|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Braki wody w Jankowie Dolnym i okolicy. Gmina twierdzi, że problem zostanie rozwiązany

Woda

Powraca problem mieszkańców kilku wsi we wschodniej części gminy Gniezno, która podłączona jest do wodociągu Spółdzielni Mieszkaniowej w Łabiszynku. Urząd przyznaje, że sprawa jest znana, ale apeluje o rozważne korzystanie z wody i jednocześnie informuje, że prace nad zmianami ruszą jeszcze w tym roku.

Trzy lata temu informowaliśmy, że mieszkańcy Jankowa Dolnego, Kaliny i okolicy skarżą się na problemy w dostępnie do wody pitnej. Sprawa jest o tyle problematyczna, że – jak sami się skarżą – dostarczająca ją Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łabiszynku, nic nie robi z tym, by rozwiązać ten problem.

Na tę sytuację składa się kilka czynników, nie tylko susza. To także rozrost osiedli domów jednorodzinnych, a za tym kolejne przyłącza. Dlatego największy problem dotyczy właśnie mieszkańców na końcówkach sieci, którzy jako pierwsi odczuwają braki wody. W ostatnim czasie sprawa ponownie powróciła, a nawet pojawiło się pismo od mieszkańców, które ma być kierowane do wójta gminy Gniezno oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Zwróciliśmy się w sprawie o stanowisko do Urzędu Gminy Gniezno: – Łącznie cztery sołectwa są zaopatrywane  z wodociągu Łabiszynek. Trzy sołectwa tj. Jankowo Dolne i Jankówko, Kalina  oraz  Lulkowo oddalone dalej od Łabiszynka mają okresowo, w okresie letnim problem z utrzymaniem  ciśnienia i dostawą wody. Wodociąg Spółdzielni Mieszkaniowej w Łabiszynku dostarcza mieszkańcom wodę bez zakłóceń przez 9 miesięcy w ciągu roku – przekazano w odpowiedzi. Jak dodano, w okresie letnim następuje czterokrotnie większe zużycie wody – szczególnie rano i wieczorem. Niektórzy mieszkańcy skarżą się jednak, że wody brakuje u nich cały dzień: – Z naszej strony, interweniujemy i staramy się mieszkańcom pomagać,  ale jednocześnie apelujemy o ograniczenie zużycia wody na inne cele poza potrzebami bytowymi czy utrzymaniem hodowli zwierzęcej. Sołtysi mają bezpośredni podgląd na sytuację w tych miesiącach i  szczególnie działają w terenie. Nie możemy ludziom zakazać podlewania ogródków, ale prosimy i odwołujemy się do rozsądku. 

Urząd Gminy Gniezno przyznaje, że zna swoje obowiązki wynikające z ustawy, dotyczące zapewnienia dostawy wody, dlatego szukając rozwiązania, niejednokrotnie monitowano w spółdzielni, która nie poczyniła żadnych rozwiązań w tym zakresie. Już trzy lata temu zapewniano, że rozwiązanie zostanie wykonane, ale potrzebne były na to pewne ustalenia i zgody. Wówczas informowaliśmy, że szansą na poprawę sytuacji jest stworzenie połączenia z siecią PWiK na ul. Roosevelta, gdzie doprowadzono nową sieć wodociągową. Szukano także innych rozwiązań.

Jak dalej informuje Urząd Gminy Gniezno, w budżecie zabezpieczono kwotę 1,2 mln złotych na budowę alternatywnej sieci wodociągowej, która ma dostarczyć większe ilości wody do wodociągu w Łabiszynku: – Pracujemy w tym zakresie  w uzgodnieniu z PWIK w Gnieźnie, jak również ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Łabiszynku. Od ubiegłego roku jest projektowana budowa tej sieci, a w drugiej połowie bieżącego roku będziemy rozpoczynać realizację tej inwestycji. Ponadto w ubiegłym miesiącu udało się wypracować wstępnie zgodę prezesa wodociągów w Łabiszynku na przejęcie części sieci i przekazanie do PWiK. Trwa określanie możliwości tego transferu. Jak dodano, na tę chwilę trwają przygotowania do całościowej wymiany wodomierzy w związku z tymi zamierzeniami.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.