|  MN  |  Zostaw komentarz

Katedra otrzyma relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w katedrze. Fot. Jerzy Andrzjewski

1 lutego przypada rocznica poświęcenia bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Będzie to też okazja do upamiętnienia 75. rocznicy ingresu kard. Stefana Wyszyńskiego.

Z okazji wydarzenia, które przypadać będzie w czwartek 1 lutego, w bazylice o godzinie 18 odbędzie się uroczysta Msza święta. W jej trakcie nastąpi wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego, które na stałe pozostaną w świątyni. Będzie to też okazja do upamiętnienia 75. rocznicy ingresu Prymasa Tysiąclecia do katedry gnieźnieńskiej – wydarzenie to miało miejsce 2 lutego 1949 roku.

– Relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego zostały umieszczone w relikwiarzu ufundowanym przez kanoników Kapituły Prymasowskiej. Relikwiarz ma kształt owalu, z motywem trzech lilii andegaweńskich z herbu Kapituły Prymasowskiej i jest ozdobiony wstęgą. To odlew z mosiądzu patynowanego o wymiarach 35×25 cm, wykonany w pracowni Piotra Łeszyka w Imielnie – informuje Kuria Metropolitalna.

Sam relikwiarz ma zostać umieszczony w gotyckiej arkadzie, za pomnikiem błogosławionego Prymasa Tysiąclecia, stojącym w nawie bocznej. – W ten sposób każdy wierny będzie mógł modlić się przy jego relikwiach, wypraszając potrzebne łaski za przyczyną błogosławionego Stefana Wyszyńskiego – dodano w komunikacie. Prymas Tysiąclecia został ogłoszonym błogosławionym 12 września 2021 roku.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.