Trwa nabór wniosków o sfinansowanie „likwidacji wyrobów zawierających azbest” na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Dofinansowane jest 100% kosztów jego demontażu i utylizacji.
Do 15 listopada tego roku potrwa akcja usuwania azbestu oraz wyrobów zawierających ten materiał z nieruchomości z terenu Powiatu Gnieźnieńskiego. Zabezpieczone środki finansowe pozwolą na usunięcie około 800 ton tego niebezpiecznego dla zdrowia wyrobu. Koszt tego zadania wynosi 432 tys. złotych, na które składają się środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Poznaniu oraz budżetów gmin i powiatu gnieźnieńskiego.
Procedura złożenia wniosku jest bardzo prosta. Dofinansowanie będzie przyznawane wnioskodawcom, którzy:
Akcja usuwania azbestu potrwa do dnia 15 listopada 2024 r. Jednak warto pomyśleć o złożeniu wniosku jak najszybciej ponieważ termin przyjmowania wniosków ustala każda z gmin, jednak nie może być on dłuższy niż do:
W przypadku wykorzystania limitu pomocy de minimis w rolnictwie, którego stopień wykorzystania należy weryfikować na stronie Ministerstwa Rolnictwa https://srpp.minrol.gov.pl/, dofinansowanie nie będzie mogło zostać udzielone. Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień wynosi ok. 99 %. Dofinansowanie demontażu i utylizacji wyrobów zawierających azbest jest stuprocentowe. Program „Likwidacja wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego” koordynowany jest przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie od 2008 roku.
Na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego zinwentaryzowano 42 tys. ton produktów azbestowych (głównie dachy eternitowe), a zlikwidowanych zostało ok. 10 tys. ton. W związku z tym pozostało do unieszkodliwienia ok. 32 tys. ton. Obowiązek całkowitego usunięcia azbestu upływa w 2032 roku.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Azbest na dachu szkodzi ale już w rury azbestowe to mogą być w wodociągu wody pitnej. Tam się nie wypłukuje?
W Gnieźnie sporo jest km takiej instalacji.