|  Artykuł sponsorowany  |  9 komentarzy

Gmina Gniezno w 2023 roku – nowe wyzwania i nadzieje

Wybudowany i oddany do użytku w 2022 roku budynek oświatowy w Jankowie Dolnym

Zakończył się rok 2022, który dla Gminy Gniezno był owocny w nowe inwestycje i działania. Na liście dominują gminne drogi, pozostające priorytetem w planach inwestycyjnych.

Prace polegające na budowie, przebudowie, naprawach i remontach były prowadzone na około 14 km dróg. Gmina wybudowała blisko 5-kilometrowe odcinki, nie licząc w tym przeprowadzonych remontów i budowy chodników. Najważniejszymi inwestycjami komunikacyjnymi minionego roku były budowy dróg w Jankowie Dolnym i Wierzbiczanach, w Kalinie „między stawami” oraz poszerzenie jezdni wraz z budową chodnika w Dalkach.

– W budżecie 2023 roku. zabezpieczono środki finansowe na przygotowanie dokumentacji projektowej na kolejne zadania drogowe. Gmina planuje w szczególności realizować budowę dróg osiedlowych, które są bardzo oczekiwane przez mieszkańców od wielu lat. Jesteśmy zdeterminowani, aby poprawić mieszkańcom komfort życia i bezpieczeństwo – mówi wójt Maria Suplicka.

Plany inwestycyjne na rok 2023 zostały tradycyjnie przedstawione na stronie internetowej urzędu gminy. Tendencyjnie zwiększa się liczba zadań wykonanych w stosunku do zaplanowanych.

W minionym roku Gmina Gniezno pozyskała dodatkowe pieniądze na realizacje kolejnych zadań na łączną kwotę blisko 22 mln złotych. Największym dofinansowaniem została objęta budowa drogi w Krzyszczewie, na którą gmina uzyskała 11,5 mln złotych z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Pozwoliło to na rozpoczęcie największej inwestycji drogowej w historii gminy o łącznej kwocie ok. 15,3 mln złotych.

W 2022 roku w niespełna 12 miesięcy został wybudowany obiekt szkolno-przedszkolny w Jankowie Dolnym, który zaczął funkcjonować z początkiem września. Jestem usatysfakcjonowana, że przy niewielkich nakładach finansowych powstał nowoczesny obiekt, a społeczność zyskała nowe miejsca dla najmłodszych pociech – mówi włodarz gminy. Koszt całej inwestycji wyniósł 5,8 mln złotych. Gmina Gniezno pozyskała na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 1,9 mln złotych. Część wyposażenia budynku ufundowali prywatni sponsorzy i mieszkańcy gminy.

W budżecie gminy na rok 2023 zabezpieczono środki finansowe na wydatki inwestycyjne dla gminnych placówek oświatowych w kwocie ok. 1 mln złotych. Termomodernizacji doczeka się zarówno budynek przedszkola w Pyszczynie jak również budynek Urzędu Gminy Gniezno. Na to przedsięwzięcie uzyskano dofinansowanie w ramach konkursu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w kwocie blisko 700 tys. złotych.

Miniony rok był przełomowy jeśli chodzi o rozbudowę sieci kanalizacyjnej na terenie gminy. Wykonano przede wszystkim pierwszą od 10 lat budowę kanalizacji w Braciszewie, której powstało łącznie 4 km. Dzięki temu blisko 50 gospodarstw zostanie przyłączonych do nowej sieci. Koszt jest bliski kwocie 4 mln złotych, z czego około 3,3 mln złotych pochodzi z dofinansowania z subwencji ogólnej na 2021 rok z budżetu państwa.

Gmina w kolejnym etapie planuje realizować projekt budowy kanalizacji w miejscowości Obora. Szacowany koszt to 8 mln złotych. Dlatego priorytetem jest pozyskanie dodatkowych środków. Wierzę, że wspólnymi siłami osiągniemy zamierzony cel. Gmina jest uzbrojona w sieć sanitarną w niespełna 30 %. Przed nami długie lata budowy kanalizacji. Musimy kroczyć w tym kierunku konsekwentnie – mówi wójt gminy. Gmina posiada już koncepcję rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej. Jest to ważny dokument określający diagnozę i kierunki założonego celu. W budżecie na 2023 rok planowana jest rozbudowa sieci sanitarnej na blisko 1,6 mln złotych, m.in. w Jankowie Dolnym na osiedlu Południowym. W tej samej miejscowości została także wykonana koncepcja modernizacji oczyszczalni.

W nowym budżecie zabezpieczono też kwotę ponad 1 mln złotych na rozbudowę infrastruktury wodociągowej.

