|  Redakcja  |  1 komentarz

Przedsiębiorcy oszukani na ponad 2 mln złotych. Zapadł wyrok

Po kilku latach sądowej batalii, zapadł prawomocny wyrok w sprawie oszukańczego procederu, który był praktykowany przez firmy podlegające jednej rodzinie z Gniezna.

Historia swój początek miała wiosną 2016 roku, kiedy to grupa lokalnych przedsiębiorców poinformowała, że padli oni ofiarą oszustwa gospodarczego przez firmy prowadzone przez jedną rodzinę. Sprawa była bardzo pogmatwana, bowiem w Gnieźnie, pod jednym adresem i w jednym budynku stanowiącym przez lata siedzibę hurtowni budowlanej, ulokowane były w pewnym momencie dwie firmy, które prowadzone były przez członków tej samej rodziny.

Jak wówczas w 2016 roku informowali nas przedsiębiorcy (realizatorzy inwestycji i wykonawcy budów – m.in. domów jednorodzinnych), nie mogli się doczekać zamówionych towarów, pomimo wpłaconych kwot. W niektórych przypadkach było to kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy, a w innych nawet kilkaset tysięcy złotych. Jak nas informowano, pieniądze były przekazywane z uwagi na dotychczasową dobrą współpracę z hurtownią i miały trafiać na poczet samego zamówienia, które ostatecznie nie docierało. W pewnym momencie w branży zaczęła się rozchodzić pogłoska, że coraz więcej osób zostało „nabitych w butelkę”. Sprawa została zgłoszona do prokuratury.

Postępowanie dowodowe, z uwagi na obszerność materiału dowodowego oraz zabezpieczonej dokumentacji finansowej, trwało bardzo długo. Sprawa niecierpliwiła pokrzywdzonych, których ostatecznie było kilkudziesięciu. Jeden z podejrzanych, z którym rozmawialiśmy w 2016 roku, nie miał sobie nic do zarzucenia i twierdził, że jest niewinny. Obecnie został skazany.

Ostatecznie proces przeciwko oszustom rozpoczął się w 2020 roku w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W ławie oskarżonych zasiedli Maciej P. oraz Mariusz P., którym zarzucono, że wprowadzali w błąd kontrahentów co do sytuacji finansowej w jednej z prowadzonych hurtowni budowlanych oraz zamiaru i możliwości wywiązania się z przyjętych przez spółkę zobowiązań dotyczących realizacji dostaw. Z pełną świadomością nakłaniali oni kupujących do wpłacania kwot tytułem zaliczki. Te, jak napisano wcześniej, były bardzo zróżnicowane. Niemniej pomiędzy 2015 a 2017 rokiem w ten sposób straty przez nich spowodowane oscylowały powyżej 2,3 mln złotych. Wśród pokrzywdzonych było wiele firm z Gniezna i okolic, ale także z całej Polski.

Ostatecznie w maju 2022 roku Maciej P. został uznany winnym zarzucanych mu przestępstw i skazany został na 3 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę. Mariusz P. również został uznany winnym i skazany na 3 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę. Oskarżeni mają również ponieść obowiązek naprawienia szkody poprzez spłatę utraconych pieniędzy – w sumie jest to ponad 2 mln 100 tysięcy złotych.

Skazani odwołali się od powyższej decyzji Sądu Okręgowego. W tym tygodniu zapadł wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu – powyższy wymiar kary został w pełni utrzymany i tym razem jest już prawomocny.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
08/12/2023 18:32

W końcu się doczekali sprawiedliwości.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.