|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Eternit na dachu? Trwa nabór wniosków na usunięcie azbestu

Trwa nabór wniosków o sfinansowanie „likwidacji wyrobów zawierających azbest” na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Dofinansowane jest 100% kosztów jego demontażu i utylizacji.

Do 15 listopada tego roku potrwa akcja usuwania azbestu oraz wyrobów zawierających ten materiał z nieruchomości z terenu Powiatu Gnieźnieńskiego. Zabezpieczone środki finansowe pozwolą na usunięcie około 800 ton tego niebezpiecznego dla zdrowia wyrobu. Koszt tego zadania wynosi 432 tys. złotych, na które składają się środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Poznaniu oraz budżetów gmin i powiatu gnieźnieńskiego.

Procedura złożenia wniosku jest bardzo prosta. Dofinansowanie będzie przyznawane wnioskodawcom, którzy:

  1. Posiadają materiały izolacyjne i budowlane zawierająca azbest powstałe przy likwidacji lub wymianie pokryć dachowych, elementów budowlanych, ścianek działowych;
  2. Złożą wniosek do swojego urzędu gminy, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości lub jej części. Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej www.powiat-gniezno.pl w zakładce „Dla Mieszkańca” oraz we właściwych ze względu na miejsce zamieszkania urzędach gmin;
  3. Są osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub prowadzącymi działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi oraz nie korzystają z dofinansowania z ARMiR,
  4. Posiadają tytuł prawny do nieruchomości lub jej części, która znajduje się na terenie Powiatu; są ujęci  w rejestrze wyrobów zawierających azbest – Bazie Azbestowej.
  5. Tylko w przypadku pomocy de minimis w rolnictwie trzeba złożyć więcej dokumentów.  W przypadku, gdy wniosek dotyczy usunięcia wyrobów zawierających azbest z budynków niemieszkalnych, Wnioskodawcy prowadzący działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi zobowiązani są również do załączenia oświadczenia o otrzymaniu pomocy de minimis w rolnictwie oraz złożenia na formularzu niezbędnych informacji dotyczących tej pomocy. Pomoc może zostać udzielona, jeżeli jej wartość brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis w rolnictwie, otrzymanej w okresie trzech kolejnych lat podatkowych, nie przekroczy kwoty 20 000 euro. ( wykorzystanie pomocy de minimis to 99%).

Akcja usuwania azbestu potrwa do dnia 15 listopada 2024 r.  Jednak warto pomyśleć o złożeniu wniosku jak najszybciej ponieważ termin przyjmowania wniosków ustala każda z gmin, jednak nie może być on dłuższy niż do:

  • 30 sierpnia 2024 r. – w przypadku Wnioskodawców prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi, gdy wniosek dotyczy usunięcia wyrobów zawierających azbest z budynków niemieszkalnych,
  • 30 września 2024 r. – w pozostałych przypadkach.

W przypadku wykorzystania limitu pomocy de minimis w rolnictwie, którego stopień wykorzystania należy weryfikować na stronie Ministerstwa Rolnictwa https://srpp.minrol.gov.pl/,  dofinansowanie nie będzie mogło zostać udzielone. Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień  wynosi ok. 99 %. Dofinansowanie demontażu i utylizacji wyrobów zawierających azbest jest stuprocentowe. Program „Likwidacja wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego” koordynowany jest przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie od 2008 roku.

Na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego zinwentaryzowano 42 tys. ton produktów azbestowych (głównie dachy eternitowe), a zlikwidowanych zostało ok. 10 tys. ton. W związku z tym pozostało do unieszkodliwienia ok. 32 tys. ton. Obowiązek całkowitego usunięcia azbestu upływa w 2032 roku. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
01/08/2024 01:48

Azbest na dachu szkodzi ale już w rury azbestowe to mogą być w wodociągu wody pitnej. Tam się nie wypłukuje?
W Gnieźnie sporo jest km takiej instalacji.

Ostatnio edytowane 3 miesięcy temu przez Adam



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.