|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Upamiętnili 104. rocznicę bitwy warszawskiej

W czwartkowe południe odbyły się uroczystości, w trakcie których upamiętniono żołnierzy Wojska Polskiego – tych, którzy polegli w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz współcześnie broniących granic kraju.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej, sprawowanej w kościele garnizonowym, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, formacji mundurowych, rekonstruktorów historycznych oraz mieszkańcy miasta. 

– „Cud nad Wisłą” to zwrot w historii Europy, gdyż powstrzymał parcie komunizmu do Europy i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski – mówił ks. Maciej Lisiecki. Jak dalej dodał, nawiązując także do obchodzonego tego dnia święta w Kościele katolickim: – To dzisiejsze święto przypomina nam o odwadze, poświęceniu, o cenie krwi i znaczeniu pokoju, poczuciu bezpieczeństwa, odpowiedzialności za losy państwa. Te wartości pozwala nam wcielać w życie Matka Wniebowzięta.

Tuż po nabożeństwie wszyscy udali się pod kolumnę zwycięstwa, stojącą obok świątyni, gdzie złożono kwiaty i znicze. Z tej okazji Gnieźnieński Komitet Pamięci pozostawił także białe i czerwone kwiaty, które każdy może symbolicznie złożyć w tym miejscu.

Następnie ostatnia część uroczystości odbyła się na cmentarzu przy ul. Witkowskiej, w kwaterze Wojska Polskiego. Tam to, na grobach poległych i zmarłych żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz okresu międzywojennego, ułożono białe i czerwone znicze, po czym wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Po tym do zgromadzonych słowo wygłosił prezydent Michał Powałowski: – Spotykamy się dziś, aby symbolicznie uczcić odzyskanie wolności, honoru i bohaterstwo. Aby wspólnie wyrazić wdzięczność żołnierzom, realizującym zaszczytny obowiązek obrony ojczyzny. Za ich trud, ciężką pracę, często z narażeniem własnego życia i zdrowia. Niech będą dla nas wzorem patriotyzmu i poświęcenia, tak jak ci, którzy 104 lata temu dokonali tego, co niemożliwe. 

Wkrótce po tym zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicą, przy której wartę honorową stanowili rekonstruktorzy historyczni oraz harcerze. Upamiętniono także mł. chor. Jarosława Maćkowiaka, poległego w 2011 roku w Afganistanie oraz innych weteranów, którzy w ostatnich latach zmarli i zostali pochowani na tym cmentarzu. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.