Pomimo zawirowań cenowych, sytuacja finansowa gminy jest stabilna. Każdego roku realizujemy nie tylko planowany budżet , ale i rzeczy dodatkowe. Zadłużenie gminy, które w 2019 roku wynosiło 31,7 mln złotych spadło do 24,9 mln złotych. Dzięki pozyskiwaniu dodatkowych środków, wzrosła także wysokość budżetu po stronie wydatkowej. Porównując kolejne lata po stronie wykonania w 2019 roku budżet wynosił 65 mln złotych, w 2020roku 73 mln złotych, a w 2021 roku 77 mln złotych. W budżecie 2022 roku wydatki przekroczyły kwotę 97,5 mln złotych. W roku 2022 fundusz sołecki wynosił prawie 1 mln złotych. Każdego roku z największą starannością monitorujemy wydatki w ramach tego funduszu, który za każdym razem wykonujemy praktycznie w 100%. Cenimy sobie w tym zakresie współpracę w szczególności z sołtysami jak również z radnymi. Wszystko to potwierdza, że finanse gminy sprzyjają dalszemu rozwojowi – mówi Maria Suplicka.

Gmina Gniezno stawia na rozwój społeczno-kulturalny. Prężnie rozwinęła swoją działalność Gminna Biblioteka Publiczna, stanowiąca instytucję kultury, która drugi rok funkcjonuje w kompleksie oświatowym w Zdziechowie. W 2022 roku odbywały się tam liczne zajęcia dla dzieci i dorosłych, konkursy, wystawy czy spotkania autorskie. Instytucja współtworzyła też kilka imprez kulturalnych m.in. Wystawę Biograficzno-Filatelistyczną dotyczącą postaci Józefa Wybickiego czy trzydniowe Senioralia. Biblioteka z pełną determinacją zachęca i przekonuje do czytania książek, dba o regularne rozszerzanie księgozbioru i wychodzi poza mury biblioteki przekazując kulturę m.in. do klubów seniora, świetlic czy szkół.

W ramach programu Aktywny Senior w Gminie Gniezno działają Kluby w Wierzbiczanach i Mnichowie, a w ramach programu Senior + funkcjonuje klub w Piekarach. Bogaty program zadań aktywizujących przyczynił się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontaktach i rozwijania kompetencji społecznych. Klub Seniora w Piekarach przystąpił do programu ogłoszonego przez Ministerstwo Cyfryzacji, polegającego na doposażeniu Klubu „Senior +” w stanowiska służące podniesieniu poziomu kompetencji cyfrowych seniorów.

W związku z tym zakupiono sprzęt komputerowy. Seniorzy chętnie prezentują swoje zdolności, potwierdzili to m.in. na ubiegłorocznych dożynkach gminnych w Woli Skorzęckiej. Duża liczba uczestników Klubów Seniora z terenu gminy Gniezno działa również aktywnie w Kołach Gospodyń Wiejskich. Na obszarze gminy dynamicznie działa blisko 10 Kół Gospodyń Wiejskich. Swoją działalnością integrują i aktywizują społeczność lokalną, służąc każdemu pomocą.

Na koniec wójt dodaje: – Początek 2023 roku przyniósł duże zmiany w organizacji transportu publicznego. Nowy schemat znacznie obniżył koszty biletów. Wprowadzono też dodatkowe trasy. Połączyliśmy komunikacyjnie miejscowości, które nie były na mapie dowozów autobusowych. W tym roku będziemy oceniać zainteresowanie i odpowiednio dopasowywać komunikację publiczną do potrzeb mieszkańców – mówi Wójt Maria Suplicka i dodaje – Liczba mieszkańców w gminie z roku na rok się zwiększa. Z danych na koniec grudnia 2022 wynika, że jest ich 13,5 tys. Nieustannie staramy się sprostać potrzebom naszej społeczności. Wszystkim, który przyczyniają się do pomyślności naszych działań składam serdeczne podziękowania. Życzę mieszkańcom Gminy Gniezno dużo zdrowia i realizacji wielu zamierzonych planów w Nowym Roku 2023.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zofia
Zofia
12/01/2023 09:16

A mi się marzy ścieżka rowerowa z Lubochni do Gniezna, bo odcinkami szosa wąska i kręta a sporo ludzi tędy jeździ. Niestety, podejrzewam, że nieprędko się to spełni.

