|  MN  |  Zostaw komentarz

Tajemniczy pierścionek kolejnym bohaterem muzealnego programu „Nie kitraj zabytków”

Często robiąc porządki w mieszkaniu, na strychu czy w garażu znajdujemy przedmioty należące do naszych przodków. Pewnie nieraz w swoim życiu mieliśmy dylemat co z takimi rzeczami zrobić. Wyrzucić? Schować? Komuś oddać?

W wielu przypadkach nie mamy świadomości, czym dana pamiątka tak naprawdę jest. Do niektórych z kolei mamy ogromny sentyment, z którym wiąże się zazwyczaj jakaś historia, innych chętnie byśmy się pozbyli, bo tylko zajmują miejsce. A czasem okaże się, że ktoś przez 30 lat trzymał w pudełku kartę z pokemonami, która jest dziś unikatem. Przykładów nie trzeba daleko szukać – kilka lat temu do Gniezna powrócił bardzo ciekawy przedmiot.

W 2016 r. rodzina Hermana Radicke, poszukiwacza amatora, który przebywał na terenie naszego miasta pod koniec XIX w., przekazała do zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pierścionek. Bardzo tajemniczy pierścionek! Okoliczności jego znalezienia przedmiotu nie są znane rodzinie p. Radicke. Jedyna pozostawiona wskazówka to dołączona do pierścionka notka z opisem wykonanym przez znalazcę obiektu. Zgodnie z nią do odkrycia miało dojść ponad 130 lat temu podczas amatorskich wykopalisk na terenie „grobu huńskiego” (potoczna nazwa grobu nieznanego pochodzenia funkcjonująca w XIX w.) i tu trop się urywa. Nawet trudno określić, gdzie owe wykopaliska miały miejsce.

Został wykonany z brązu, ma kształt obrączki z czworoboczną oprawą, w której nie zachowało się oczko. Pierścionek prawdopodobnie wykopano na terenie nieokreślonego, przykościelnego cmentarzyska, ale niestety stuprocentowej pewności nie mamy. Być może pozostanie to na zawsze zagadką. Jednak pewne jest, że pierścionek, może pochodzić z XIII w.  Warto zwrócić uwagę na gest spadkobierców p. Radicke. Chociaż mieszkają w Niemczech, skontaktowali się właśnie z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, by przekazać rodzinny zabytek.

Może i Wy macie ciekawe przedmioty z przeszłości, nawet tej nieodległej?

„Nie kitraj zabytków” to program Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, którego celem jest gromadzenie i opisywanie śladów dziedzictwa poprzednich pokoleń. Nie kitramy, tylko pokazujemy, a dzięki temu pamiątki po przodkach będą mogły być podziwiane przez kolejne generacje i nigdy nie przepadną. Wystarczy skontaktować się z pracownikami Muzeum. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie internetowej. Link tutaj: https://muzeumgniezno.pl/strona,70,o–nie-kitraj-zabytkow-.html

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.