Od pewnego czasu na terenie zajezdni MPK na os. Grunwaldzkim trwają prace przy realizacji ładowarek elektrycznych. Te będą wykorzystywane już wkrótce, kiedy pojawią się pierwsze pojazdy.
Wzdłuż ul. 17. Dywizji Piechoty ustawianych jest 5 stacjonarnych ładowarek elektrycznych. Urządzenia te będą służyć do zasilania autobusów MPK, które to pierwsze „elektryki” pojawią się jesienią br. w taborze tego miejskiego przewoźnika. Ponadto dostarczone zostaną także 2 ładowarki mobilne.
W sumie do MPK Gniezno trafi 10 autobusów elektrycznych, a pierwsze 5 pojawi się jeszcze w tym roku. Ich produkcją, dostarczeniem, a także budową ładowarek zajmuje się spółka Solaris Bus & Coach, która w listopadzie ub. roku podpisała umowę z Miastem Gnieznem oraz przewoźnikiem. Koszt całego zadania wyniesie prawie 30 mln złotych, z czego 18,7 pochodzi z dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Autobusy mają być ładowane od 2 do 5 godzin, co ma pozwolić na przejechanie minimum 220 kilometrów. Same pojazdy będą o długości 12 metrów z przynajmniej 70 miejscami dla pasażerów. Umowa obejmuje także szkolenie pracowników MPK Gniezno.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Najpowszechniejszym źródłem prądu w Polsce pozostają elektrownie węglowe, Czy ktoś kiedyś pomyślał, ile trzeba spalić węgla, by uzyskać odpowiednią ilość prądu? Przecież wiatraki tyle prądu nie dadzą na potrzeby tylu pojazdów, nadto nie mamy jeszcze elektrowni atomowych, więc ochrona środowiska to jedno wielkie pośmiewisko w tym zakresie dla tych, którzy o to walczą i dla tych, którzy w to wierzą. Aby to zrozumieć wystarczą podstawowe wiadomości ze szkoły powszechnej. Tak zwana zmiana klimatu i inne fanaberie związane z tą ochroną środowiska to jedna wielka LIPA!
Wystarczy,że przyjdzie mróz i nie wyjadą ,a jeśli tak to zrobią dwa kółka po mieście i padną !!!
Po przecinku stawiamy spację. Ile razy mam to tobie powtarzać?
Ciekawe jakie problemy spadną na Gniezno wraz z tymi elektrycznymi autobusami ?
noo myślełem że tu ludzie myślą pozytywnie….niestety 🙁
Pieniądze wyrzucone w błoto!! Z tym ekoterrorem to już przegięcie,z czego są zbudowane baterie do tych autobusów,z wiatru ????A nie daj Boże się któryś zapali…..
WOW a macie pojecie ze sa to rakotówrcze ladowarki, wszyscy beda mieli raka? popatrzecie , sa narzedzia do mierzenia promeniowania. Objawy promieniowania: kaszel, katar, bol gardla, miesni..nauka nie boli, naiwni ludzie..jak mozecie to sobie robic i dzieciom..
Spaliny są zdrowsze twoim zdaniem?
A mobilna ładowarka, to też elektryk, czy spalinowy? Ile kursów zrobi autobus na najdłuższej linii zimą przy -15°C?
gdzie ty widzlaes ostatnio w gnieznie -15 zima zazwyczaj -5 max
Co za różnica skoro dalej będą jęździły trasami wyznaczonymi przez nieistniejące zakłady pracy, w godzinach które są nie związane np. z początkiem lekcji w szkołach. Dodatkowo praktycznie nikt nie kupuje biletów. Równie dobrze mogłyby być darmowe.
Tylko czekać jak zaczną się palić a obok są zabudowania wielorodzinne będzie wesoło wtedy