Trzy dni, trzy biblioteki. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podczas wyjazdu studyjnego na Dolny Śląsk gościła w zaprzyjaźnionych bibliotekach, które – podobnie jak gnieźnieńska – realizują projekty w ramach programu BLISKO Narodowego Centrum Kultury.
Bibliotekarze odwiedzili trzy prężnie działające placówki: w Pleszewie, w Ząbkowicach Śląskich i Kamiennej Górze. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie oraz Miejska Biblioteka w Kamiennej Górze są po wielomilionowych metamorfozach budynków. „Stacja Biblioteka” to zrewitalizowana biblioteka pleszewska nawiązująca wystrojem i funkcjonalnością do dawnego budynku kolejowego, w którym się mieści.
Kamienna Góra również jest po radyklanej przemianie – w odnowionej siedzibie mieści się nowoczesne, otwarte i tętniące życiem wnętrze biblioteczne. Natomiast Biblioteka Ząbkowice Śląskie oczarowuje
zabytkowym pięknem – znajduje się w imponującym budynku ratuszowym.
Wszystkie te biblioteki działają aktywnie na rzecz czytelnictwa i lokalnych społeczności, realizując – obok typowej działalności – wiele przedsięwzięć kulturalnych, animacyjnych i okołoliterackich. Wszystkie odwiedzone instytucje swoimi działaniami wpisują się w model biblioteki jako „trzeciego miejsca” (obok domu i miejsca pracy/szkoły), w którym mieszkańcy mogą spędzać czas wolny realizując swoje pasje i pozostając w kontakcie z kulturą i literaturą.
Gnieźnieńscy bibliotekarze podczas wyjazdu odwiedzili również matecznik polskiej kultury, czyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. To w zbiorach Ossolineum znajdują się ważne i cenne starodruki i rękopisy, jak choćby rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Wyjazd studyjny dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.