|  Rafał Wichniewicz

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

W całym kraju ruszyła ogólnopolska akcja polskich mediów, które zwracają uwagę na niekorzystne uwarunkowania prawne, które próbuje się wprowadzić wbrew składanym postulatom.

Podczas ostatnich prac nad zmianami w prawie autorskim i prawach pokrewnych, postanowiono „urealnić” przepisy, które w wielu przypadkach są anachroniczne. Powstały one trzy dekady temu w czasie, kiedy internet dopiero raczkował i nikt nie przewidywał, jaki skok technologiczny i informacyjny będzie temu towarzyszył. Obecnie na rynku medialnym funkcjonują big techy, czyli duże korporacje dysponujące mi.in. możliwościami jego przeszukiwania oraz udostępniania, a także koncerny medialne czy mniejsze portale o charakterze krajowym czy regionalnym – taki jak nasz.

Niestety, podczas ostatnich prac nad nowelizacją, nie wszystkie postulaty zostały uznane za warte poparcia. Te, które odrzucono, dotyczą wykorzystywania treści zamieszczanych na portalach właśnie przez big techy, które pobierają je ze stron i publikują u siebie, bez pozostawiania korzyści faktycznemu autorowi. Sprawa dotyczy przede wszystkim dużych serwisów, ale mając doświadczenie z wykorzystywaniem publikowanych treści na naszej stronie przez inne portale bez podawania źródła, mamy zrozumienie dla tego zjawiska, które jest krzywdzące. Wiele serwisów pisze wprost o odbieraniu także zysków chociażby z tytułu przejmowania rynku reklamowego przez big techy. Stąd protest, do którego również dołączyliśmy. Poniżej treść, która została opublikowana także na innych stronach w kraju.

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.

Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać.

W całej swojej, także  niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło.

Niestety, musimy mierzyć się z groźbą, jaką jest dominacja globalnych gigantów technologicznych na rynku polskich mediów. To organizacje niezwykle potężne i wpływowe.

Wskutek szybkiego rozwoju przejęły lwią część środków reklamowych finansujących dotąd polskie media. Bezkarnie i nieodpłatnie wykorzystują tworzone przez nas treści, a zyski przekazują za granicę.

Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy. Niestety, po raz kolejny państwo w tej roli się nie sprawdza.

Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym kompletnie zlekceważono nasze postulaty. A o wiele nie zabiegaliśmy.

Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne nam tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem.

To były nasze główne postulaty, kompletnie zignorowane przez MKiDN i Sejm.

Sprawy, o których piszemy, są kluczowe dla polskich mediów, ambitnego dziennikarstwa i rzetelnej debaty o sprawach publicznych.

Niechęć rządzących do zajęcia się tym problemem świadczy o braku odpowiedzialności i krótkowzroczności. Dziś nie jest jeszcze za późno.

Apelujemy do władzy, do posłów i senatorów wszystkich opcji politycznych, by wysłuchali naszych racji i poprawili szkodliwe prawo.

Oddanie tych obszarów w całości globalnym graczom technologicznym nie tylko poważnie zuboży nas jako społeczeństwo, ale może też zagrozić demokracji, jaką znamy. Nie wolno do tego dopuścić. Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków!

Polscy wydawcy, redakcje i dziennikarze

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.