Do Archiwum Państwowego w Gnieźnie trafiły pierwsze dokumenty, związane z działalnością lokalnych struktur Solidarności lat 80. Nowy dział pozwoli na zebranie tych unikalnych pamiątek w jednym miejscu.
Od wydarzeń związanych z narodzinami ruchu, który zjednał wiele środowisk opozycyjnych w ówczesnym PRL-u, minęły już ponad cztery dekady. To na tyle dużo, by wielu działaczy z tamtych lat odeszło już z tego świata, nierzadko nie przekazując swoich wspomnień czy pamiątek. Dlatego właśnie pojawiła się inicjatywa, by trafiły one do zasobów Archiwum Państwowego w Gnieźnie – przekazane przez tych, którzy jeszcze żyją lub ich rodziny.
Wszystko za sprawą ks. dra Michała Sołomieniuka, który zaczął poszukiwać osób związanych z gnieźnieńską Solidarnością lat 80. i dokumentami, zdjęciami, opowiadającymi o tym ruchu w lokalnym wydaniu. Tak trafił do niego Bonifacy Kabaciński, dawny działacz tej organizacji, który przekazał liczne gazety i biuletyny posiadane w swoich zasobach. Te natomiast trafiły do najbardziej odpowiedniej ku temu placówki – Archiwum Państwowego w Poznaniu oddział w Gnieźnie.
Znaczenie tego daru jest niewątpliwe – stan dokumentów jest taki, że wymaga on już zainteresowania konserwatora papieru. Duże znaczenie ma tu też sam gest, bowiem jak przyznał darczyńca, nie wiadomo co by się stało z tymi „zabytkami pamięci” po jego odejściu. Teraz są w bezpiecznych rękach. Zachęca się wszystkich, by właśnie tam kierowali swoje pamiątki w formie dokumentów, ulotek i zdjęć, związane z Solidarnością lat 80. Nie warto tego odkładać na później.
Co należy zrobić, jeśli znajdzie się jakiś dokument, mapę, zdjęcia, na których nie wiemy kto się znajduje lub czego dotyczą? – Przed wyrzuceniem zawsze warto się zastanowić, jaką treść on nam przekazuje, ewentualnie przedstawić go w archiwum. My na pewno z chęcią się z nim zapoznamy i z pewnością nie wszystkie, ale część tych dokumentów zostanie u nas zabezpieczona. To jest jedno z naszych głównych zadań – zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem – przyznał Marek Szczepaniak, kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Gnieźnie.
Osoby, które chcą przekazać swoje pamiątki (także te dotyczące Solidarności lat 80.) do Archiwum Państwowego, mogą to uczynić w godzinach funkcjonowania jednostki od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. Można też kontaktować się telefonicznie 61 426 18 17 lub mailowo: gniezno@poznan.ap.gov.pl
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.