|  MN  |  3 komentarze

Gnieźnieński Komitet Pamięci nie zapomina o „Solidarności”

Przekazanie publikacji na ręce dyrektorki II LO Róży Grabowskiej przez Macieja Chosińskiego z GKP / zdjęcia nadesłane

Stowarzyszenie Gnieźnieński Komitet Pamięci przeprowadziło w styczniu br. akcję przekazywania egzemplarzy książki pt. „Alfabet Solidarności” do bibliotek szkolnych i publicznych w Gnieźnie i okolicy.

Książki trafiły do szkół średnich powiatu gnieźnieńskiego, do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Trzemesznie i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie.

Redaktor książki, Krzysztof Nowak tak ją prezentuje: „Autorzy postarali się w atrakcyjnej formie przybliżyć historię Solidarności. Z krótkich tekstów, przypominających encyklopedyczne hasła, utworzono przejrzysty, alfabetyczny zbiór nazw, pojęć, haseł lub nazwisk, które stanowią syntetyczny przewodnik po historii okresu Solidarności z lat 1980–1981. Lekkie i zwięzłe teksty mają charakter świadectw autorów. (…) Książka jest napisana dla każdego, ale przeznaczona szczególnie dla młodego pokolenia, które z naturalnych powodów nie pamięta historycznych i przełomowych wydarzeń związanych z NSZZ Solidarność i ruchem społecznym Solidarność”.

Przedstawiciele stowarzyszenia przekazali osobiście książki dyrektorom Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Gnieźnie przy ul. Cieszkowskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie i Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Książki dla pozostałych szkół średnich przekazano za pośrednictwem Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz odnośnych urzędów gminy.

O przekazywaniu książek stowarzyszenie informowało na swoim profilu facebookowym, z czego wynikła dodatkowa korzyść: odzew ze strony dawnych działaczy „Solidarności”.

Jak mówi Jakub Wawrzyniak, przewodniczący GKP:  Zdecydowaliśmy się propagować nasza akcję w mediach społecznościowych, ponieważ liczyliśmy na kontakt ze strony bohaterów Solidarności sprzed czterech dekad. Nie zawiedliśmy się. Odezwała się pani, która wiele lat temu była zaangażowana w działalność NSZZ „Solidarność” i może o tym opowiedzieć. Takie świadectwo trzeba koniecznie nagrać.

Dodajmy, że w styczniu Stowarzyszenie Gnieźnieński Komitet Pamięci przeprowadziło jeszcze dwie akcje: spotkanie przy grobie ofiary sowieckiego „wyzwolenia” Gniezna, Zygmunta Zandrowicza (21 stycznia) oraz spotkanie poświęcone Powstaniu Styczniowemu (27 stycznia). Odbyło się ono w klasztorze ojców franciszkanów i było współorganizowane przez braci z postulatu franciszkańskiego, czyli kandydatów do życia zakonnego.

GKP zawiązał się w niemal rok temu. Pierwszym wydarzenie, które przygotował i przeprowadził, był Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II (2 kwietnia ub. r.).

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
04/02/2024 16:07

Brawo popieram akcję !!

Marek
Marek
04/02/2024 15:10

Powoli odchodzą z tego świata bohaterowie Solidarności. Dobrze, że się o tym ruchu pamięta

Piotr
Piotr
04/02/2024 10:43

Ten „Alfabet ” powinien poznać każdy uczeń id klasy VII wzwyż.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.