Niepełnosprawni zostaną pozbawieni pieniędzy? Tak wynikać miało z decyzji, którą zawarto w piśmie od Wojewody Wielkopolskiego, a która trafiła do DPS w Mielżynie. Po wywołaniu burzy wokół tego dokumentu, sprawa ma zostać „odwrócona”.
Najpierw dom opieki w Broniszewicach w powiecie pleszewskim poinformował o odebraniu dotacji, a następnie zrobiła to podobna placówka w Mielżynie w gminie Witkowo. Decyzja obejmuje jednak więcej instytucji i stała się niezrozumiała dla osób, które znają działalność tych DPS-ów.
W sobotnie popołudnie Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie, w którym zakonnice zajmują się osobami niepełnosprawnymi, poinformował o ograniczeniu dotacji dla tej placówki: – Z dnia na dzień okazało się, że nasz budżet został zabrany… W naszym Domu mieszka 80 osób z niepełnosprawnością intelektualną… większość leczy się przewlekłe… Na wszystkie remonty zdobywamy środki zbierając pod kościołami w całej Polsce… – przekazano we wpisie, do którego załączono link do zbiórki pieniędzy.
DPS w Mielżynie otrzymał kopię pisma, które Wojewoda Wielkopolski skierował do Starosty Gnieźnieńskiego z informacją o zmniejszeniu dotacji. Jak wynika z jego treści, na podstawie zarządzenia nr 241/2023 instytucja pozbawiona została kwoty 182 tys. 245 złotych. W dokumencie znajduje się także informacja o mniejszej dotacji dla DPS-u w Łopiennie, gdzie również zakonnice opiekują się niepełnosprawnymi. Sprawa stała się o tyle niejasna, że jednocześnie DPS w Gnieźnie prowadzony przez Powiat otrzymał zwiększenie kwoty dotacji.
– Przed samym pięknym weekendem otrzymaliśmy informację o zmniejszeniu dotacji na bieżące życie naszych dziewczynek oraz kobiet z niepełnosprawnością… Otrzymałyśmy informację w chwili, kiedy borykamy się z poważnymi problemami zdrowotnymi kilku dziewczyn… kiedy na już, musimy zmienić istniejącą kotłownię… kiedy następuje kolejny raz wzrost płac minimalnych… – dodają dalej siostry z Mielżyna.
Co warte zaznaczenia, w piśmie od Wojewody Wielkopolskiego wskazano jedynie rozliczne odniesienia do przepisów zaznaczając, że decyzja następuje „w związku z korektą planu pod kątem wykorzystania miejsc finansowanych wg starych zasad za okres od stycznia do kwietnia 2023 r.”. Niestety, pełnej treści ww. zarządzenia, mimo iż wydanego 30 maja br., do tej pory (12 czerwca) nie opublikowano w BIP Urzędu Wojewódzkiego.
Sprawa domu opieki z Broniszewic, opisanego już pod koniec ub. tygodnia, spotkała się już z reakcją Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, który w sobotę opublikował swoje oświadczenie w tej sprawie. Wojewoda zapewnił jedynie, że DPS-y w Wielkopolsce będą miały zapewnione wsparcie: – Środki na miejsca opieki nad najbardziej potrzebującymi jej osobami otrzymają odpowiednie wsparcie państwa. Nie zostawimy samorządów samych w ich statutowych zadaniach. Powyższe słowa jednak nie pomogły wyjaśnić w ogóle sprawy, która – co widać po komentarzach w sieci – wywołała spore wrzenie. Zwłaszcza, że dotknęła ona osób niepełnosprawnych.
W poniedziałkowe południe 12 czerwca siostry z Broniszewic opublikowały pismo od Wojewody, sygnowane 12 czerwca br. o przywróceniu utraconej kwoty dotacji.
Jeszcze w poniedziałkowy ranek w sprawie sytuacji DPS w Mielżynie skierowaliśmy zapytanie, na które dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Zamiast tego w godzinach popołudniowych Urząd Wojewódzki przedstawił swoje stanowisko na konferencji: – Po analizach i weryfikacji kwoty, która w budżecie wojewody przeznaczona jest na dofinansowanie domów pomocy społecznej, w wyniku urealnienia kosztów utrzymania zmieniano kwotę dotacji dla wszystkich placówek w Wielkopolsce dotowanych przez wojewodę wielkopolskiego, przy czym dla 27 zmniejszono tę kwotę, a 33 otrzymały kwotę wyższą niż w roku poprzednim – czytamy w przesłanej informacji. Mówiąc w skrócie – co pewien czas jest prowadzona analiza finansowa ośrodków i na tej podstawie ustalane są korekty w dotacjach. Dlaczego jednak DPS-om odjęto aż tak dużo – tego nie wskazano.
Jak dalej dodano w wyjaśnieniach: – W piśmie z 12 maja br., w którym starostowie z województwa wielkopolskiego, w tym starosta pleszewski, zostali poinformowani o średniej miesięcznej wojewódzkiej kwocie dotacji na jednego mieszkańca DPS w województwie wielkopolskim w 2023 r., przyjętego przed dniem 1 stycznia 2004 r., a także mieszkańca przyjętego do domu po 1 stycznia 2004 r. ze skierowaniem wydanym przed tym dniem, została podana również informacja mówiąca o tym, że plan dotacji poszczególnych domów pomocy społecznej zostanie odpowiednio skorygowany.
Wspomniany ubytek finansowy dla DPS w Mielżynie stanowiłby około dwumiesięczne funkcjonowanie ośrodka. Tak jak zakonnice z Broniszewic, również siostry z Mielżyna otrzymały już informację, że ich sytuacja ma również zostać „uregulowana” pozytywnie, choć nadal czekają na potwierdzenie tej sytuacji. Pozostaje tylko pytanie o formułę przeprowadzania ewentualnych zmian w finansowaniu ww. placówek, które powodują zaniepokojenie i miejscami oburzenie opinii publicznej.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Kończą się pisowskim złodziejom pieniądze…
A ciebie żeby pokręciło za sianie nienawiści i rzucanie oszczerstw na kogokolwiek. A mamona to się rozpływała w rękach twoich idoli z poprzednich rządów i oby oni nigdy nie powrócili do władz.
tak tylko, że akurat tym Pis nie rządzi tylko właśnie struktury PO w woj. wielkopolskim wiec kto tutaj kradnie i uderza w najbardziej potrzebujących jak zwykle POOOOOO i spółka….
Basia jeżeli Wojewoda jest z PO to ty jesteś arcybiskupką. Doucz się panno a potem zabieraj glos