|  MN  |  1 komentarz

W Goślinowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Pawłowskiego

zdjęcia nadesłane

W miniony piątek w Szkole Podstawowej w Goślinowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej Józefa Pawłowskiego, absolwenta szkoły z 1925 roku.

Józef Pawłowski był podporucznikiem Wojska Polskiego, weteranem wojny obronnej w 1939 r. W tragicznych czasach II wojny światowej został uwięziony w obozie NKWD w Kozielsku, a następnie bestialsko zamordowany przez sowietów w Katyniu w kwietniu 1940 r. Miał zaledwie 29 lat. Pozostawił po sobie żonę Martę i syna Zdzisława. Za zasługi i poświęcenie w walce o ojczyznę został pośmiertnie odznaczony medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939” i awansowany do stopnia porucznika.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej uczestniczyli m.in.: Grzegorz Pawłowski wnuk bohatera, Wojciech Chałupka naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu, Kacper Awzan pracownik IPN, ks. Andrzej Szczęsny proboszcz parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie, Marek Szepaniak kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, Wioletta Nawrocka sołtys wsi Goślinowo i radna gminy Gniezno, a także grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej w Goślinowie.

Wzruszającym momentem uroczystości było odsłonięcie tablicy przez wnuka bohatera, Grzegorza Pawłowskiego. Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Andrzej Szczęsny. Uroczystość w naszej szkole stała się wyrazem hołdu i pamięci dla bohaterskiej postawy Józefa Pawłowskiego – człowieka, który oddał życie w walce o wolną Polskę. Odsłonięta tablica pamiątkowa będzie przypominać kolejnym pokoleniom o jego odwadze, patriotyzmie i poświęceniu.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emilia
Emilia
22/04/2024 18:18

Pochwała dla osób zabiegających o upamiętnienie Polaków ,którzy poświęcili to co najcenniejsze – życie dla Ojczyzny ,oby uczniowie poznali prawdziwą historię czasu wojny i zachowali się w dorosłym życiu ” tak jak trzeba „,zawsze wybierali prawdę i dobro
Cześć Jego pamięci© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.