Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała najnowszy ranking polskich liceów i techników. Na liście krajowej znalazły się trzy placówki z terenu Gniezna.
W minioną środę odbyła się gala Perspektyw, a dzisiaj krótko po północy ogłoszono kolejną edycję rankingu Perspektywy 2023. W ramach analizy, przeprowadzonej na podstawie konkretnych wytycznych, stworzono listę najwyżej klasyfikowanych 1000 liceów i 500 techników z całego kraju.
Nie da się ukryć, że sam ranking jest przede wszystkim prestiżowym wyróżnieniem dla szkół, którym udało się do niego dostać. Jest tak, pomimo iż opinie dotyczące metodologii (doboru czynników do analizy) są różne, to jednak nie ma wątpliwości iż każda placówka szczyci się obecnością na tej liście.
W analizie dotyczącej liceów brano pod uwagę trzy istotne czynniki – wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Wartym zaznaczenia jest tutaj, że w ub. roku do matur w gnieźnieńskich liceach (wg. OKE) przystąpiła następująca liczba uczniów: I Liceum Ogólnokształcącym – 132, II Liceum Ogólnokształcącym – 113, III Liceum Ogólnokształcącym – 112, liceum w Trzemesznie – 22, liceum w Witkowie – 17, a w liceum w Milenium – 28. Również ilość osób zdająca konkretne przedmioty była zróżnicowana (niekiedy proporcjonalna), co przekłada się tym samym na wyniki osiągnięte w rankingu.
W rankingu Perspektywy 2023 najwyżej wśród liceów uplasowane zostało Akademickie Liceum Ogólnokształcące Milenium, które zajęło 220 miejsce. To najwyższe położenie, jakie kiedykolwiek zajęła jakakolwiek gnieźnieńska placówka w tym zestawieniu. Po ubiegłorocznym wakacie na tej liście, Milenium po raz pierwszy pojawiło się w 2021 roku zajmując wówczas 275 pozycję. Szkoła otrzymała tym samym srebrną odznakę rankingu Perspektywy 2023. W skali województwa wielkopolskiego, placówka zajęła 17 miejsce.
Drugim na liście jest I Liceum Ogólnokształcące, które zajęło 482 miejsce, przesuwając się tam z 290 miejsca, które posiadała w ub. roku (wcześniej kolejno 372 i 380). Niemniej również otrzymała ona srebrną odznakę rankingu Perspektywy 2023. W skali województwa I LO zajęło 43 pozycję.
Jako trzecia placówka na liście pojawiło się II Liceum Ogólnokształcące, które uplasowało się na 751 pozycji, otrzymując brązową odznakę. W poprzednim roku szkoła zajęła 477 miejsce (w kolejnych poprzednich latach: 442 i 349). W województwie zajęła 77 pozycję.
Na liście wojewódzkiej pojawiło się także po raz pierwszy III Liceum Ogólnokształcące, zajmujące 105 pozycję.
W przypadku techników brane pod uwagę były czynniki proporcjonalnie: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Niestety, w zestawieniu techników po raz kolejny w historii rankingu nie pojawiła się żadna gnieźnieńska szkoła. Ostatnią, jaka w nim zagościła, był „Ekonomik” i miało to miejsce w 2021 roku.
Na liście szkół w województwie to właśnie Zespół Szkół Ekonomicznych zajął najwyższe miejsce spośród gnieźnieńskich placówek – 49. 65 w Wielkopolsce jest technikum w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych. Na 107 pozycji pojawiło się także technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Ale mocno spadły nasze licea,nie długo będą na szarym końcu,szkoda,to świadczy o poziomie nauczycieli,że nie potrafią młodzieży odpowiednio zmobilizować czy zdopingować albo takie pokolenie gimbusów i dzbanów nam rośnie,co widać jak bardzo mało młodzież uczestniczy w patriotycznych lokalnych rocznicach czy akcjach !!
Brawa dla liceum Chrobrego!
najlepsze w gnieźnie od jakichś 15 lat
Kiedy kończyłam podstawówkę(1995) wszyscy, którzy szli do liceum wybierali II LO, a ja uparcie chciałam do I LO. I mimo, że wtedy niby II było lepsze, nie odczułam tego w ogóle. Cieszy mnie, że dzisiaj obie te szkoły tak dobrze wypadły w tym rankingu.
Co zrobiliście z Ekonomikiem!?!?
Kiedyś II LO, czyli słynna „piętnastka”, było najlepsze. Niestety rządy Andrzejewskiego i jego następców doprowadziły do upadku.
Znamienne, że wszystkie trzy technika we Wrześni są dużo wyżej niż najlepsze technikum w Gnieźnie…