|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Kotły pozaklasowe mają zostać wygaszone najpóźniej do końca roku

smog

Wchodzą w życie regulacje związane z uchwałami antysmogowymi, które zostały przyjęte przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego i obejmują cały podległy mu obszar – także powiat gnieźnieński.18 grudnia 2017 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął „uchwały antysmogowe”, które weszły w życie 1 maja 2018 roku. Zgodnie z ich treścią, wprowadzone zostały ograniczenia w zakresie stosowania kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców, a także zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu.

Same kotły zostały podzielone na trzy rodzaje – 3, 4 i 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012 oraz bezklasowe. Klasa 3 jest najniższa i oznacza, że kocioł charakteryzuje się wysoką emisyjnością, a przez to znacznym negatywnym wpływem na środowisko. Klasa 4 oznacza kocioł emisyjnością na poziomie średnim. Klasa 5 charakteryzuje najwyższą jakość spalania, a przy tym niską emisyjność. Pozaklasowe to tzw. kopciuchy, które nie posiadają żadnej informacji od producenta w instrukcji lub na tabliczce znamionowej, przytwierdzonej do urządzenia.

Zgodnie z treścią ww. uchwały, kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań muszą zostać wyłączone z eksploatacji w 2 etapach:

  • do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych,
  • do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
  • kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio.

Jak informuje UMWW, w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (takich jak: piece kaflowe, kominki, kozy) od 1 stycznia 2026 r. dopuszczone będzie używanie tylko instalacji spełniających wymagania ekoprojektu lub których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%.

Więcej informacji znajduje się na stronie UMWW kampanii antysmogowej.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
02/06/2023 16:11

Najwyższy czas zrobić porządek z tym co Polacy wyprawiają z ogrzewaniem. Takiego dziadostwa nie ma w Czechach Słowacji a nawet Rumunii i Bułgarii. Może za 5 lat w Polskim uzdrowisku będzie czyste powietrze jak w niemieckim mieście przemysłowym.

Michal
Michal
03/06/2023 16:00
Odpowiedź  Michal

Minusujących prawda w oczy kole. Tak samo jak sto lat temu kiedy minister Sławoj zarządził obowiązkową budowę toalet na każdej posesji, wtedy również polacy protestowali przeciw „wymysłom”. Przepisy wchodzą w zżycie ,wkrótce somsiad doniesie.

MirekT
MirekT
03/01/2024 23:10
Odpowiedź  Michal
  • 100 lat temu ?! teraz mamy 2024 a wypisujesz co było 100 lat temu ?!
  • porównanie Toalety do Pieca tak to na pewno sensowne
  • ile kosztuje Toaleta a ile Piec Najnowszy
  • obydwa ważne i musowe no ale bez przesady z takimi porównaniami
MirekT
MirekT
03/01/2024 23:07
Odpowiedź  Michal

Wam chyba klapki na oczy zapadły i nie widzicie, nie rozumiecie co się dzieje.

  • większość ludzi nie ma środków na takie wymiany itp. nawet z wyprzedzeniem.
  • niech zrobią całkowity zwrot kosztów i może wtedy jakoś to będzie.
  • wymyślają bez przemyślenia, i postawienia się w ich sytuacji.
  • pozamykali kopalnie i każą piece wymieniać.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.