Józef
Józef
11/01/2023 21:13

do „z gminy”
Odezwał(a),się malkontent który(a) powiela słowa premiera, że teraz w Polsce jest ciężko bo była pandemia ( ale jak była pandemia to ceny spadły na roboty związane z inwestycjami publicznymi ) teraz jest wojna i inflacja. Tylko w takiej samej sytuacji są inne gminy, które sobie bardzo dobrze radzą. Ale włodarze tamtych samorządów ciężko pracują. A ja na zdjęciach zamieszczonych na stronach gminnego facebooka widzę często jak pani wójt bawi się w klubach seniora, kołach gospodyń wiejskich czy na imprezach organizowanych przez gminną bibliotekę. Zabawa i relaks niech będzie ale po ciężkiej pracy.
Jeśli chodzi o inflację to w krajach unii europejskiej mocno spada – w wielu krajach jest jednocyfrowa a u nas w Polsce w grudniu wynosiła 16,6 %. Funkcjonujemy w tych samych warunkach a wynik jest bardzo odmienny. A więc wszystko zależy od zarządzających.

mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy
12/01/2023 09:32
Odpowiedź  Józef

No nie wiem, ja tam na gminnym facebooku widzę informacje o kursach autobusów organizowanych w gminie, budowie kolejnych odcinków wodociągów i kanalizacji oraz przebudowie dróg – w tym roku najdroższa w historii w Krzyszczewie.

Slawo
Slawo
11/01/2023 12:52

Co ten symbol religijny zwany krzyżem robi nad!!! Godłem Polski???
I rozumiem że P wójcina wychwala ten złodziejski „nie” rząd który na każdym kroku rżnie wszyskich na kasę i łaskawie rzuci jakiś ochłap gminie w zamian za jego wychwalanie!?!?!😡😬

mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy
12/01/2023 09:34
Odpowiedź  Slawo

Trudno, trzeba się przymilać, skoro państwo pis zabiera pieniądze samorządom i znowu je rozdaje, to co ma zrobić taki wójt? Tajemnicą poliszynela jest to, kto w powiecie decyduje o przyznaniu pieniędzy z „polskiego układu”, ale jeśli to ma być z korzyścią dla mieszkańców, to źle? Tak samo pieniądze od państwa dostaje Suplicka, jak i Budasz. Tylko, że to ten drugi kilka razy pojawił się na zdjęciach u boku z posłem Dolatą, a ta pierwsza jakoś nie bardzo. To kto jest bardziej wdzięczny?

mieszkaniec
mieszkaniec
10/01/2023 21:44

Pani Wójt w obietnicach z Gminy Gniezno zrobiła Dolinę Krzemową. Mieli być wielcy inwestorzy, zagwarantowane miejsca pracy oraz wysokie wpływy do budżetu Gminy. Zostało to tak mocno nagłośnione, że mieszkańcy Gminy Gniezno liczyli już wysokie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia w firmach tych inwestorów. Ale wyszło tak jak zawsze – czyli skończyło się tylko na wielkich słowach.
Ja się nie dziwię, że przedsiębiorcy nie chcą inwestować w Gminie Gniezno bowiem Gmina Gniezno już od początku 2021 roku nie posiada aktualnej strategii rozwoju gminy, przedsiębiorcy traktowani są jak dojne krowy biorąc pod uwagę jakie zostały zaproponowane przez wójta podatki. Pani Wójt w żaden sposób nie wsparła przedsiębiorców więc przedsiębiorcy woleli zainwestować w Gminy gdzie włodarze są profesjonalistami w zarządzaniu i działaniach.
Pani Wójt chwali się swoimi osiągnięciami, które dla innych włodarzy są działaniami codziennymi i nikt z tego nie robi sensacji. Między tymi włodarzami a Panią Wójt jest taka różnica że oni działają a Pani Wójt tylko mówi. Ciekawe czy zadłużenie Gminy Gniezno podane w tym artykule jest rzeczywiste?

mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy
11/01/2023 10:41
Odpowiedź  mieszkaniec

Jak już się tak wysiliłeś, to teraz nie zapomnij opłacić składek dla PSL. Boli tylna część ciała, że gmina odżyła i nie jest traktowana tak wybiórczo, jak za poprzednika?

Przypomnę, że za poprzednika jeden z zakładów nie wybrał gminy Gniezno, bo w ogóle nie szło rozmawiać o konkretach, więc wybudowali się w sąsiedniej gminie.

z gminy
z gminy
11/01/2023 13:56
Odpowiedź  mieszkaniec

A ja się dziwię, że znowu niezadowolony ze wszystkiego niejaki „mieszkaniec” poddaje krytyce działania pani Wójt, której przyszło pracować w wyjątkowo niesprzyjających warunkach pandemii, wojny za granicami Polski, galopującej inflacji światowej, a w tym i polskiej. Jeżeli „mieszkaniec” tego nie widzi i nie rozumie, to niech przestanie mącić, bo mącicieli w naszej gminie jest dosyć i ich tutaj nie potrzebujemy.

Rolnik
Rolnik
11/01/2023 16:29
Odpowiedź  mieszkaniec

A co robił poprzedni wójt?? Nic!!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.