Król”. Jesteśmy w 1000-leciu koronacji Bolesława Chrobrego i 1025-leciu archidiecezji gnieźnieńskiej, dlatego chcemy opowiadając mękę, śmierć i zmartwychwstanie pana Jezusa, opowiedzieć w taki wyjątkowy sposób, ponieważ najważniejsze wydarzenia opowiada nie kto inny, jak św. Wojciech – powiedział ks. Michał Bubacz, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zanim rozpoczęło się widowisko, odmówiona została modlitwa Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Święty Wojciech przez cały czas opowiadał o tym, jak przebiegały wydarzenia sprzed 2 tysięcy lat w Jerozolimie, a całości dopełniała gra poszczególnych aktorów wcielonych w konkretne role. Sam dialog oparty był na słowach z Ewangelii, a całości dopełniała muzyka oraz różnobarwne światła podkreślające poszczególne sceny. Być może też dlatego widowisko, mimo przecież dobrze znanego przebiegu wydarzeń, robiło ciekawe wrażenie na obecnych na placu. Dowodem były oklaski dla aktorów, którym za grę na samym końcu podziękował abp Wojciech Polak Prymas Polski.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.