W ciągu niecałych dwóch lat wykonano prace na terenie parku w zachodniej części szpitala „Dziekanka”. Teraz będzie on otwarty także dla mieszkańców.
Inwestycja została zrealizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, a postępowanie wyłaniające wykonawcę zakończono na początku 2021 roku. W założeniu było uporządkowanie zachodniej i południowej części parku (wciąż jeszcze noszącego ślady nawałnicy z 2017 roku), a także jego odtworzenie i przywrócenie do funkcjonowania – także dla mieszkańców Skiereszewa. Do tej pory zieleniec był bowiem zamknięty od strony osiedla.
Cały park został podzielony na dwie części – obszar położony bliżej budynków szpitalnych został zagospodarowany w stylu zieleńca miejskiego, gdzie znajduje się uporządkowana roślinność, ścieżki, oświetlenie oraz mała architektura – stojaki do rowerów, ławki, śmietniki, psie pakiety. Znalazło się także miejsce na stylową altankę oraz leżaki. Przy wyjeździe z terenu szpitala odnowiono również fontannę z 1925 roku.
Druga część to zachodni fragment stanowiący pas o szerokości około 30 metrów, który z założenia ma mieć formę parku leśnego. Dawniej pełnił on funkcję izolującą od wiatru wiejącego z pobliskich pól – tutaj małą architekturę zastąpiły ławy z pni drzew oraz nie ma także oświetlenia z uwagi na chęć zachowania charakteru tego miejsca. Całość projektowania była konsultowana z konserwatorem zabytków.
We wszystkich częściach parku dokonano licznych, nowych nasadzeń. Ponadto odnowiono zabytkowe ogrodzenie od strony ul. Poznańskiej, a stare betonowe płyty w pozostałych fragmentach zastąpiła siatka. Powstało także kilka furtek, prowadzących na teren zieleńca od strony ścieżki oraz ul. Orzeszkowej.
Dodatkowo w czterech miejscach parku zostały ustawione tablice, opowiadające o historii szpitala, jego funkcjonowaniu na przestrzeni lat oraz zasłużonych postaciach, które są z nim związane.
W skład projektu nie wchodził obszar ściśle wokół kaplicy szpitalnej oraz pozostała część terenu zielonego we wschodniej części parku.
Koszt inwestycji po przetargu wyniósł 4 mln 357 tys. złotych, z czego 2 mln 675 tys. złotych stanowiła dotacja ze środków Miasta Gniezna. Pozostała kwota pochodziła z budżetu Województwa Wielkopolskiego.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
ŚWIETNY POMYSŁ NA śWIĄTECZNY, rodzinny spacer. Żeby tylko nie padał deszcz !1
kanalizacji w miejskich ulicach brak……….
Brak alejek asfaltowych ???!!! Za chwilę będzie tam błoto, alejki ulegną wymyciu… i za 3 lata znowu będzie trzeba rewitalizować ;(
Fajnie. Szkoda tylko, że nie ma ścieżki rowerowej z asfaltu na całej długości.
Ścieżka rowerowa jest obok przy ul E.Orzeszkowej. Parko -las przy Dziekance jest dla relaksu , odpoczynku , spaceru z psem, wyciszeniu. Drzewostan zasiedlają liczne gatunki ptaków które przylatują na sezon lęgowy. Widziałam sarny, lisy, zające , wiewiórki. Mam nadzieję, że wspólnie utrzymamy to nasze piękno i dobro. Dobrze, że jest monitoring.
Wolę aby dzieci jeździły po parku rowerkiem i na rolkach niż przy ruchliwej ulicy w spalinach.
Gdyby wszystkie miejskie, ale także ten ( szpitalny) i inne obiekty były na bieżąco sprzątane i konserwowane, nie potrzebne byłyby co rusz żadne rewitalizacje itp. restauracje i rekonstrukcje. W Gnieźnie nie ma gospodarzy i ludzi myślących po gospodarsku. Ale za to łatwo jest wydawać co jakiś czas duże społeczne pieniądze na te tzw. odnowienia, po czym wszystko zamiera, by po kilku latach odtwarzać wszystko na nowo.
Bardzo ładnie
Ślicznie to wygląda dobra robota bardzo pomysłowo
Obyśmy potrafili uszanować…