|  MN  |  1 komentarz

„Na skrzydłach ku wolności” – wystawa i warsztaty o Wiktorze Pniewskim

3 października wzniesiemy się ku niebu z Wiktorem Pniewskim. Losy wielkopolskiego lotnika przedstawimy w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” podczas projektu „Na skrzydłach ku wolności…”.

W ramach naszej najnowszej inicjatywy chcemy upamiętnić postać niezwykle ważną dla społeczności wsi Dębnica, gminy Kłecko oraz powiatu gnieźnieńskiego. Wiktor Pniewski odznaczył się patriotyczną postawą, biorąc czynny udział w walkach o niepodległość Wielkopolski oraz kraju. Jego bogaty życiorys zaprezentujemy podczas mobilnej wystawy. Przybliżymy na niej życiorys Pniewskiego, w szczególności jego rolę w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości, budowaniu II Rzeczpospolitej oraz walkę z nazistami. Nie zapomnimy także o największej pasji Wielkopolanina – z naszych plansz poznacie liczne ciekawostki z historii i rozwoju lotnictwa.

„Na skrzydłach ku wolności…” to także gratka dla fanów modelarstwa. Wystawie będą towarzyszyć warsztaty, podczas których będzie możliwość złożenia własnych, zdolnych do lotu samolotów. Na potrzeby projektu przygotowaliśmy pięć typów papierowych, tekturowych modeli dla dzieci i młodzieży oraz drewniane wersje dla starszych uczestników. Nie zapominamy także o najmłodszych – dla dzieci w wieku przedszkolnym nie zabraknie kolorowanek, które przedstawią sceny z życia Pniewskiego. Projektowe materiały udostępnimy do pobrania i wydrukowania na naszej stronie internetowej (www.scenatodziwna.eu).

Na otwarcie wystawy zapraszamy 3 października o godz. 17.00 do galerii CK eSTeDe. Naszą przygodę z życiorysem Wiktora Pniewskiego rozpoczniemy od prelekcji, którą wygłosi Rafał Jurke – lokalny kulturoznawca i historyk. Po części oficjalnej oddamy miejsce najmłodszym – o godz. 18.00 odbędą się pierwsze warsztaty modelarskie.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” 2023. Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy pod nr tel. 61 424 07 72.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
26/09/2023 23:14

Na lotnisku Ławica w Poznaniu jest pamiątkowa tablica poświęcona Wiktorowi Pniewskiemu.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.