Sto lat temu powołano do życia Związek Byłych Uczniów Państwowego Gimnazjum w Trzemesznie. Organizacja ta nie tylko łączyła wychowanków najstarszej szkoły w powiecie gnieźnieńskim, ale także podtrzymywała tradycję. Teraz upamiętniono to wydarzenie.
23 stycznia br. na Wydziale Historii UAM w Poznaniu miała miejsce uroczystość upamiętniająca wydarzenie sprzed dokładnie 100 lat, jakim było powołanie do życia Związku Byłych Uczniów Państwowego Gimnazjum w Trzemesznie, który został utworzony przy Uniwersytecie Poznańskim. Kontynuatorem tradycji Związku jest obecnie Wielkopolskie Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie, które wraz z Uniwersytetem i Centrum „Instytut Wielkopolski” przygotowało Regionalną Konferencję Naukową „Dla dobra Szkoły, Trzemeszna, Wielkopolski i Ojczyzny”.
Tradycje stowarzyszeniowe uczniów i wychowanków trzemeszeńskiego gimnazjum sięgają połowy XIX wieku, kiedy w duchu oporu przeciw zaborcy zakładano tajne organizacje. Idee stowarzyszeniowe były również bliskie absolwentom szkoły po odzyskaniu niepodległości a ziściły się w Poznaniu, gdzie utworzono Związek Byłych Uczniów Gimnazjum Państwowego w Trzemesznie. Zadaniem Związku było podtrzymywanie więzi koleżeńskich, ale także pielęgnowanie związków ze Szkołą, Trzemesznem i jego mieszkańcami. Działania polegały na organizowaniu spotkań w Poznaniu i Trzemesznie, urządzaniu imprez i zabaw towarzyskich, wygłaszaniu referatów i prelekcji oraz w organizowaniu wycieczek. W 1927 r. Związek przekształcił się w Akademickie Koło Trzemesznian, które działało na Uniwersytecie Poznańskim. W związku ze zmianami prawnymi w szkołach wyższych w połowie lat trzydziestych Koło przekształciło się w Zrzeszenie Byłych Uczniów Gimnazjum w Trzemesznie, które istniało do 1939 r. Po II wojnie światowej przed wiele lat pomimo różnych prób ruch absolwencki nie przybrał sformalizowanego kształtu. Niemniej wychowankowie odczuwali potrzebę wspólnego działania, czego dowodem są kolejne zjazdy absolwentów, jak i działalność fundacyjna na rzecz Szkoły. Dopiero w 1983 r. działania te przybrały sformalizowane ramy – z inicjatywy dr Michała Posadzego utworzono Wielkopolskie Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie, w którego skład weszli także członkowie przedwojennych organizacji.
Poznańska konferencję poprzedziło tradycyjne spotkanie opłatkowe WSWGiL w dniu 10 stycznia, podczas którego odsłonięto tablicę upamiętniającą 100- lecie działalności organizacji absolwenckich. Uroczystość w Poznaniu prowadzona była przez prezes Stowarzyszenia prof. Danutę Konieczkę – Śliwńską oraz dziekana Wydziału Historii prof. Przemysława Matusika. Zaszczycili ją swoją obecnością przedstawiciele władz Uniwersytetu, samorządu wojewódzkiego, powiatowego (wicestarosta prof. Łukasz Scheffs i radny Leszek Figaj) oraz Gminy Trzemeszno (burmistrz Kacper Lipiński, przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Bartz oraz radni miejscy). Obecni byli również: dyrektor Oddziału w Trzemesznie Piastowskiego Banku Spółdzielczego Ewa Kutzner, dyrektor poznańskiego oddziału IPN prof. Rafał Reczek oraz ks. prałat Piotr Kotowski, proboszcz trzemeszeńskiej parafii. Wśród gości nie zabrakło członków WSWGiL i wychowanków szkoły oraz uczniów klasy II LO w ZSOiZ wraz z dyrektorkami Sylwią Liszkowską i Marleną Markowską oraz wychowawczynią Jagodą Woźniak.
W pierwszej części konferencji miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości poprzedzone prezentacją historii ruchu absolwenckiego (prof. Danuta Konieczka- Śliwińska) oraz przedstawieniem nowej publikacji przygotowanej przez WSWGiL pt. „Dla dobra Szkoły, Trzemeszna, Wielkopolski i Ojczyzny” (Maciej Adamski). Publikacja została opracowana przez członków stowarzyszenia pod kierunkiem prof. Danuty Konieczki Śliwińskiej. Na 178 stronach zaprezentowano historię organizacji absolwenckich oraz przedstawiono najważniejsze aspekty działań WSWGiL. Całość uzupełnia ponad 60 fotografii. Książka ukazała się drukiem dziki wsparciu samorządów gminnego i powiatowego.
100-lecie było także okazją do podziękowań i wyróżnień. Władze rektorskie w podziękowaniu za długoletnią współpracę przyznały Stowarzyszeniu statuetkę „Amicus Universitatis”, którą wręczył prorektor UAM prof. Rafał Witkowski. W swoim wystąpieniu podkreślił on wyjątkową współpracę pomiędzy Uniwersytetem a Trzemesznem, z którego wywodzi się jeden z założycieli Wszechnicy Piastowskiej – ks. Stanisław Kozierowski. Zaznaczył również, że współpraca ta w dużej mierze wynika z działań Stowarzyszenia. Następnie prezes Stowarzyszenia prof. Danuta Konieczka –Śliwińska została uhonorowana limitowanym zestawem koronacyjnym wydanym przez Powiat Gnieźnieński, a wręczonym przez wicestarostę prof. Łukasza Scheffsa. Na wniosek władz samorządowych Trzemeszna i powiatu gnieźnieńskiego, Zarząd Województwa Wielkopolskiego nadał 3 odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Otrzymało je Wielkopolskie Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie, prezes prof. Danuta Konieczka Śliwińska oraz wiceprezes Maciej Adamski. Odznaki wręczył Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Czesław Kruczek. Natomiast Zarząd Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie przyznał godność Członka Honorowego Stanisławowi Greli, długoletniemu wiceprezesowi Stowarzyszenia w uznaniu za wieloletnią pracę na rzecz naszej organizacji. Gratulacje na ręce prezes złożyli także Burmistrz Trzemeszna Kacper Lipiński oraz dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Trzemesznie p. Sylwia Liszkowska.
W drugiej części obchodów 100-lecia trzemeszeńskiego ruchu absolwenckiego miała miejsce konferencja naukowa, którą moderował wybitny mediewista prof. Józef Dobosz. Zebrani wysłuchali 4 wystąpień – prof. Przemysława Matusika na temat stowarzyszeń młodzieżowych w XIX i XX-wiecznej Wielkopolsce, dr Izabelli Kopczyńskiej na temat Towarzystwa Tomasza Zana w Trzemesznie, dr. Karola Kościelniaka na temat udziału trzemeszeńskich gimnazjalistów w bitwie pod Mieczownicą oraz prof. Piotra Okulewicza na temat życia studenckiego w międzywojennym Poznaniu.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Czy to prawda, ze już to słynne liceum nie istnieje?