|  MN  |  1 komentarz

Czytanie performatywne poezji noblistki

Rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej, stąd Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna systematycznie przypomina o czytaniu noblistki.

Tym razem było to czytanie niezwykłe, bo performatywne. Mówiąc najogólniej, polega ono na głośnym czytaniu z użyciem aktorskich środków wyrazu. A kto to potrafi lepiej niż… zawodowa aktorka? Właśnie Zuzanna Czerniejewska Stube, która na co dzień gra na deskach Teatru Fredry w Gnieźnie, poprowadziła czytanie performatywne poezji Wisławy Szymborskiej. Nie było to jednak występ dla publiczności, bo takiej nie było – wszyscy uczestnicy warsztatów weszli w rolę aktorów. Narybkiem aktorskim została młodzież z II LO w Gnieźnie.

Okazało się, że wejście w rolę w dużej mierze polega na pracy z ciałem. I właśnie na tym skupiła się Zuzanna Czerniejewska-Stube – nie tylko pokierowała swoją doraźną aktorską trupą, opowiedziała też o pracy w teatrze i swoim warsztacie. Później odbyło się wspólne performatywne wykonanie dwóch wierszy Wisławy Szymborskiej – „Cebuli” i „Niektórzy lubią poezję”.

Wstępem do tej aktorskiej interpretacji poezji noblistki było wprowadzenie Kamila Kasprzak – Bartkowiak, która naświetliła biografię Wisławy Szymborskiej i po krótce przedstawiła jej literacki dorobek.

Czytanie performatywne poezji odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
21/11/2023 00:16

Czy było o tym,że pani Szymborska wychwalała Józefa Stalina,największego zbrodniarza obok Hitlera? Pisała wiele pochwalnych wierszy i poematów na jego cześć i czasy zbrodniczego komunizmu?? Czy była o tym mowa dla licealnej młodzieży,pewnie nie bo po co???© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.