Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych – teraz jest okazja, by zdecydować, komu przekazać 1,5% na prowadzoną działalność statutową.
Kiedyś 1%, obecnie 1,5% z rozliczenia można przekazać na konkretną organizację pożytku publicznego. Mimo, że liczba osób, które się na to decydują wciąż rośnie, to jednak sporo podatników nie podejmuje się takiego kroku. A tymczasem ta kwota, nawet jeśli niewielka, w skali wielu rozliczających się może stanowić duże wsparcie w prowadzonej działalności – nierzadko charytatywnej, opartej wyłącznie na otrzymywanych datkach. Poza tym, w ten sposób faktycznie decyduje się, na jaki cel trafią nasze pieniądze.
– Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli chcesz, by Twoje wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możesz go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym – informuje rządowy serwis podatkowy podatki.gov.pl. Podczas wypełniania w systemie elektronicznym, może pojawić się ubiegłoroczny adresat rozliczenia – zawsze można go zmienić podając inny KRS.
Jednostki prowadzące administrację na obszarze samorządów zachęcają do tego, by płacić podatki w swoich obszarach funkcjonowania. – Pamiętajmy także żeby w deklaracji zaznaczyć Gniezno, jako miasto w którym się chcemy rozliczyć! Być może nie wszyscy wiedzą, ale nawet 50% podatków trafia do miejskiej kasy. Dzięki temu Miasto może systematycznie inwestować w drogi, place zabaw, parki czy rewitalizacje zabytków – informuje Urząd Miejski w Gnieźnie. – Przy tej okazji przypominamy o wpisywaniu adresu zamieszkania na terenie Gminy Gniezno (nie trzeba być zameldowanym). 38,4% podatku dochodowego zasila budżet gminy i pozwala realizować kolejne inwestycje – zachęca Urząd Gminy Gniezno.
Lista organizacji z Gniezna za ngo.pl (aktualna na 20 lutego 2024):
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.