|  MN  |  Zostaw komentarz

Morskie opowieści Mariusza Borowiaka o trzemeszeńskich odkrywcach

zdjęcia nadesłane

Wiele ciekawych opowieści o osobach związanych z Trzemesznem i nie tylko, które zapisały się w historii Polski, ale także poprzez swoje dokonania w historii odkryć geograficznych na odległych kontynentach, wysłuchali uczestnicy spotkania z pisarzem Mariuszem Borowiakiem. Autor wielu publikacji o tematyce morskiej i wojennej, przyjechał do Trzemeszna na zaproszenie Urzędu Miejskiego i Biblioteki Publicznej. Spotkanie odbyło się w sobotę 16 grudnia w auli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie.

Najnowsza książka Mariusza Borowiaka „Wielkopolska na morzu. Szkice historyczne i współczesne”, to świetna pozycja czytelnicza o ludziach morza, podróżnikach, odkrywcach, bohaterach rodem z Wielkopolski. Na jej kartach nie zabrakło sylwetek trzemesznian oraz osób związanych z grodem Kilińskiego. Jedną z największych postaci jest oczywiście Paweł Edmund Strzelecki, który uczył się w trzemeszeńskiej szkole. Polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca. Jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedził wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Kolejne nietuzinkowe postacie to: Klemens Tomczek, urodzony w Trzemesznie w 1860 roku polski geolog i podróżnik, uczestnik wyprawy do Kamerunu czy również urodzony w Trzemesznie w 1854 roku Modest Maryański polski podróżnik, inżynier górnik, poszukiwacz metali szlachetnych, założyciel i właściciel kopalń w Ameryce Północnej i Australii.

Osobny rozdział w książce dotyczy Jerzego Jana Milisiewicz, obrońcy Helu w 1939 r., który wsławił się brawurową ucieczką do Szwecji kutrem „Batory”. Milisiewicz urodził się 18 czerwca 1899 r. w Trzemesznie, a jego ojciec Józef był profesorem trzemeszeńskiego gimnazjum. W 1978 roku jego prochy trafiły zgodnie z jego życzeniem na trzemeszeński cmentarz, gdzie został pochowany razem z matką.

Podczas spotkania nie zabrakło także opowieści z wypraw wrakowych. Mariusz Borowiak jest bowiem także prezesem Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe i Klubu Odkrywców w Nowym Jorku. Sam uczestniczył w wielu wyprawach na całym świecie. W trakcie jednej z nich udało mu się dotrzeć do tajnych do tej pory dokumentów dotyczących Enigmy i polskiego wywiadu wojskowego z czasów II wojny światowej.

Nieprzypadkowy był wybór miejsca spotkania. Szkoła Podstawowa nr 1 przez wiele lat współpracowała z załogą statku handlowego „Kiliński”. Nawiązano ją w 1965 r. i utrzymywano do 1972 r., kiedy to statek został wycofany z eksploatacji i przeznaczony na złom. W kronikach szkoły zachowały się pamiątki z tej współpracy. Organizatorzy wydarzenia przygotowali specjalnie na tę okazję wystawę na której można było te pamiątki obejrzeć.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.