Polskie Linie Kolejowe ogłosiły konsultacje społeczne w sprawie przebudowy skrzyżowań dróg z torami na bezkolizyjne rozwiązania. W naszym powiecie na takie możliwości czekają przynajmniej dwa miejsca.
PKP PLK w 2024 roku zamierza uruchomić projekt pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”. W jego ramach właściciel infrastruktury kolejowej zamierza nawiązać współpracę z zarządcami dróg oraz samorządami, w sprawie likwidacji przejazdów. W zamian ma być tworzenie infrastruktury bezkolizyjnej – wiaduktu lub tunelu. Tylko w ostatnich latach takie rozwiązania powstały lub powstają m.in. w Pobiedziskach, Kobylnicy czy Wrześni.
– Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa poprzez likwidację przejazdów kolejowo-drogowych i budowę w zamian skrzyżowań bezkolizyjnych na terenie całej Polski. Wybór zadań do realizacji planowany jest do przeprowadzenia w formie konkursowej, na podstawie analizy wielokryterialnej – informuje PKP PLK.
W naszym powiecie są przynajmniej dwa przejazdy kolejowe, które z uwagi na natężenie ruchu drogowego oraz parametry linii kolejowej, wymagałyby przebudowy. To przejazd na ul. Gajowej w Gnieźnie, ale także w ciągu drogi krajowej nr 15 w Wymysłowie, gdzie tylko w ostatnich latach doszło do kilku niebezpiecznych incydentów (wyłamywane barierki, niezamykające się rogatki) lub też wypadków z udziałem samochodu i pociągu. W tym ostatnim przypadku nie bez znaczenia pozostaje także kwestia zatrzymywania ruchu na szosie, a także słaba widoczność na szlaku poprowadzonym po łuku.
– Fundamentalnym założeniem Projektu jest współfinansowanie przez PLK SA kosztów obiektu inżynieryjnego nad/pod torami linii kolejowej oraz dokumentacji projektowej w tym samym zakresie. Do wnioskodawców należy pokrycie pozostałych kosztów inwestycji określonych w porozumieniach zawartych pomiędzy PLK SA a wnioskodawcą – informuje PKP PLK.
Dokumenty, których dotyczą konsultacje, oraz formularz konsultacyjny są dostępne na stronie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.: https://www.plk-sa.pl/konsultacje-spoleczne-projektu-pn-poprawa-bezpieczenstwa-na-skrzyzowaniach-kolejowo-drogowych. Konsultacje są skierowanie szczególnie do zainteresowanych udziałem w projekcie, tj. zarządców dróg i samorządów. Wiele więc zależy od samych jednostek, którym podległa jest infrastruktura oraz na których położone są przejazdy – w przypadku Dalek – Urzędu Miejskiego w Gnieźnie i Starostwa Powiatowego, a w kontekście Wymysłowa – Urzędu Miejskiego w Trzemesznie
Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w terminie od 22 listopada do 20 grudnia 2023 r. Uwagi można również składać drogą pisemną na adres: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Biuro Strategii, ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa. Po rozpatrzeniu uwag zgłoszonych w ramach konsultacji, PLK SA przygotują raport i poinformują o rozpoczęciu naboru.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Tunel/Wiadukt w Wymysłowie to bardzo dobry pomysł. Jest tam niebezpiecznie, przejazd na łuku, droga krajowa o dużym natężeniu ruchu, pociągi muszą zwalniać bo przejazd, sporo tam też już było wypadków…
Jedyny człowiek, który potrafił przekonać PKP do właściwych decyzji, jest teraz prezesem gnieźnieńskiej spółki. Poza tym temat powraca jak odgrzewany kotlet w związku z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Tak samo było w 2018r. a potem ucichło jakby tematu nie było.
Skoro ten człowiek był taki skuteczny, to dlaczego niczego nie załatwił w tej sprawie, jak miał inną funkcję?
Z tego co mi jest wiadome ,to istnieje projekt tunelu na Dalkach, zapomniany z powodu braku kasy na jego wykonanie. Może teraz po zmianie władzy ktoś ruszy głową w UM lub gminie Gniezno a my przestaniemy stać w sztucznych korkach.
dlaczego tak póżno,tak powinno już dawno być
Gmina Czerniejewo może coś zrobi z przejazdem w Gębarzewie.
W Polsce to wszystko na odwrót. Najpierw Miasto zatwierdza plan budowy wielkiego osiedla domów jednorodzinnych, umożliwia sprzedaż działek, a potem okazuje się, że są problemy m.in. z przejazdem kolejowym, który jest jak gdyby bramą wjazdu na to osiedle.