|  Rafał Wichniewicz  |  6 komentarzy

Z Jeziora Winiary usunięto 20 ton biomasy

Rdestnica kędzierzawa na powierzchni 10 hektarów została usunięta z powierzchni Jeziora Winiary dzięki wsparciu, jakim otrzymał projekt rekultywacji tego akwenu.

Jezioro Winiary od lat wymaga działań, których celem jest poprawa jego jakości – na akwenie pojawiają się sinice oraz charakterystyczne porosty, widoczne na całej powierzchni – czyli rdestnica kędzierzawa. W tym roku po raz kolejny prowadzone były działania, mające na celu poprawienie sytuacji. Pomogła w tym dotacja 105 tys. złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Działania prowadzone były pod okiem dr inż. Andrzeja Osucha z Centrum Rekultywacji Jezior.

W ramach tej kwoty, Urząd Miejski zlecił wykonanie działań rekultywacyjnych – wykonano cztery zabiegi „mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z inaktywacją fosforu”. Ten ostatni pierwiastek jest bowiem w sporej części odpowiedzialny za rozwój glonów. W ramach tych prac z powierzchni 10 hektarów „wycięto” także rdestnicę: W trakcie prowadzonych prac z jeziora usunięto 20 ton biomasy. Wpłynie to korzystnie na zmniejszenie ładunku biogenów w toni wodnej Jeziora Winiary, a co za tym idzie, ograniczy zakwity wód, w tym sinic. Poprawi to stan Jeziora Winiary oraz warunków bytowania ichtiofauny w zbiorniku – informuje Magistrat. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
spi
spi
17/09/2024 17:22

To teraz biomasę do elektrowni i odzyskać 105tys zł

Marek
Marek
17/09/2024 07:47

Nie wierzę, że nastąpi wyraźnie zmniejszenie BIOGENÓW. Bo jak na razie kolejny już raz ścinana jest ta rdestnica i ciągle odrasta. . A i glony co roku się pojawiają !! wychodzi na to , że te wydane 105 000 złotych, zostały wyrzucone w błoto. No może niezupełnie. Naukowcy poznańscy zaliczyli sobie przeprowadzenie kolejnych ..”badań” i napisali kolejną pracę doktorską . .

Mr. X
Mr. X
16/09/2024 20:59

Nie na czas tylko po terminie kwitnienia
ZA ROK PROBLEM WRACA
(więcej zebrał bym łańcuchami z haczykami i szybciej likwidując syf w ponad 90%)
Tak oto barany marnują ludzie pieniądze nieumiejąc zarządzać własnymi to jak można decydować o publicznych

Agays
Agays
17/09/2024 13:52
Odpowiedź  Mr. X

Twój język i Twoją kulturą to dno tego jeziora Komenyuj ale w sposób taktowny
Popraw błędy

Jackszuba@wp.pl
Jackszuba@wp.pl
16/09/2024 20:00

Przepraszam, wydaje się że to żart za tę kwotę, czy to następne wyprowadzanie funduszy z budżetu miasta?!!!

kolo
kolo
16/09/2024 15:23

Lata temu wsypywano wapno i było czysto



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.